The Citizen's Civic & Cultural Committee, in conjunction with the Independence Parks & Recreation Department, held its 28th Annual “Festival of Color” Youth Art Show on April 14 and 15. Approximately 530 pieces of art, in nine categories from eight participating high schools were judged by Ramon Magee, fine art photographer.

Winners of Best of Show and Most Promising New Artist, as well as first, second and third place in each category received monetary awards and ribbons from the CCCC. Honorable mention received a ribbon.

The Independence Art Association independently judged the show as well, presenting students with medallions for first and second place. Judges were Bette Kunkle and Pat Deeter.

During the weekend, viewers were blessed to browse the art while listening to the wonderful piano music by four students and two adult pianists.

Teachers and students alike look forward to the Spring exhibit as a way to showcase talented young artists and make it possible for family, friends and patrons of the arts to enjoy their work.

This year a check was awarded to the art department of the school with the most attendees. Fort Osage won with 130 signatures! Thank you to all who attended.

The CCCC Awards:

Best of Show: Mason Smith, “Depp of Imagination,” Grain Valley

Most Promising New Artist (first year student): Katherine Baumberger, “Handling Time,” Blue Springs South

Sculpture/Ceramic

First: Antoinette Hokee, “Garden Tower,” Fort Osage

Second: Talfailagi Thomas, “Light the World,” Fort Osage

Third: Emelie Palmer, “More Plants Upstream,” Blue Springs South

Honorable Mention: Alexya Heggie-Estes, “Rosey,” Raytown

Photography

First: David Boehm, “Piano Top,” Blue Springs South

Second: Katherine Baumberger, “Music for Wonder,” Blue Springs South

Third: Jasmine Vanderpool, “Balance,” Blue Springs South

Honorable Mention: Victor Mugeche, “Brooklyn to Manhattan,” Blue Springs

Watercolor/Tempera

First: Rosie Braley, “Blueberries,” Truman

Second: Karly Huffner, “Try Not to Float Away,” Fort Osage

Third: Abby Menke, “Barren”, Chrisman

Honorable Mention: Gwenivere Palovchak, “Chaos,” Fort Osage

Computer Generated Art

First: Samantha Phillips, “Pagoda Tryptic,” Fort Osage

Second: Brett Wilson, “Train of Thoughts,” Chrisman

Third: Katherine Baumberger, “Bubble of Imagination,” Blue Springs South

Honorable Mention: Katie Johansen, “Trico,” Raytown South

Drawing

First: Katherine Baumberger, “Handling Time,” Blue Springs South

Second: Katy Bond, “Waiting,” Blue Springs

Third: Layla Dykes, “Agricultural Design,” Fort Osage

Honorable Mention: Gwenivere Palovchak, “Childhood,” Fort Osage

Mixed Media/Print

First: Alyssa Christy, “Coiled Candy,” Fort Osage

Second: Matthew Rice, “Living Warmth,” Fort Osage

Third: Amber Lee, “Neglected Lover,” Fort Osage

Honorable Mention: Zoe Christman, “Thinking of You,” Truman

Acrylic/Oil Painting

First: Mason Smith, “Depp of Imagination,” Grain Valley

Second: Ayten Refaat, “Omar Sayed,” Blue Springs

Third: Christina Moore, “Market Fresh,” Fort Osage

Honorable Mention: Samantha Jimenez, “Beauty,” Blue Springs South

Experimental Photography

First: Kelly Smith, “Self Portrait,” Grain Valley

Second: Adrianna Osuna, “The Portal,” Chrisman

Third: David Boehm, “Snap of the Finger,” Blue Springs South

Honorable Mention: Noah Richert, “Marble Eye,” Chrisman

3-D/Jewelry/Fabric

First: Myranda McKenzie, “Panda at Twilight,“ Fort Osage

Second: Amber Lee, “Snapshot of the Past,” Fort Osage

Third: Sophie Broockerd, “Scandinavian Bowl,” Grain Valley

Honorable Mention: Grace Wayman, “Peace,” Blue Springs South

The IAA Medallions:

Sculpture/Ceramic

First: Talynn Simer, “The Artist,” Fort Osage

Second: Caroline Foster, “Tree of Life,” Blue Springs

Photography

First: Jasmine Vanderpool, “Balance,” Blue Springs South

Second: Gavin Gibb, “GG00,” Blue Springs South

Watercolor/Tempera

First: Lizzie Elliot, “Underwater,” Blue Springs

Second: Emaley Peevey, “Colorwheel Watercolor,” Fort Osage

Computer Generated Art

First: Brett Wilson, “Train of Thoughts,” Chrisman

Second: DayVionnte’ Green, “Pop Art,” Chrisman

Drawing

First: Emelie Palmer, “Omens Under the Skin,” Blue Springs South

Second: Jade Calvert, “Selfless Expression,” Fort Osage

Mixed Media/Print

First: Mia Mcalister, “Along the Stars,” Fort Osage

Second: Amber Lee, “My Life Through Pages,” Fort Osage

Acrylic/Oil Painting

First: Mason Smith, “Depp of Imagination,” Grain Valley

Second: Ayten Refaat, “Omar Sayed,” Blue Springs

Experimental Photography

First: Kelly Smith, “Self Portrait,” Grain Valley

Second: Jorge Luis Martinez, “It Doesn’t Add Up,” Blue Springs

3-D/Jewelry/Fabric

First: Baylee Hall, “Magic Rose,” Fort Osage

Second: Alexis Parkinson, “Water Goddess,” Raytown South