|
|
Examiner
  • RUNNING STRONG

    • email print
    • 2014 Examiner All-Area Track & Field

      BOYS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: ...

      » Read more
      X

      2014 Examiner All-Area Track & Field

      BOYS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: Tamarick Quinney, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 3rd in Class 4 state (10.92).

      • 200 meters: Dalvin Wilkerson, sr., William Chrisman — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; 3rd in Class 4 state (21.95).

      • 400 meters: Taysean Goodwin, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 1st in district and sectional; 4th in Class 4 state (48.73).

      • 800 meters: Garrett Cross, sr., Oak Grove — 1st in MRVC West; 2nd in district and sectional; 6th in Class 3 state (1:57.24).

      • 1,600 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 4th in Class 4 state (4:15.36).

      • 3,200 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (9:17.61).

      • 110-meter high hurdles: Tyler Blair, sr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district and sectional; 4th in Class 4 state (14.73).

      • 300-meter intermediate hurdles: Tyler Blair, sr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; Class 4 state champion (38.07).

      • High jump: Jalen Ford, sr., Lee’s Summit North — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (6 feet, 8 inches).

      • Long jump: Elijah McGill, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven and district; 4th in sectional (21-10); Class 4 state state qualifier.

      • Triple jump: Jacob Peister, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 1st in district and sectional; Class 4 state champion (47 feet, 2 inches).

      • Pole vault: Kai Miller, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 4th in Class 4 state (14 feet, 6 inches).

      • Discus: Carlos Davis and Khalil Davis, jr., Blue Springs — Carlos: 2nd in Suburban Big Six, district and sectional; Class 4 state champion (212 feet, 5 inches); Khalil: 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (197 feet)

      • Shot put: Carlos Davis, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six and district; 2nd in sectional; 3rd in Class 4 state (56 feet, 10 3/4 inches)

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs South (Josh McClary, jr.; Myles Davis, fresh.; Marquan Hughes, jr.; Brandin Dandridge, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 4th in district; 2nd in sectional; 4th in Class 4 state (42.82)

      • 800 (4x200) meters: Blue Springs South (Josh McClary, jr.; Myles Davis, fresh.; Marquan Hughes, jr.; Brandin Dandridge, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 4th in district and sectional; 7th in Class 4 state (1:29.5)

      • 1,600 (4x400) meters: Blue Springs (Taysean Goodwin, jr.; Eli Leavell, sr.; Kane Harmon, jr.; Antwon President, sr.) — 2nd in Suburban Big Six and district; 1st in sectional; 4th in Class 4 state (3:18.4)

      • 3,200 (4x800) meters: Blue Springs (Jayme Allen, sr.; Taysean Goodwin, jr.; Eli Leavell, sr.; Stephen Mugeche, jr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 4th in sectional; 3rd in Class 4 state (7:53.92)

      SECOND TEAM

      Individual Events

      • 100 meters: Aaron Graham, jr., Oak Grove

      • 200 meters: Tamarick Quinney, jr., Blue Springs

      • 400 meters: Daniel Mahurin, sr. Grain Valley

      • 800 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs

      • 1,600 meters: Kyle Dean, sr., Lee’s Summit North

      • 3,200 meters: Preston Weigel, sr., Grain Valley

      • 110-meter high hurdles: Skyler Hulse, sr., Oak Grove

      • 300-meter hurdles: Josh Alt, sr., Fort Osage

      • High jump: Darius Vaughn, sr., Blue Springs

      • Long jump: Aaron Graham, jr., Oak Grove

      • Triple jump: Eli Leavell, sr., Blue Springs

      • Pole vault: Eric Andrews, sr., Blue Springs South

      • Discus: Josh Watson, sr., Blue Springs South

      • Shot put: Khalil Davis, jr., Blue Springs

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Fort Osage (Brennan Peters, jr.; Josh Alt, sr.; Dakota Baker, jr.; Dayton O’Dell, soph.)

      • 800 (4x200) meters: William Chrisman (Deontay Lapsley, sr.; Bret Wolf, sr.; ReSean Ellis, jr.; Dalvin Wilkerson, sr.)

      • 1,600 (4x400) meters: Grain Valley (Marcus Nichols, jr.; Michael Pellham, sr.; Daniel Mahurin, sr.; Trezelle Ray, sr.)

