BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION

YOUTH BASKETBALL SCORES

March 4 scores (unless otherwise noted)

SECOND GRADE BOYS

March 3 scores

Cavaliers 26, Tree Frogs 18 — Cavaliers: Jaiden Mitchell 9, Ryder Johann 8, Maguire Snyder 3, Aiden Williams 2, Brody Niemeyer 2; Tree Frogs: Griffin Albrightson 8, Clay Baker 6, Kai Van Dyne 2, Anderson Gammill 2.

Kings 22, Jaguars 19 — Kings: Jabron Jackson 13, T.L. Sullivan 4, Devin Jackson 3, Vashun Allen 2; Jaguars: Keenan Poulsen 8, Brenton Roberts 4, Dammien Geiger-Dorsey 3, Harper Pealer 2, Chase Hamilton 2.

March 4 scores

Timberwolves 19, Jaguars 16 — Timberwolves: Preston Canady 11, Isaiah Parton 4, Brayden 2, Hunter 2; Jaguars: Keenan Poulsen 6, Dammien Geiger-Dorsey 4, Harper Pealer 4, Chase Hamilton 2.

Tree Frogs 22, Royals 10 — Tree Frogs: Clay Baker 18, Ross Baker 4; Royals: Kobe Baker 4, Kaden Goodwin-Vaughn 2, Noah Hicklan 2, Connor 2.

Golden Tigers 18, Warriors 10 — Golden Tigers: Jackson Jones 10, Michael Todd 6, Jakobi Minter 1, LeMarcus Bosey 1; Warriors: Hudson Hughes 8, LJ Fuiamano 2.

Kings 21, Cavaliers 20 — Kings: Jabron Jackson 12, Devin Jackson 5, Vashun Allen 4; Cavaliers: Ryder Johann 11, Jaiden Mitchell 6, Brody Niemeyer 2, Kyler Meinershagen 1.

THIRD GRADE BOYS

Feb. 28 scores

Cardinal Cake Co. Cardinals 19, Rust-Oleum Patriots 6 — Cardinal Cake Co. Cardinals: Jacob Erickson 7, Cade Stricklin 4, Tyler McMillin 4, Jaden Richberg 4; Rust-Oleum Patriots: Luke Baker 6. 

Cornerstone Home Improvement Lightning 30, Belfonte Blast 9 — Cornerstone Home Improvement Lightning: Dominick Matthies 10, Luke Epperson 10, Chase Burandt 4, Braydon Snow 4, Aizak Miller 2; Belfonte Blast: Noah Blackwell 5, Julian Bears 4. 

March 1 scores

The Splash Brothers 23, Sam’s Club Raptors 8 — The Splash Brothers: Jackson Mayberry 11, Michael Richards 4, Henry Tellado 4, Luis Tellado 2, Jordan Irvin 2; Sam’s Club Raptors: Nico Caldarella 4, Andrew Kunzler 4. 

Archer Lawn & Landscaping Bulls 29, Rust-Oleum Destroyers 16 — Archer Lawn & Landscaping Bulls: Kendrick Haines 13, Robert Wharton 6, Luke Jones 4, Ben Archer 4, Walter Inestroza 2; Rust-Oleum Destroyers: Brody Conrow 8, Quin Zahner 4, Caine Nelson 2, Charlie Doppenberg 2. 

March 4 scores

Belfonte Blast 25, Sam’s Club Raptors 11 — Belfonte Blast: Noah Blackwell 8, Jackson Trueblood 6, Elijah Klenklen 4, Vincent Stewart 2, Julian Bears 2, Xander Timko 2, Caleb Bradley 1; Sam’s Club Raptors: Nico Caldarella 5, Brock Lindsey 2, Ian Smith 2, Andrew Kunzler 2. 

The Splash Brothers 17, Cornerstone Home Improvement Lightning 13 — The Splash Brothers: Luis Tellado 7, Jackson Mayberry 6, Jordan Irvin 2, Ikaika Keller 2; Cornerstone Home Improvement Lightning: Luke Epperson 6, Chase Burandt 4, Aizak Miller 3. 

Rust-Oleum Destroyers 14, Rust-Oleum Patriots 10 — Rust-Oleum Destroyers: Brody Conrow 4, Will Fitkin 2, Charles Goodwin-Vaughn 2, Quin Zahner 2, Caine Nelson 2, Gavin Purto 2; Rust-Oleum Patriots: Jordan Platz 4, Jett Wilckens 2, Luke Baker 2, Evan Cartwright 2. 

