|
|
Examiner
  • What's Up Next sports calendar

    • email print
  • SATURDAY, MAY 24
    HIGH SCHOOL BOYS TENNIS
    Class 2 Sectionals/Quarterfinals
    At Bennett Park, Liberty
    9 a.m. — Blue Springs South vs. Rockhurst
    11 a.m. — Lee’s Summit West vs. Liberty North
    1 p.m. — Blue Springs South-Rockhurst winner vs. Liberty North-Lee’s Summit West winner
    HIGH SCHOOL TRACK & FIELD
    11 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Fort Osage, Lee’s Summit North, Truman, William Chrisman at Class 4 Sectional 4 meet, Excelsior Springs High School
    11 a.m. — Grain Valley, Oak Grove, Van Horn at Class 3 Sectional 4 meet, Excelsior Springs High School
    AMERICAN LEGION BASEBALL
    Byron White Memorial Day Tournament
    At Independence Athletic Complex
    Noon — Independence VFW Post 1000 Bears vs. Sedalia Post 642 Travelers (Field 5)
    Noon — Blue Springs Rods Sports A’s vs. Lee’s Summit Outlaws (Field 6)
    2:30 p.m. — Lee’s Summit Outlaws vs. Sedalia Post 642 Travelers (Field 5)
    5 p.m. — Blue Springs Post 499 Fike vs. Lee’s Summit Post 189 Pirates (Field 5)
    7:30 p.m. — Independence Post 21 vs. Lee’s Summit Post 189 Pirates (Field 5)
    SUNDAY, MAY 25
    AMERICAN LEGION BASEBALL
    Byron White Memorial Day Tournament
    At Independence Athletic Complex
    2 p.m. — Lee’s Summit Post 189 Pirates vs. Sedalia Post 642 Travelers (Field 5)
    4:30 p.m. — Lee’s Summit Outlaws vs. Sedalia Post 642 Travelers (Field 5)
    7 p.m. — Lee’s Summit Post 189 Pirates vs. Lee’s Summit Outlaws (Field 5)
    MONDAY, MAY 26
    AMERICAN LEGION BASEBALL
    Byron White Memorial Day Tournament
    At Independence Athletic Complex
    1 p.m. — Blue Springs Post 499 Fike vs. Blue Springs Rods Sports A’s
    4 p.m. — Championship: Teams with two best records
    TUESDAY, MAY 27
    HIGH SCHOOL BASEBALL
    Class 5 State Sectional Playoffs
    4:30 p.m. — Lee’s Summit West at Blue Springs South
    Class 4 State Sectional Playoffs
    5 p.m. — Van Horn at Smithville
    HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER
    Class 3 State Sectional Playoffs
    6 p.m. — Lee’s Summit at Lee’s Summit North
    Class 2 State Sectional Playoffs
    Time TBA — Grain Valley at Notre Dame de Sion or Grandview
    AMERICAN LEGION BASEBALL
    6 p.m. — Independence Post 21 vs. Independence Bears at Crysler Stadium (2 games)
      • calendar