      • 3,200 (4x800) meters: Grain Valley (Daniel Mahurin, sr.; Ethan Lasley, soph.; Michael Pellham, sr.; Preston Weigel, sr.)

      HONORABLE MENTION

      400: Thomas Hawkins, sr., Lee’s Summit North

      300 hurdles: Matt Scaletty, sr., Lee’s Summit North

      Long jump: Justin Hall, soph., Blue Springs

      GIRLS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: Makayla Moore, jr., Blue Springs South — 4th in Suburban Big Six; 2nd at district and sectional; 11th in Class 4 state (12.59).

      • 200 meters: Kelsey Lewis, sr., Lee’s Summit North — 4th in Suburban Middle Seven; 3rd in district; 2nd in sectional; 3rd in Class 4 state (24.93).

      • 400 meters: Rhema Taylor, soph., Lee’s Summit North — 2nd in Suburban Big Six; 2nd in district; 3rd in sectional; 3rd in Class 4 state (57.17).

      • 800 meters: Maria Wendell, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district; 5th in sectional (2:22.1).

      • 1,600 meters: Grace Klausen, jr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 9th in Class 4 state (5:02.41).

      • 3,200 meters: Grace Klausen, jr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; injured at sectional.

      • 100-meter high hurdles: Chelsea Gabriel, sr., Grain Valley — 1st in MRVC West, district and sectional; 3rd in Class 3 state (15.15).

      • 300-meter intermediate hurdles: Brielle Magee, sr., Lee’s Summit North — 2nd in Suburban Big Six and district; 4th in sectional; 4th in Class 4 state (45.57).

      • High jump: Chrisha Riley, sr., William Chrisman — 2nd in Suburban Middle Seven and district; 1st in sectional; 2nd in Class 4 state (5 feet, 7 inches).

      • Long jump: Lexi Hart, soph., Truman — 1st in Suburban Middle Six; 2nd in district; 1st in sectional; Class 4 state champion (18 feet, 5 inches).

      • Triple jump: Lexi Hart, soph., Truman — 1st in Suburban Middle Six; 3rd in district; 1st in sectional; 6th in Class 4 state (37 feet, 5 inches).

      • Pole vault: Joslyn Snead, soph., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 4th in sectional; 9th in Class 4 state (10 feet, 6 inches).

      • Discus: Asia Cole, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; 2nd in Class 4 state (139 feet, 7 inches)

      • Shot put: Asia Cole, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; Class 4 state champion (45 feet, 5 1/2 inches)

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs (Lydia Alipio, soph.; Jessica Lawson, jr.; Gabby Hall, jr; Aliyah Lee, jr.) — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district and sectional; 3rd in Class 4 state (48.76)

      • 800 (4x200) meters: Blue Springs (Aliyah Lee, jr; Jenna Jacoby, soph.; Jessica Lawson, jr.; Gabby Hall, jr.) — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district and sectional; 2nd in Class 4 state (1:40.85)

      • 1,600 (4x400) meters: Lee’s Summit North (Rhema Taylor, soph.; Jenny Krause, jr.; Kala Taylor, sr.; Aliyah Hakim, jr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 3rd in Class 4 state (3:54.14)

      • 3,200 (4x800) meters: Blue Springs (Emily Hubner, jr.; Maria Wendell, jr.; Sierra Spinler, jr.; Corinne Rinne, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district and sectional; 7th in Class 4 state (9:28.77)

      SECOND TEAM

      Individual Events

      • 100 meters: Jahliah Clay, soph., Blue Springs South

      • 200 meters: Gabby Hall, jr., Blue Springs

      • 400 meters: Aliyah Hakim, jr., Lee’s Summit North

      • 800 meters: Elyse Valdivia, fresh., Blue Springs

      • 1,600 meters: Elizabeth Carpino, sr., Lee’s Summit North

      • 3,200 meters: Jesse Dinkins, sr., Lee’s Summit North

      • 110-meter high hurdles: Melissa Cramer, soph., Blue Springs South

      • 300-meter hurdles: Chelsea Gabriel, sr., Grain Valley

      • High jump: Alicia Starr, soph., Blue Springs

      • Long jump: Jahliah Clay, soph., Blue Springs South

      • Triple jump: Alicia Starr, soph., Blue Springs

      • Pole vault: Kyana Mason, jr., William Chrisman

      • Discus: Imani Johnson, sr., Lee’s Summit North

      • Shot put: Wendy Siavii, sr., Blue Springs South

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs South (Jahliah Clay, soph.; Melissa Cramer, soph.; Erin Griesbauer, soph.; Makayla Moore, jr.)