Cardinal Cake Co. Cardinals 14, Archer Lawn & Landscaping Bulls 9 — Cardinal Cake Co. Cardinals: Jaden Richberg 6, Jacob Erickson 6, Jackson Samuels 2; Archer Lawn & Landscaping Bulls: Ben Archer 4, Macklin Fuhr 3, Kendrick Haines 1, Robert Wharton 1. 

FOURTH GRADE BOYS

Black Flames 12, Boxers 11 — Black Flames: Ben Kiehne 2, Rasim Shelton 4, Harvey Mayberry 4; Boxers: Wyatt Palmer 2, Kade Giegerich 2, Colin Johnson 2, Landon Rhodes 2.

Heat 16, Huskies 12 — Heat: AJ Kalthoff 2, Ian Leffert 2, Xavier Brantly 2, Chase Hammerschmidt 6, Tristan Williams 2; Huskies: Malachi Trask 2, Jason Eyler 2, Ivan Pellegrino 3, Carson Keene 6.

Lightning 18, Heat 7 — Lightning: Carson Coleman 6, Jacob Romo 4, Braden Sonnerberg 4, Jimmy Shearer 2; Heat: Ian leffert 2, Chase Hammerschmidt 2, Dontay Ulberg 2.

Spartans 20, Cavs 11 — Spartans: Vance Herring 6, Nick Rippie 14; Cavs: Donavan Ball 5, Kelan Jones 4, Alex Reede 2.

Warriors 17, Blazers 10 — Warriors: Payton Snow 4, Miles Weatherspoon 2, Miguel Ortega 5, Jake Filbertson 6; Blazers: Max Toia 2, Tyler Lasater 4, Elliot Rodriguez 4/

FIFTH GRADE BOYS

March 1 scores

Sallee Development Panthers 23, Once Upon A Smile Kings 8 — Sallee Development Panthers: MJ Duchane 3, Gavin Hagan 2, Kage Stickney 2, Logan Epperson 6, Steven Wilson 10; Once Upon A Smile Kings: Mathew Schallert 2, Jonah Mecham 3, Hudson Tsevis 1, Christopher White 2.

Collins Roofing Warriors 21, Bobcats 18 — Collins Roofing Warriors: Owen McCurren 3, Jude Young 2, Isaiah McPherson 4, Luke Smith 4, Sam Epperson 8; Bobcats: Carson Sallee 2, Trenton Andrew Bell 3, Kaden Charlton 2, Jude Wild 9, Brady Kemp 2.

Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets 35, UAW #31 Orioles 28 — Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets: Kameron Bonner 4,  Peyton Woodrome 6, Brock Rau 2, Anthony Traylor 14, Aiden Woodrome 9; UAW #31 Orioles: Dylan Forn 2, Moe Cisneros 8, Tanner Howes 9, James Richard 1, David Bazzle 2, Christian Cooper 2, Matthew Braden 4.

March 4 scores

UAW #31 Orioles 31, Collins Roofing Warriors 24 — UAW #31 Orioles: Moe Cisneros 12, Tanner Howes 10, Joshua Wild 5, Hayden Parrish 2, Christian Cooper 2; Collins Roofing Warriors: Kyle Fiscus 6, Jude Young 5, Isaiah McPherson 2, Sam Epperson 11.

Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets 33, Sallee Development Panthers 28 — Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets: Kameron Bonner 9, Peyton Woodrome 6, Anthony Traylor 14, Aiden Woodrome 4; Sallee Development Panthers: Braylon White 2, Gavin Hagan 2, Kage Stickley 2, Logan Epperson 1, Steven Wilson 21.

Bobcats 29, Once Upon A Smile Kings 28 — Bobcats: Trenton Andrew Bell 10, Kaden Charlton 2, Jude Wild 10, Evan McCollom 2, Brady Kemp 3, Cameron Bordley 2; Once Upon A Smile Kings: Mathew Schallert 1, Jack Downey 1, Jonah Mecham 1, Hudson Tsevis 9, Cole Stricklin 4, Christopher White 12.

SIXTH GRADE BOYS

March 3 scores

Cavs 19, Falcons 17 — Cavs: Kyle Cave 7, Dawson Wagner 4, Luke Alkire 4, Bryce Alkire 2, Jaxon Carney 2; Falcons: Caden Montigo 6, Mason Dryer 4, Jacob Paz 2, Cameron Thornton 2, Blake Ogle 1.

All Sport Screen Printng Jayhawks 30, Punishers 9 — Jayhawks: Ryan Haynes 13, Phoenix Lambirth 9, Brian Blood 4, Dawson Long 2, Caleb Jackson 2; Punishers: Seth Porter 3, Bresaus Coleman 3, Ashton Bellis 3.

