|
|
Examiner
  • Cole only got better after strong start

    • email print
      Comment
    • 2014 Examiner All-Area Track & Field

      BOYS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: ...

      » Read more
      X

      2014 Examiner All-Area Track & Field

      BOYS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: Tamarick Quinney, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 3rd in Class 4 state (10.92).

      • 200 meters: Dalvin Wilkerson, sr., William Chrisman — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; 3rd in Class 4 state (21.95).

      • 400 meters: Taysean Goodwin, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 1st in district and sectional; 4th in Class 4 state (48.73).

      • 800 meters: Garrett Cross, sr., Oak Grove — 1st in MRVC West; 2nd in district and sectional; 6th in Class 3 state (1:57.24).

      • 1,600 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 4th in Class 4 state (4:15.36).

      • 3,200 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (9:17.61).

      • 110-meter high hurdles: Tyler Blair, sr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district and sectional; 4th in Class 4 state (14.73).

      • 300-meter intermediate hurdles: Tyler Blair, sr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; Class 4 state champion (38.07).

      • High jump: Jalen Ford, sr., Lee’s Summit North — 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (6 feet, 8 inches).

      • Long jump: Elijah McGill, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven and district; 4th in sectional (21-10); Class 4 state state qualifier.

      • Triple jump: Jacob Peister, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 1st in district and sectional; Class 4 state champion (47 feet, 2 inches).

      • Pole vault: Kai Miller, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 4th in Class 4 state (14 feet, 6 inches).

      • Discus: Carlos Davis and Khalil Davis, jr., Blue Springs — Carlos: 2nd in Suburban Big Six, district and sectional; Class 4 state champion (212 feet, 5 inches); Khalil: 1st in Suburban Big Six, district and sectional; 2nd in Class 4 state (197 feet)

      • Shot put: Carlos Davis, jr., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six and district; 2nd in sectional; 3rd in Class 4 state (56 feet, 10 3/4 inches)

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs South (Josh McClary, jr.; Myles Davis, fresh.; Marquan Hughes, jr.; Brandin Dandridge, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 4th in district; 2nd in sectional; 4th in Class 4 state (42.82)

      • 800 (4x200) meters: Blue Springs South (Josh McClary, jr.; Myles Davis, fresh.; Marquan Hughes, jr.; Brandin Dandridge, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 4th in district and sectional; 7th in Class 4 state (1:29.5)

      • 1,600 (4x400) meters: Blue Springs (Taysean Goodwin, jr.; Eli Leavell, sr.; Kane Harmon, jr.; Antwon President, sr.) — 2nd in Suburban Big Six and district; 1st in sectional; 4th in Class 4 state (3:18.4)

      • 3,200 (4x800) meters: Blue Springs (Jayme Allen, sr.; Taysean Goodwin, jr.; Eli Leavell, sr.; Stephen Mugeche, jr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 4th in sectional; 3rd in Class 4 state (7:53.92)

      SECOND TEAM

      Individual Events

      • 100 meters: Aaron Graham, jr., Oak Grove

      • 200 meters: Tamarick Quinney, jr., Blue Springs

      • 400 meters: Daniel Mahurin, sr. Grain Valley

      • 800 meters: Stephen Mugeche, jr., Blue Springs

      • 1,600 meters: Kyle Dean, sr., Lee’s Summit North

      • 3,200 meters: Preston Weigel, sr., Grain Valley

      • 110-meter high hurdles: Skyler Hulse, sr., Oak Grove

      • 300-meter hurdles: Josh Alt, sr., Fort Osage

      • High jump: Darius Vaughn, sr., Blue Springs

      • Long jump: Aaron Graham, jr., Oak Grove

      • Triple jump: Eli Leavell, sr., Blue Springs

      • Pole vault: Eric Andrews, sr., Blue Springs South

      • Discus: Josh Watson, sr., Blue Springs South

      • Shot put: Khalil Davis, jr., Blue Springs

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Fort Osage (Brennan Peters, jr.; Josh Alt, sr.; Dakota Baker, jr.; Dayton O’Dell, soph.)

      • 800 (4x200) meters: William Chrisman (Deontay Lapsley, sr.; Bret Wolf, sr.; ReSean Ellis, jr.; Dalvin Wilkerson, sr.)

