SATURDAY

CENTRAL HOCKEY LEAGUE

7:05 p.m. — Wichita Thunder at Missouri Mavericks, Independence Events Center

MAJOR INDOOR SOCCER LEAGUE

6 p.m. — Missouri Comets at Milwaukee Wave, U.S. Cellular Arena, Milwaukee, Wis.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Kearney Bulldog Classic Tournament

7 p.m. — Championship: Fort Osage vs. Kearney

Pleasant Hill Invitational

4:30 — Third-place game: Grain Valley vs. Pleasant Hill

Lathrop Bill Burns Classic

5 p.m. — Third-place game: Van Horn vs. East Buchanan or Lathrop

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

1:30 p.m. — Blue Springs at Westminster Christian Academy, St. Louis

1:30 p.m. — Blue Springs South at Parkway South, Manchester, Mo.

Kearney Bulldog Classic Tournament

2:30 p.m. — Third-place game: Fort Osage vs. North Kansas City

Pleasant Hill Invitational

6 p.m. — Championship: Grain Valley vs. Grandview

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

8 a.m. — St. Teresa’s Academy vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex

Blue Springs South at Sedalia Smith-Cotton Joe Arbisi/Tiger Invitational

HIGH SCHOOL WRESTLING

8:30 a.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman at Center Tournament

9 a.m. — Fort Osage at Jefferson City Tournament

Blue Springs at Basehor (Kan.) Bobcat Invitational

Grain Valley, Oak Grove at MRVC Tournament, Excelsior Springs High School

SUNDAY

CENTRAL HOCKEY LEAGUE

5:05 p.m. — Missouri Mavericks at Wichita Thunder, Intrust Bank Arena, Wichita, Kan.

MONDAY

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Lee’s Summit Culver’s Classic

4 p.m. — Lee’s Summit North vs. Columbia Rock Bridge

5:30 p.m. — Lee’s Summit vs. Kansas City Southwest

7 p.m. — Ruskin vs. Columbia Hickman

8:30 p.m. — Lee’s Summit West vs. Raytown South

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

7 p.m. — Grain Valley at Pleasant Hill

7 p.m. — William Chrisman at Belton

Truman Invitational

5 p.m. — Liberty vs. Blue Valley (Kan.) (main gym)

5 p.m. — Raytown vs. Shawnee Mission (Kan.) Northwest (small gym)

6:30 p.m. — Truman vs. Lee’s Summit (main gym)

6:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Smithville (small gym)

TUESDAY

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Pleasant Hill at Grain Valley

7:30 p.m. — Oak Grove at Odessa

7:30 p.m. — Van Horn at Sherwood-Creighton

North Kansas City Invitational

6:30 p.m. — Truman vs. Oak Park

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

6 p.m. — Oak Grove at Odessa

6 p.m. — Van Horn at Sherwood-Creighton

7 p.m. — Blue Springs South at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Raytown South at Fort Osage

Blue Valley (Kan.) KA-MO Classic

6 p.m. — Blue Springs vs. Blue Valley (Kan.) Northwest

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Park Hill vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex

4 p.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman, Raymore-Peculiar, Harrisonville at Harrisonville Community Center

4:30 p.m. — Lee’s Summit North, Liberty, Liberty North at Liberty Community Center

HIGH SCHOOL WRESTLING

6:30 p.m. — Blue Springs South at Lee’s Summit North

6:30 p.m. — Fort Osage at Staley

6:30 p.m. — Grain Valley at Pleasant Hill

6:30 p.m. — Park Hill South at Truman

6:30 p.m. — William Chrisman at Oak Park