|
|
Examiner
  • Examiner EJC All-Time Area Track & Field Honor Roll

    • email print
      Comment
  • Examiner Eastern Jackson County All-Time Area Track & Field Honor Roll
    BOYS
    110-METER HIGH HURDLES
    1. Dan Lavitt, Raytown South, 1976, 13.50.
    2. Brian Butler, Blue Springs, 2000, 13.65.
    3. Keyen Porter, Blue Springs South, 2008, 13.68.
    4. Dan Lavitt, Raytown South, 1975, 13.80.
    5. Josh Barge, Blue Springs, 2001, 13.83.
    300-METER INTERMEDIATE HURDLES
    1. Dan Lavitt, Raytown South, 1976, 37.40.
    2. Darius Walker, Lee’s Summit North, 2007, 37.46.
    3. Andrew McDowell, Raytown South, 2006, 37.50.
    4, Ben Harvel, Blue Springs South, 2011, 37.55
    5. Joe Cromley, Blue Springs, 1998, 37.64.
    100-METER RUN
    1. Maurice Mitchell, Raytown South, 2008, 9.96.
    2. Carlos Anderson, Blue Springs, 2008, 10.15.
    3. Maurice Mitchell, Raytown South, 2007, 10.26.
    4. J.J. Smith, Raytown South, 1990, 10.33.
    5. Willie Kelly, Raytown South, 1988, 10.37.
    200-METER RUN
    1. Maurice Mitchell, Raytown South, 2008, 20.46.
    2. Maurice Mitchell, Raytown South, 2007, 20.96.
    3. Maurice Mitchell, Raytown South, 2006, 21.0.
    4. Jordan Dodd, Blue Springs, 2010, 21.39
    5. Ryan Drake, Lee’s Summit North, 2001, 21.4
    400-METER RUN
    1. Maurice Mitchell, Raytown South, 2007, 47.60.
    2. Maurice Mitchell, Raytown South, 2008, 47.67
    3. Kendall Pyant, Lee’s Summit, 2000, 47.90
    4. Maurice Mitchell, Raytown South, 2008, 48.15
    5. Kendall Pyant, Lee’s Summit, 1999, 48.29
    800-METER RUN
    1. Alan Adams, Raytown South, 1974, 1:52.3
    2. Rick Penniston, Lee’s Summit, 1975, 1:52.4
    3. Larry Hill, Blue Springs, 1982, 1:52.8
    4. Travis Crutcher, Blue Springs, 2004, 1:53.31
    5. Brian Horton, Blue Springs, 1991, 1:53.39
    1,600-METER RUN
    1. Matt Tegenkamp, Lee’s Summit, 2000, 4:11.43
    2. Nick Adams, Lee’s Summit, 1983, 4:12.19
    3. Stephen Mugeche, Blue Springs, 2014, 4:12.87
    4. Jason Gauert, Lee’s Summit, 1991, 4:13.27
    5. Cole Rockhold, Truman, 2013, 4:13.68
    3,200-METER RUN
    1. Matt Tegenkamp, Lee’s Summit, 2000, 8:57.23.
    2. Stephen Mugeche, Blue Springs, 2014, 8:58.87
    3. Cole Rockhold, Truman, 2013, 9:07.08
    4. Jacob Boone, Lee’s Summit North, 2006, 9:07.43
    5. Stephen Mugeche, Blue Springs, 2013, 9:07.89
    400-METER RELAY
    1. Raytown South (Derek Blevins, Johmon Jones, Maurice Woodard, Maurice Mitchell), 2008, 41.47
    2. Raytown South (Sam Randolph, Derrick Todd, Maurice Daniels, Everette Kelly), 1992, 41.86
    3. Raytown South (Alex Sanders, Kyle Freyling, Phillip Kind, A.J. Anderson), 2010, 42.03
    4. Raytown South (Phil Cosey, Emeka Nosiri, Bryan Brooks, Derrick Henderson), 1995, 42.04
    5. Raytown South (Sonny Williams, Marlin Wallace, J.J. Smith, Travis Phipps), 1990, 42.07
    800-METER RELAY
    1. Blue Springs (Matt Gross, Keyen Porter, Donnie Strickland, Derrion Thomas), 2008, 1:26.97