      • 1,600 (4x400) meters: Grain Valley (Marcus Nichols, jr.; Michael Pellham, sr.; Daniel Mahurin, sr.; Trezelle Ray, sr.)

      • 3,200 (4x800) meters: Grain Valley (Daniel Mahurin, sr.; Ethan Lasley, soph.; Michael Pellham, sr.; Preston Weigel, sr.)

      HONORABLE MENTION

      400: Thomas Hawkins, sr., Lee’s Summit North

      300 hurdles: Matt Scaletty, sr., Lee’s Summit North

      Long jump: Justin Hall, soph., Blue Springs

      GIRLS

      FIRST TEAM

      Individual Events

      Event, Name, Team, Yr., Accomplishments

      • 100 meters: Makayla Moore, jr., Blue Springs South — 4th in Suburban Big Six; 2nd at district and sectional; 11th in Class 4 state (12.59).

      • 200 meters: Kelsey Lewis, sr., Lee’s Summit North — 4th in Suburban Middle Seven; 3rd in district; 2nd in sectional; 3rd in Class 4 state (24.93).

      • 400 meters: Rhema Taylor, soph., Lee’s Summit North — 2nd in Suburban Big Six; 2nd in district; 3rd in sectional; 3rd in Class 4 state (57.17).

      • 800 meters: Maria Wendell, jr., Blue Springs — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district; 5th in sectional (2:22.1).

      • 1,600 meters: Grace Klausen, jr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 9th in Class 4 state (5:02.41).

      • 3,200 meters: Grace Klausen, jr., Blue Springs South — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; injured at sectional.

      • 100-meter high hurdles: Chelsea Gabriel, sr., Grain Valley — 1st in MRVC West, district and sectional; 3rd in Class 3 state (15.15).

      • 300-meter intermediate hurdles: Brielle Magee, sr., Lee’s Summit North — 2nd in Suburban Big Six and district; 4th in sectional; 4th in Class 4 state (45.57).

      • High jump: Chrisha Riley, sr., William Chrisman — 2nd in Suburban Middle Seven and district; 1st in sectional; 2nd in Class 4 state (5 feet, 7 inches).

      • Long jump: Lexi Hart, soph., Truman — 1st in Suburban Middle Six; 2nd in district; 1st in sectional; Class 4 state champion (18 feet, 5 inches).

      • Triple jump: Lexi Hart, soph., Truman — 1st in Suburban Middle Six; 3rd in district; 1st in sectional; 6th in Class 4 state (37 feet, 5 inches).

      • Pole vault: Joslyn Snead, soph., Blue Springs — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 4th in sectional; 9th in Class 4 state (10 feet, 6 inches).

      • Discus: Asia Cole, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; 2nd in Class 4 state (139 feet, 7 inches)

      • Shot put: Asia Cole, sr., Fort Osage — 1st in Suburban Middle Seven, district and sectional; Class 4 state champion (45 feet, 5 1/2 inches)

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs (Lydia Alipio, soph.; Jessica Lawson, jr.; Gabby Hall, jr; Aliyah Lee, jr.) — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district and sectional; 3rd in Class 4 state (48.76)

      • 800 (4x200) meters: Blue Springs (Aliyah Lee, jr; Jenna Jacoby, soph.; Jessica Lawson, jr.; Gabby Hall, jr.) — 2nd in Suburban Big Six; 3rd in district and sectional; 2nd in Class 4 state (1:40.85)

      • 1,600 (4x400) meters: Lee’s Summit North (Rhema Taylor, soph.; Jenny Krause, jr.; Kala Taylor, sr.; Aliyah Hakim, jr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district; 1st in sectional; 3rd in Class 4 state (3:54.14)

      • 3,200 (4x800) meters: Blue Springs (Emily Hubner, jr.; Maria Wendell, jr.; Sierra Spinler, jr.; Corinne Rinne, sr.) — 1st in Suburban Big Six; 2nd in district and sectional; 7th in Class 4 state (9:28.77)