      • 800 (4x200) meters: Lee’s Summit North (Aliyah Hakim, jr.; Jenny Krause, jr.; Kelsey Lewis, sr.; Rhema Taylor, soph.)

      • 1,600 (4x400) meters: Blue Springs (Corinne Rinne, sr.; Aliyah Lee, jr.; Sierra Spinler, jr.; Jenna Jacoby, soph.)

      • 3,200 (4x800) meters: Lee’s Summit North (Jesse Dinkins, sr.; Jenny Krause, jr.; Danielle Rock, fresh.; Lexi Rampetsreiter, soph.)

      HONORABLE MENTION

      Discus: Allie Webb, sr., Truman

      Shot put: Imani Johnson, sr., Lee’s Summit North

  • Blue Springs junior Stephen Mugeche ran away from a star-studded pack of competitors to earn The Examiner’s 2014 Boys Track and Field Athlete of the Year.
    Most of the competition came from his own Wildcat teammates, as junior twins Khalil and Carlos Davis earned national acclaim with a jaw-dropping state performance in the discus.
    Carlos won the state meet with a 2014 nation-wide best throw of 212 feet, 5 inches and Khalil was right behind with a throw of 197 feet, which would have won a state title the past nine years.
    Mugeche, however, led the Wildcats with 19.5 points at state – finishing second in the 3,200 meters, fourth in the 1,600 and 800 and anchoring the fourth-place 3,200 relay team.
    “What he did at state is remarkable,” Blue Springs coach Joe Cusack said of Mugeche. “He competed in those four events to help his team win a state championship. He didn’t care about the individual glory. He wanted to score points, and he wound up leading us in total points – which he did at every meet this year.
    Cusack said there isn’t a more deserving young man to win the top track athlete award.
    “He is so special,” the coach said, “and we have him and a lot of his teammates back next season!”
    While the future excites the highly recruited junior, he took some time this week to reflect on a memorable 2014 season.
    “To win the Athlete of the Year, this year, with great athletes like the Davis twins and all the other area athletes, is very special,” said Mugeche, a soft-spoken and thoughtful young man whose persona away from the track belies his fiery competitive drive. “Now that the season is over, it’s nice to reflect of all our accomplishments. Winning state after finishing second the past two years is the biggest accomplishment – that was all any of us cared about – and seeing Coach Cusack tear up after we won made it even more special.
    “Working with Coach (Frank) Gallick (the distance coach and head cross country coach) and Coach Cusack makes all our success even more special because I know how much their teams mean to each one of them. They are special coaches, and they help develop special athletes and teams.”
    Mugeche holds the Blue Springs all-time records in the 1,600 (4:12.87 at the Gary Parker Invitational in 2014) and the 3,200 (8:58.87 at a meet in Arcadia, Calif., April 12 of this year). The 3,200 time at Arcadia is the second best in Eastern Jackson County history, trailing only former Olympian and University of Wisconsin standout Matt Tegenkamp of Lee's Summit. His 1,600 time at the Gary Parker Invitational is the third best in area history, trailing only Tegenkamp and Nick Adams of Lee's Summit.
    Page 2 of 2 - “He went out and got better and better and better as the season went along,” Cusack said. “He is such a great competitor and such a great athlete, but he’s an even better young man.
    “My parents came to a meet, and there’s Stephen over talking with them. My brother Mike is an official from Columbia, Mo., and he worked the Gary Parker Invitational. He wanted to talk with Stephen and he told me what a great kid he is.
    “And other coaches – other coaches are always coming up and asking how Stephen is doing. He always has that great smile on his face, he’s always congratulating the competition – they don’t get more special that Stephen Mugeche.”
    Gallick, who watched Mugeche finished second at state in the 2013 state cross country competition, agrees.
    “The kid is amazing, just amazing,” Gallick said. “The way he handles himself. He’s so down to earth. He’s one of those kids who makes you feel better by just being around him.
    “And he is a real competitor. I think it’s interesting, because so many great cross country runners don’t go out for track, but I think Stephen is even better in track, which is a rarity.
    “You know that whatever sport he is competing in, he’s going to give you all he’s got. That’s the mark of a great competitor.”
      • calendar