BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION

YOUTH BASKETBALL SCORES

March 11 scores (unless otherwise noted)

SECOND GRADE BOYS

March 10 scores

Jaguars 15, TreeFrogs 6 — Jaguars: Keenan Poulsen 8, Harper Pealer 2, Aiden Barber 2, Dammien Geiger-Dorsey 2, Daryl Wesley 1; TreeFrogs: Clay Baker 4, J. Vo 2.

Kings 13, Cavaliers 9 — Kings: Devin Jackson 8, Jabron Jackson 5; Cavaliers: Jaiden Mitchell 6, E. Crooks 2, Brody Niemeyer 1.

March 11 scores

Golden Tigers 11, Royals 10 — Golden Tigers: Jackson Jones 7, Michael Todd 2, Eusebio Rivera 2; Royals: Noah Hicklan 4, Kaden Goodwin-Vaughn 2, Kobe Baker 2, Javier Flores 2.

Warriors 15, Timberwolves 10 — Warriors: Hudson Hughes 9, Myland Bristow 4, Hunter T. 2; Timberwolves: Preston Hanlan 6, Dylan 2, Isaiah Parton 2, Brayden 2.

All-Star Game

Team Gold 31, Team Red 17 — Team Gold: Clay Baker 13, Jabron Jackson 4, Preston Hanlan 4, Hayden Hughes 4, Devin Jackson 2, Ryder Johann 2, Noah Hicklan 2; Team Red: Hudson Hughes 11, Jaiden Mitchell 4, Michael Todd 2.

FIFTH GRADE BOYS

Collins Roofing Warriors 29, Once Upon a Smile Kings 19 — Collins Roofing Warriors: Kyle Fiscus 4, Owen McCurren 4, Jude Young 6, Isaiah McPherson 2, Luke Smith 8, Sam Epperson 5; Once Upon a Smile Kings: Jack Downey 2, Cole Stricklin 6, Sebastian Podgorny 2, Christopher White 9.

Sallee Development Panthers 32, Bobcats 15 — Sallee Development Panthers: Braylon White 2, Vincent Nguyen 2, Gavin Hagan 2, Kage Stickney 6, Logan Epperson 4, Steven Wilson 16; Bobcats: Carson Sallee 4, Trenton Andrew Bell 9, Brady Kemp 2.

UAW #31 Orioles 32, Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets 18 — UAW #31 Orioles: Moe Cisneros 15, Tanner Howes 9, James Richard 2, David Bazzle 4, Christian Cooper 2; Master Drywall Remodeling LLC Yellowjackets:  Kameron Bonner 6, Taevion Davis 2, Peyton Woodrome 2, Anthony Traylor 5, Aiden Woodrome 3.

SIXTH GRADE BOYS

Punishers 18, Falcons 16 – Punishers: Bresaus Coleman 7, Kyle Snyman 4, Aston Bellis 2, Westin Meinershagen 2, Michael Malone 2, Jonas McCanally 1; Falcons: Caden Montigo 4, Cameron Thornton 4, Brady Mastain 3, Ayden Johnson 2, Blake Ogle 2, Jack Messersmith 1.

Command 34, Super Sonics 24 — Command: Ethan Bui 10, Tyler Fiala 6, Brayden Henson 6, Noah Williamson 6, Jayden Owen 4, Hayden Marriot 2; Super Sonics: Bobby Larkin 6, Joshua D’Antonio 5, Hank Blowers 4, Tyler Brown 4, Sam Spellman 3, Sam Bigge 2.

Cavs 35, Force 28 — Cavs: Jaxon Carney 13, Kyle Cave 9, Angelous Sellens 7, Luke Alkire 4, Dawson Wagner 2.  Force: JJ Baker 10, Samuel Holmes 6, Jordan Bacon 5, Kentrell Shields 4, Deonta Mitchem 2. Wyatt Hilsdon 1.

All Sport Screen Printing Jayhawks 48, Belfonte Bulls 19 — Jayhawks:  Ryan Haynes 20, Dawson Long 9, Phoenix Lambirth 5, Ben Ortiz 4, Jaden Monroe 4, Caleb Jackson 2, Tanner Smith 2, Cameron Brown 2.  Bulls:  Jake Trueblood 7, Tyler Stuart 6, Cameron Osborn 4, Bryce Thompson 2.

SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS

Semifinals

Quality Concepts Blue Devils 32, BSAA Spurs 31 — Quality Concepts Blue Devils: Mathew Leffert 9, Issac Burd 6, Jarret Nordike 6, Carter Compton 4, Kade Compton 4, Zontrell Pledger2; BSAA Spurs: Danny Blocker 11, Raef Townsend 6, Drake Sanders 5, Maz Zappelli 4, Dennis Le 3, Jacob Kunzler 2.

BSAA Kings 36, BSAA Express 30 — BSAA Kings: Mickey Miller 18, Keandre Ingalls 10, DeAndre Beasley 8; BSAA Express: Tyler Johnson 12, Adam Gholson 6, Sean Rutherford 4, Jackson Lile 4, Marthez Marley 2, Noah James 2.

Championship Game

Quality Concepts Blue Devils 30, BSAA Kings 28 — Quality Concepts Blue Devils: Kade Compton 8, Carter Compton 6, Mason McCain 6, Issac Burd 4, Zohntrell Pledger 2, Devon Sawyer 2, Ryan Adkisson 2; BSAA Kings: DeAndre Beasley 10, Mickey Miller 8, Keandre Ingalls 8, Riley Buress 2.

 

SECOND/THIRD GRADE GIRLS

Championship

Dr. Chris Cornine Diakonos Counseling Breakers 10, Simply Events LLC Tigers 7 — Breakers: Haley Cramer 8, Reece Cornine 2; Tigers: Brionna Shay 2, Lilliana Coit 5.

Third Place

Thunder 22, Dominators 12 — Thunder: Addison Williams 2, Ella Medlin 2, Harper Lisk 4, Ava Thurston 2, Jordan Wiggins 16; Dominators: Reagan Naudet 2, Keileen Burt 3, Mya Neal 2, Mya Brown 5.

Fifth Place

Prowlers 17, Trail Boss Conversions, Inc. Jayhawks 11 — Prowlers: Abby Mae Whittle 2, Sophia Trout 4, Olivia Trout 6, Eva Vhrmacher 3, Larae Robinson 2; Jayhawks: Anna Hogan 2, Kenley Hooks 4, Desaraye Stone 4, Bella Bullinger 1.

All-Star Game

Jason Lisk (Blue Team) 13, Michael Turney (Pink Team) 4 — Jason Lisk (Blue Team): Haley Cramer 12, Ella Medlin 1; Michael Turney (Pink Team): Mackenzie Turney 2, Lilliana Coit 2.

FIFTH GRADE GIRLS

All-Star Game (March 8)

Green All Stars 28, Blue All Stars 25 — Green All Stars: Grace Williamson 8, Adrianna Nunnley 4, Lillian Chronister 4, Trinity Wright 2, Madison Williamson 2, Mya Bristow 2, Holly Whitebread 2, Emma Keats 2; Blue All Stars: Emma Eagleson 10, Caitlin Lagemann 8, Arianna Jackson 2, Audrey Nelson 4, Jaylie Giles 1.

March 11 scores

Blue Springs Pediatrics Fillies 25, Crosslin Plumbing Storm 20 — Blue Springs Pediatrics Fillies: Emma Keats 7, Trinity Wright 6, Gretchen Freeman 6, Holly Whitebread 4, Addison Hogan 2; Crosslin Plumbing Storm: Kamryn Sariah 4, Adrianna Nunnley 11, Daniela Flores-Ulloa 2, Lauren Crosslin 2, Madison Williams 1.

USA Softball of Kansas City Bobcats 18, Tom Durkin Reroofing LadyHawks 15 — USA Softball of Kansas City Bobcats: Addison Kahler 2, Ariana Jackson 16; Tom Durkin Reroofing LadyHawks: Norah Durkin 4, Addison Thomason 4, Grace Williamson 3, Kendall Miller 2, Ashlyn Okenquist 2.

Minsky’s Pizza Wildcats 25, Blue Springs Pediatrics Fillies 13 — Minsky’s Pizza Wildcats: Emma Eagleson 10, Caitlin Lagemann 10, Jessica Hutchinson 3, Peyton King 2; Blue Springs Pediatrics Fillies: Trinity Wright 5, Addison Hogan 2, Lillian Chronister 6.

Note: Because of space limitations, only those who scored are listed. Names and scores are provided by BSAA division coordinators.