      SECOND TEAM

      Individual Events

      • 100 meters: Jahliah Clay, soph., Blue Springs South

      • 200 meters: Gabby Hall, jr., Blue Springs

      • 400 meters: Aliyah Hakim, jr., Lee’s Summit North

      • 800 meters: Elyse Valdivia, fresh., Blue Springs

      • 1,600 meters: Elizabeth Carpino, sr., Lee’s Summit North

      • 3,200 meters: Jesse Dinkins, sr., Lee’s Summit North

      • 110-meter high hurdles: Melissa Cramer, soph., Blue Springs South

      • 300-meter hurdles: Chelsea Gabriel, sr., Grain Valley

      • High jump: Alicia Starr, soph., Blue Springs

      • Long jump: Jahliah Clay, soph., Blue Springs South

      • Triple jump: Alicia Starr, soph., Blue Springs

      • Pole vault: Kyana Mason, jr., William Chrisman

      • Discus: Imani Johnson, sr., Lee’s Summit North

      • Shot put: Wendy Siavii, sr., Blue Springs South

      Relay Events

      • 400 (4x100) meters: Blue Springs South (Jahliah Clay, soph.; Melissa Cramer, soph.; Erin Griesbauer, soph.; Makayla Moore, jr.)

      • 800 (4x200) meters: Lee’s Summit North (Aliyah Hakim, jr.; Jenny Krause, jr.; Kelsey Lewis, sr.; Rhema Taylor, soph.)

      • 1,600 (4x400) meters: Blue Springs (Corinne Rinne, sr.; Aliyah Lee, jr.; Sierra Spinler, jr.; Jenna Jacoby, soph.)

      • 3,200 (4x800) meters: Lee’s Summit North (Jesse Dinkins, sr.; Jenny Krause, jr.; Danielle Rock, fresh.; Lexi Rampetsreiter, soph.)

      HONORABLE MENTION

      Discus: Allie Webb, sr., Truman

      Shot put: Imani Johnson, sr., Lee’s Summit North

  • Asia Cole sent a message to all state competitors when she finished second at the Missouri State Track and Field Championships in the shot put and seventh in the discus as a Fort Osage High School freshman.
    The University of Nebraska signee kept improving, winning both events as a sophomore and claiming the shot put title the last three years of her stellar career with the Indians.
    In a landslide vote, Cole repeated as The Examiner’s Girls Track and Field Athlete of the Year for the third straight year.
    “An athlete like Asia comes along once in a coach’s career, if the coach is lucky,” Fort Osage head track coach J.D. Snead said. “She was outstanding as a freshman, and just kept getting better and better every year.
    “She has left a legacy at Fort Osage that might never be equaled. I couldn’t be happier that she is Athlete of the Year in track and field. I am so proud of her accomplishment and so happy to have had her as a member of our team the past four years.”
    That’s a statement Fort Osage volleyball and basketball coaches could also make, as Cole graduates with 12 varsity letters – four in each of the sports she dominated.
    “People ask me all the time if Asia could have had more success if she would have just concentrated on the shot and discus,” Snead said, “and I tell them that at the high school level, you become a more well-rounded athlete the more sports you compete in.
    “Now, at the next level – with great coaching, and just concentrating on the shot and discus – the sky’s the limit for Asia. I can’t wait to see what she does at Nebraska.”
    Neither can Cole, who seemed a bit surprised when she was informed that she was receiving The Examiner’s top female honor.
    “Really? That’s great,” she said after dominating the competition at the Meet of Champions, an annual Missouri vs. Kansas postseason meet that took place at Fort Osage. “There were so many great athletes this season, it’s nice to win, especially as a senior.
    “Now, all I can think about is Nebraska. It’s going to be a new challenge, and I always enjoy a challenge and competing against the best – and I’ll be doing that every time I compete with the Cornhuskers.”
    Cole finished her brilliant Fort Osage career with four individual state championships and eight total state medals. She has the best second (47 feet, 2.5 inches in 2013), fourth (46-1 in 2012) and fifth (45-5.5 this season) best shot tosses in Eastern Jackson County history, trailing only former UCLA standout and Olympian Valeyta Althouse of Blue Springs. Cole's discus toss of 150-1 in 2012 is the fourth best in area history. 
    Page 2 of 2 - “To win (the shot) three years in a row, and to win as a senior, is just so special,” Cole said. “I’ve had so much fun at Fort Osage competing in volleyball and basketball and track. Success is great, but it’s the relationships and friendships I’ll remember. It’s time to move on to a new challenge in college, but I will always have great memories of Fort Osage and all my teammates and coaches.”

        calendar