Force  44, Command 27 — Force: Kentrell Shields 14, JJ Baker 10, Jordan Bacon 9, Deonta Mitchem 3, Wyatt Hilsden 2, Clark Zahner 2, Samuel Holmes 2; Command: Caleb Creer 10, Ethan Bui 6, Noah Williamson 5, Brayden Henson 4, Robert Cohoon 2.

Belfonte Bulls 28, Super Sonics 21 — Bulls: Jayse McCray 19, Cameron Osborn 4, Victor Stewart 2, Jake Trueblood 2, Dalton Plattner 1; Super Sonic: Bobby Larkin 6, Joshua D’ Antonio 6, Hank Blowers 4, Sam Bigge 3, Sam Spellman 2.

March 4 scores

Command 34, Punishers 18 — Command: Brayden Henson 10, Caleb Creer 9, Ethan Bui 7, Peter Moje 2, Noah Williamson 2, Hayden Marriot 2, Robert Cohoon 2; Punishers: Jonas McCanally 7, Ashton Bellis 6, Kyle Snyman 3, Weston Meinershagen 2.

All Sport Screen Printing Jayhawks 39, Force 26 — Jayhawks: Ryan Haynes 21, Phoenix Lambirth 6, Dawson Long 5, Brian Blood 3, Jayden Monroe 3, Caleb Jackson 1; Force: JJ Baker 12, Jordan Bacon 6, Wyatt Hilson 5, Kentrell Shields 2, Cody Habbin 1.

Belfonte Bulls 37, Cavs 36 — Bulls: Jayse McCray 18, Tyler Stuart 6, Cameron Osborn 6, Jake Trueblood 6, Victor Stewart 1; Cavs: Kyle Cave 16, Jaxon Carney 9, Dawson Wagner 6, Jackson Parker 4, Josh Callandro 1.

Super Sonics 27, Falcons 21 — Super Sonics: Bobby Larkin 8, Sam Bigge 5, Hank Blowers 4, Tyler Brown 3, Derek Clardy 3, Sam Spellman 2, Joshua D’ Antonio 2; Falcons: Cameron Thornton 11, Caden Montigo 3, Blake Ogle 3, Jacob Paz 2, Ayden Johnson 2, James Carney 2.

SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS

Tom Durkin's Bulldogs 20, BSAA Rebels 15 — Tom Durkins Bulldogs: Jack Durkin 8, Jacob McCullen 4, Alex Jackson 4, Dieton Meishergr 2, Viger Romo 2; BSAA Rebels: Merrick Dunn 5, Logan Jenkins 2, Aiden Ogrizovich 2, Brody Nelson 2, Hunter Hughes 2, Joseph Eaton 2.

BSAA Spurs 28, State Farm Heat 25 — BSAA Spurs: Danny Blocker 14, Raef Townsend 8, Ethan Freiermuth 6; State Farm Heat: Sammy Klosner 10, Skylar Lansangan 6, Chase Hubbart 4, Chase Smith 3, Jared Slater 2.

Quality Concepts Blue Devils 32, Tom Durkin's Bulldogs 26 — Quality Concepts Blue Devils: Carter Compton 6, Jarret Nordike 6, Mason McCain 4, Zohntrell Pledger 4, Issac Burd 4, Mason Rye 4, Devon Sawyer 2, Ryan Adkisson 2; Tom Durkin's Bulldogs: Elias Johnson 8, Alex Jackson 5, Dieton Meisherger 4, Jack Durkin 3, Viger Romo2, Jaden Thomason 2, Jaden Ross 2.

BSAA Kings 30, BSAA Tigers 26 — BSAA Kings: Jordon Fields 8, Mickey Miller 8, DeAndre Beasley 4, Riley Buress 4, Keandre Ingalls 4, Daniel Cheluget 2; BSAA Tigers: Troy Fischer 8, Seth Kalthoff 6, Carter Schwartz 4, Alex Kochman 4, Colin Garry 2, Jack Brickhouse 2.

BSAA Express 42, Minsky's Storm 34 — BSAA Express: Tyler Johnson 13, Marcus Wright 8, Jackson Lile 5, Andrew Isom 4, Alex Rodriquez 4, Sean Rutherford 4, Marthez marley 2, Dylan Trent 2; Minsky's Storm: Chris Langston 14, Perris Hinton 8, Issac Todd 6, Brock Sawyer 2, Dalton Hicks 2, James Price 2. 

GRADES 9-12 BOYS

CBIZ Insurance Lightning 72, Cavs 31 — CBIZ Insurance Lightning: Christopher Menzies 8, Jarrin Sample 18, Cameron Handy 10, Tyler Burnes 2, Malachi Brown 3, Malcolm Brown 12, CJ Roberson 4, Jack Klassen 3, Noah Williams 12; Cavs: Devyn George 4, Bradley Baker 2, Justin Belcher 14, Dylan Blowers 2, Dorian Wright 9.