    2. Raytown South (Sam Randolph, Derrick Todd, Maurice Daniels, Everette Kelly), 1992, 1:27.25
    3. Lee’s Summit North (Jared Cruse, Stephen Seals, Jordan Simmons, Darius Walker), 2007, 1:27.27
    4. Raytown South (Andrew McDowell, Loverr Thomason, Mark Mitchell, Maurice Mitchell), 2006, 1:27.35
    5. Raytown South (Quantis Rice, Emeka Nosiri, Phil Cosey, Derrick Henderson), 1995, 1:27.45
    1,600-METER RELAY
    1. Blue Springs (Evan McCray, Donnie Prater, Drew Matthews, Carlos Anderson), 2008, 3:17.68
    Page 2 of 4 - 2. Raytown (Wally West, Jeff Angell, Mike Hunter, Mike Posey), 1983, 3:18.3
    3. Blue Springs (Taysean Goodwin, Eli Leavell, Kane Harmon, Antwon President), 3:18.40
    4. Lee’s Summit (Kyle Miller, Nick Galate, Justin Martinek, Kendall Pyant), 2000, 3:18.42
    5. Raytown South (Andrew McDowell, Loverr Thomason, Mark Mitchell, Maurice Mitchell), 2006, 3:18.51
    3,200-METER RELAY
    1. Lee’s Summit (John Sievers, Mike Routh, Alan Hensley, Rick Penniston), 1974, 7:43.01
    2. Lee’s Summit (Don Gauert, Craig Heeney, Jeff Buckner, Bart Nitz), 1986, 7:44.32
    3. Blue Springs (Jason Habben, Brian Banks, Brian Horton, Chris Blondin), 1991, 7:46.80
    4. Blue Springs (Jason Gauert, Kurt Dennis, Gary Wilson, Chad Jansen), 1991, 7:47
    5. Truman (Cordes, Allee, Holmes, White), 1979, 7:47.90
    HIGH JUMP
    1. Brandon Lloyd, Blue Springs, 1999, 7-1
    2. Brandon Lloyd, Blue Springs, 1998, 7-0.75
    3. Jason Clark, William Chrisman, 2006, 7-0
    4. Jon Blankenship, Van Horn, 1996; Jalen Ford, Lee’s Summit North, 2014, 6-11
    LONG JUMP
    1. Brandon Lloyd, Blue Springs, 1999, 25-0.5
    2. Derek Blevins, Raytown South, 2008, 24-6
    3. Bryan Brooks, Raytown South, 1997, 24-2.75
    4. Emeka Nosiri, Raytown South, 1996, 24-2
    5. Larry Blankenship, Raytown South, 1996, 24-0
    TRIPLE JUMP
    1. Marquise Cushon, Raytown South, 2009, 50-0.5
    2. Lloyd McFarlane, Raytown South, 1985, 49-8.25
    3, Marquise Cushon, Raytown South, 2010, 49-3
    4. Ramon Sparks, Raytown South, 2006, 49-0.4
    5. Derek Blevins, Raytown South, 2008, 48-10.5
    POLE VAULT
    1. Cam Miller, Raytown South, 1985, 17-0
    2. Cam Miller, Raytown South, 1984, 16-9
    3. Justin Stancil, Truman, 1998, 16-7
    4. Cedric Fullard, Raytown South, 1984, 16-6
    5. Keith Lewis, Raytown South, 1980, 16-5
    SHOT PUT
    1. Chris Rohr, Lee’s Summit North, 2004, 61-10
    2. Jabon Moore, Raytown South, 2004, 60-11
    3. Avery Carter, Lee’s Summit North, 2014, 60-4.50
    4. Brooks Mosier, Lee’s Summit West, 2009, 60-1.75
    5. Tim Bly, Van Horn, 1965, 59-11.5
    DISCUS
    1. Carlos Davis, Blue Springs, 2014, 212-5
    2. Chris Rohr, Lee’s Summit North, 2004, 209-5
    3. Khalil Davis, Blue Springs, 2014, 198-5
    4. Steven Deshazer, Raytown, 2011, 191-4
    5. Evan Boehm, Lee’s Summit West, 2012, 188-7
    GIRLS
    100-METER HIGH HURDLES
    1. Remy Abrought, Lee’s Summit, 2012, 14.24
    2. Michele Cervant, Oak Grove, 1986, 14.30
    3. Madison Smith, Lee’s Summit North, 2011, 14.38
