|
|
Examiner
  • What's Up Next sports calendar

    • email print
  • SATURDAY
    CENTRAL HOCKEY LEAGUE
    7:05 p.m. — Wichita Thunder at Missouri Mavericks, Independence Events Center
    MAJOR INDOOR SOCCER LEAGUE
    6 p.m. — Missouri Comets at Milwaukee Wave, U.S. Cellular Arena, Milwaukee, Wis.
    HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
    Kearney Bulldog Classic Tournament
    7 p.m. — Championship: Fort Osage vs. Kearney
    Pleasant Hill Invitational
    4:30 — Third-place game: Grain Valley vs. Pleasant Hill
    Lathrop Bill Burns Classic
    5 p.m. — Third-place game: Van Horn vs. East Buchanan or Lathrop
    HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
    1:30 p.m. — Blue Springs at Westminster Christian Academy, St. Louis
    1:30 p.m. — Blue Springs South at Parkway South, Manchester, Mo.
    Kearney Bulldog Classic Tournament
    2:30 p.m. — Third-place game: Fort Osage vs. North Kansas City
    Pleasant Hill Invitational
    6 p.m. — Championship: Grain Valley vs. Grandview
    HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING
    8 a.m. — St. Teresa’s Academy vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex
    Blue Springs South at Sedalia Smith-Cotton Joe Arbisi/Tiger Invitational
    HIGH SCHOOL WRESTLING
    8:30 a.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman at Center Tournament
    9 a.m. — Fort Osage at Jefferson City Tournament
    Blue Springs at Basehor (Kan.) Bobcat Invitational
    Grain Valley, Oak Grove at MRVC Tournament, Excelsior Springs High School
    SUNDAY
    CENTRAL HOCKEY LEAGUE
    5:05 p.m. — Missouri Mavericks at Wichita Thunder, Intrust Bank Arena, Wichita, Kan.
    MONDAY
    HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
    Lee’s Summit Culver’s Classic
    4 p.m. — Lee’s Summit North vs. Columbia Rock Bridge
    5:30 p.m. — Lee’s Summit vs. Kansas City Southwest
    7 p.m. — Ruskin vs. Columbia Hickman
    8:30 p.m. — Lee’s Summit West vs. Raytown South
    HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
    7 p.m. — Grain Valley at Pleasant Hill
    7 p.m. — William Chrisman at Belton
    Truman Invitational
    5 p.m. — Liberty vs. Blue Valley (Kan.) (main gym)
    5 p.m. — Raytown vs. Shawnee Mission (Kan.) Northwest (small gym)
    6:30 p.m. — Truman vs. Lee’s Summit (main gym)
    6:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Smithville (small gym)
    TUESDAY
    HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
    7 p.m. — Pleasant Hill at Grain Valley
    7:30 p.m. — Oak Grove at Odessa
    7:30 p.m. — Van Horn at Sherwood-Creighton
    North Kansas City Invitational
    Page 2 of 2 - 6:30 p.m. — Truman vs. Oak Park
    HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
    6 p.m. — Oak Grove at Odessa
    6 p.m. — Van Horn at Sherwood-Creighton
    7 p.m. — Blue Springs South at Raymore-Peculiar
    7 p.m. — Raytown South at Fort Osage
    Blue Valley (Kan.) KA-MO Classic
    6 p.m. — Blue Springs vs. Blue Valley (Kan.) Northwest
    HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING
    4 p.m. — Park Hill vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex
    4 p.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman, Raymore-Peculiar, Harrisonville at Harrisonville Community Center
    4:30 p.m. — Lee’s Summit North, Liberty, Liberty North at Liberty Community Center
    HIGH SCHOOL WRESTLING
    6:30 p.m. — Blue Springs South at Lee’s Summit North
    6:30 p.m. — Fort Osage at Staley
    6:30 p.m. — Grain Valley at Pleasant Hill
    6:30 p.m. — Park Hill South at Truman
    6:30 p.m. — William Chrisman at Oak Park
        • »  EVENTS CALENDAR