WEDNESDAY, OCT. 19

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6:30 p.m. — Park Hill at Blue Springs

6:30 p.m. — Blue Springs South at Raymore-Peculiar

6:30 p.m. — St. Joseph Central at Truman

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Class 4 District 9 Tournament

at Columbia Hickman High School

5 p.m. — Blue Springs South vs. Columbia Hickman

6:30 p.m. — Grain Valley vs. Jefferson City

8 p.m. — Championship: Blue Springs South-Columbia Hickman winner vs. Grain Valley-Jefferson City winner

Class 4 District 14 Tournament

at Lee's Summit North High School

7 p.m. — Championship: Lee's Summit North vs. St. Teresa's Academy

Class 3 District 13 Tournament

at Pleasant Hill High School

6 p.m. — Oak Grove vs. O'Hara

7:30 p.m. — Championship: Oak Grove-O'Hara winner vs. Pleasant Hill-Warrensburg winner

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

3 p.m. — Grain Valley at Richmond Invitational

 

THURSDAY, OCT. 20

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6:30 p.m. — Liberty at Blue Springs South

6:30 p.m. — Fort Osage at Staley

6:30 p.m. — Van Horn at Grain Valley

6:30 p.m. — Raytown at William Chrisman

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

5 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee's Summit North at Suburban Big Seven Championships diving, Lee's Summit Aquatic Center

5 p.m. — Truman at Suburban Big Six Championships diving, Gladstone Community Center

5 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Six Championships diving, Gladstone Community Center

 

FRIDAY, OCT. 21

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Missouri Mavericks at Wichita Thunder, Intrust Bank Arena, Wichita, Kan.

HIGH SCHOOL FOOTBALL

Class 6 District 3

7 p.m. — Francis Howell Central at Blue Springs

7 p.m. — Blue Springs South at Jefferson City

Class 6 District 4

7 p.m. — Lee's Summit North at Springfield Kickapoo

Class 5 District 7

7 p.m. — North Kansas City at Truman

Class 4 District 6

7 p.m. — Kansas City East at Grain Valley

7 p.m. — Van Horn at Raytown South

Class 3 District 7

7 p.m. — Oak Grove at Pleasant Hill

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 Missouri State High School Championship

At Killian Sports Complex, Springfield

State Semifinal

2 p.m. — Blue Springs South vs. Washington

2 p.m. — Lee's Summit West vs. Troy Buchanan

7 p.m. — Third-place game: Blue Springs South-Washington loser vs. Lee's Summit West-Troy Buchanan loser

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

5 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee's Summit North at Suburban Big Seven Championships swimming preliminaries, Lee's Summit Aquatic Center

5 p.m. — Truman at Suburban Big Six Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center

5 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Six Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center