    4. Ashli Mosby, Raytown South, 2009; Madison Smith, Lee’s Summit North, 2010, 14.40
    300-METER LOW HURDLES
    1. Christine Spence, Lee’s Summit North, 2000, 43.46
    2. Christine Spencer, Lee’s Summit North, 1999, 43.63
    3. Becky Schafer, Truman, 1986, 43.80
    4. Madison Smith, Lee’s Summit North, 2011, 43.83
    5. Madison Smith, Lee’s Summit North, 2010, 43.95
    100-METER RUN
    1. Kima Edwards, Van Horn, 1987,11.68
    Page 3 of 4 - 2. Kima Edwards, Van Horn, 1985, 11.73
    3. Aisha Mitchell, Raytown South, 2003, 11.79
    4. Natalie Talley, Raytown South, 1997, 11.84
    5. Kima Edwards, Van Horn, 1986; Yolanda Alexander, Van Horn, 1987, 11.89
    200-METER RUN
    1. Aisha Mitchell, Raytown South, 2003, 24.02
    2. Kima Edwards, Van Horn, 1985, 24.27
    3. Yolanda Alexander, Van Horn, 1987, 24.50
    4. Lauren Cheadle, Lee’s Summit West, 2010, 24.61
    5. Kima Edwards, Van Horn, 1986, 24.66
    400-METER RUN
    1. Aisha Mitchell, Raytown South, 2003, 55.53
    2. Jamie Newsome, Lee’s Summit West, 2014, 56.11
    3. Racquell Powell, Raytown South, 2008, 56.16
    4. Yolanda Alexander, Van Horn, 1987, 56.71
    5. Yolanda Alexander, Van Horn, 1985, 56.77
    800-METER RUN
    1. Krysta Fennewald, Blue Springs, 2004, 2:12.24
    2. Erin Windler, Blue Springs South, 1993, 2:13.88
    3. Amy Wiseman, Lee’s Summit, 1996, 2:14.10
    4. Liga Blyholder, Lee’s Summit West, 2009, 2:14.46
    5. Rachel Nelson, Lee’s Summit, 2001, 2:14.61
    1,600-METER RUN
    1. Liga Blyholder, Lee’s Summit West, 2010, 4:52.26
    2. Liga Blyholder, Lee’s Summit West, 2009, 4:54.36
    3. Amy Wiseman, Lee’s Summit, 1997, 4:55.00
    4. Samantha Nightingale, Blue Springs South, 2012, 4:56.06
    5. Amy Wiseman, Lee’s Summit, 1996, 4:56.20
    3,200-METER RUN
    1. Amy Wiseman, Lee’s Summit, 1997, 10:33.41
    2. Samantha Nightingale, Blue Springs South, 2012, 10:33.55
    3. Chelsey Phoebus, Lee’s Summit West, 2011, 10:39.07
    4. Amy Wiseman, Lee’s Summit, 1996, 10:43.90
    5. Samantha Nightingale, Blue Springs South, 2011, 10:44.87
    400-METER RELAY
    1. Van Horn (Yolanda Alexander, Latrina Weekly, Maria Hargrove, Kima Edwards), 1987, 47.31
    2. Raytown South (Cheyenne Cooper, Mickalla Mitchell, Alia Ward, Amiris Warren), 2011, 48.0
    3. Van Horn (Yolanda Alexander, Alisa Tabron, Maria Hargrove, Kima Edwards), 1985, 48.04
    4. Raytown South (Mickalla Mitchell, Maisha Mitchell, Amiris Warren, Alia Ward), 2010, 48.11
    5. Raytown South (Jade VonLeggett, Chance Truss, Danielle McNeal, Imani Hutchison), 2014, 48.15
    800-METER RELAY
    1. Raytown South (Cheyenne Cooper, Mickalla Mitchell, Alia Ward, Amiris Warren), 2011, 1:39.64
    2. Blue Springs (Re’yven Lawrence, Jazmin McCoy, Jacoby McCoy, Gabby Hall), 2013, 1:40.76
    3. Van Horn (Yolanda Alexander, Latrina Weekly, Maria Hargrove, Kima Edwards), 1985, 1:41.02
    4. Lee’s Summit North (Aliyah Hakim, Kelsey Lewis, Jenny Krause, Rhema Taylor), 2014, 1:41.17