Cruise Dreams Thunder 61, UPS Rebels 38 — Cruise Dreams Thunder: Quentin Paredes 3, Dakota Pepper 15, Kevin Nguyen 12, Jordan Steele 14, McKinley Dunn 11, August Warlen 2, Aiden Flores 4; UPS Rebels: Hollis Franklin 12, Garrett Bagnell 18, Dakota Napper 2, Cameron Rimmer 3, Jonas Bagnell 3.

 

SECOND/THIRD GRADE GIRLS

Dr. Chris Cornine Diakonos Counseling Breakers 20, Prowlers 5 — Breakers: Haley Cramer 12, Reece Cornine 2, Jordan Redd 6; Prowlers: Eva Vhrmacher 5.

Simply Events LLC Tigers 18, Thunder 16 — Tigers: Brionna Shay 11, Maci Ann Cass 2, Lilliana Coit 3, Mackenzie Turney 2; Thunder: Ella Medlin 4, Abby Smith 2, Ava Thurston 4, Jordan Wiggins 6.

Dominators 11, Trail Boss Conversions, Inc. Jayhawks 9 — Dominators: Keileen Burt 7, Sami Farrar 2, Mya Brown 2; Jayhawks: Anna Hogan 2, Kenley Hooks 2, Desaraye Stone 3, Braylin Larkin 2.

FOURTH GRADE GIRLS

SoundBytes KC Blues 12, Central Plains Cement Blue Lightning 8 — SoundBytes KC Blues: Alannah Hodges 3, Jasmine Lee 9; Central Plains Cement Blue Lightning: Zoey Ropp 2, Ava Ferguson 6.

Morgan Stanley Swishers 16, BSAA Lady Diamonds 12 — Morgan Stanley Swishers: Melisa Wild 2, Ella Ludwig 12, Christie Horton 2; BSAA Lady Diamonds: Akyla Loyd 2, Kiley Rinard 5, Keyona Bullock 5.

Central Plains Cement Blue Lightning 14, The UPS Store Wildcats 3 — Central Plains Cement Blue Lightning: Addison Hutchinson 8, Ava Ferguson 6; The UPS Store Wildcats: Dianna Jackson 3.

BSAA Lady Diamonds 13, Central Plains Cement Blue Lightning 4 — BSAA Lady Diamonds: Lily Jenkins 2, Akyla Loyd 2, Kiley Rinard5, Keyona Bullock 4; Central Plains Cement Blue Lightning: Lucy Hurd 2, Gabby Johnson 2.

SoundBytes KC Blues 18, Morgan Stanley Swishers 15 — SoundBytes KC Blues: Abbie Kemp 4, Tatiyana Manning 8, Alannah Hodges 2, Jasmine Lee 4; Morgan Stanley Swishers: Ragin Corwin 2, Ella Ludwig 4, Amani Hedgpeth 6, Christie Horton 3.

BSAA All Stars Home 18, BSAA All Stars Visitors 13 — BSAA All Stars Home: Akyla Loyd 4, Christie Horton 3, Diedra Pierce 2, Ella Ludwig 2, Ragin Corwin 3, Kylie Rinard 4; BSAA All Stars Visitors: Ava Ferguson 4, Zoey Ropp 3, Jasmine Lee 4, Lucy Hurd 2.

FIFTH GRADE GIRLS

Blue Springs Pediatrics Fillies 16, Tom Durkin Reroofing LadyHawks 5 — Blue Springs Pediatrics Fillies: Emma Keats 5, Trinity Wright 6, Holly Whitebread 4, Gretchen Freeman1; Tom Durkin Reroofing LadyHawks: Norah Durkin 2, Grace Williamson 2, Kaliyah 1.

Minsky’s Pizza Wildcats 30, Crosslin Plumbing Storm  20— Minsky’s Pizza Wildcats: Jessica Hutchinson 10, Emma Eagleson 8, Jaylie Giles 4, Caitlin Lagemann 4, Brooke Jackson 4; Crosslin Plumbing Storm: Adrianna Nunnley  11, Madison Williams 2, Kamryn Sariah 4, Daniela Flores-Ulloa 2, Lauren Crosslin 1.

Blue Springs Pediatrics Fillies 31, USA Softball of Kansas City Bobcats 16 — Blue Springs Pediatrics Fillies: Emma Keats 4, Trinity Wright 12, Holly Whitebread 2, Lillian Chronister 8, Gretchen Freeman 5; USA Softball of Kansas City Bobcats: Ariana Jackson 13, Audrey Nelson 3.

Note: Because of space limitations, only those who scored are listed. Names and scores are provided by BSAA division coordinators.