    5. Raytown South (Mickalla Mitchell, Maisha Mitchell, Amirus Warren, Alia Ward), 2010, 1:41.81
    1,600-METER RELAY
    1. Lee’s Summit West (Erin Semons, Elizabeth Nolke, Nicole Kallenberger, Jamie Newsome), 2014, 3:53.18
    2. Lee’s Summit North (Rhema Taylor, Jenny Krause, Kala Taylor, Aliyah Hakim), 2014, 3:54.14
    3. Lee’s Summit North (Jenny Krause, Karey Brown, Emily Holiger, Aliyah Hakim), 2012, 3:54.42
    4. Lee’s Summit North (Carson Severson, Madison Smith, Brielle Magee, Shantaja Heath), 2011, 3:55.04
    5. Lees Summit West (Emily Abrahamson, Jamie Newsome, Shae Boye, Elizabeth, Nolke), 2012, 3:56.83
    3,200-METER RELAY
    1. Lee’s Summit West (Jamie Newsome, Erin Sermons, Annika Sisson, Elizabeth Nolke), 2014, 9:12.31
    Page 4 of 4 - 2. Lee’s Summit West (Annika Sisson, Kennadee Williams, Kourtney West, Elizabeth Nolke), 2013, 9.19.84
    3. Lee’s Summit West (Emily Argotsinger, Liga Blyholder, Chelsey Phoebus, Brittany Tate), 2009, 9:22.14
    4. Lee’s Summit West (Liga Blyholder, Emily Argotsinger, Alex Katzfey, Chelsey Phoebus), 2010, 9:24.69
    5. Lee’s Summit (Natalie Weiner, Mindy Lenox, Emily Dachelet, Amy Wiseman), 1995, 9:26.70
    DISCUS
    1. Megan Collins, Lee’s Summit North, 2008, 156-3
    2. Becky Haug, Lee’s Summit North, 2002, 151-7
    3. Valeyta Althouse, Blue Springs, 1992, 150-2
    4. Asia Cole, Fort Osage, 2012, 150-1
    5. Sandra Hampton, Lee’s Summit North, 2010, 149-1
    SHOT PUT
    1. Valeyta Althouse, Blue Springs, 1992, 49-4.25
    2. Asia Cole, Fort Osage, 2013, 47-2.5
    3. Valeyta Althouse, Blue Springs, 1991, 47-1.5
    4. Asia Cole, Fort Osage, 2012, 46-1
    5. Asia Cole, Fort Osage, 2014, 45-5.50
    HIGH JUMP
    1. LaTonya Tatum, William Chrisman, 1985, and Christi Meyers, Raytown South, 1999, 5-10
    3. LaTonya Tatum, William Chrisman, 1984; Lisa Daniels, Oak Grove, 1994; Christine Spencer, Lee’s Summit North, 1999; Tara Phillips, Fort Osage, 2000; Brittany Kallenberger, Lee’s Summit West, 2012, 5-8
    TRIPLE JUMP
    1. Lisa Davies, Oak Grove, 1994, 39-10.5
    2. Jade Nalls, Raytown South, 2008, 39-4
    3. Lexi Hart, Truman, 2014, 39-3
    4. Lynn Dettenwanger, Lee’s Summit North, 2003, 39-0.25
    5. Jamie Newsome, Lee’s Summit West, 2014, 39-0
    LONG JUMP
    1. Lisa Davis, Oak Grove, 1994, 19-5
    2. Shawnte Middlebrook, Lee’s Summit West, 2006, 19-1.5
    3. Jazmin McCoy, Blue Springs, 2013, 19-0
    4. Shawnte Middlebrook, Lee’s Summit West, 2007, 18-11.75
    5. Nieka Wheeler, William Chrisman, 2012, 18-9.5
    POLE VAULT
    1. Brittany Kallenberger, Lee’s Summit West, 2012, 12-10
    2. Abby Garlich, Lee’s Summit, 2008; Nicole Kallenberger, Lee’s Summit West, 2014, 12-0
    4. Abby Garlich, Lee’s Summit, 2007, 11-9
    5. Jillian Ohrman, William Chrisman, 2003, 11-6.
    Note: Honor roll is based on an athlete’s best performance in an event in each season. Running events are in minutes and seconds and distance and height events are in feet and inches.

        calendar