AREA CALENDAR

WEDNESDAY, DECEMBER 6

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Kansas City Mavericks at Wichita Thunder, Intrust Bank Arena, Wichita, Kan.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Fort Osage at Belton

Husker Classic

At Lafayette County High School, Higginsville

7 p.m. — Oak Grove vs. Cameron or Lexington

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Huhtamaki Hardwood Classic

At De Soto (Kan.) High School

6:30 p.m. — Truman vs. Mill Valley (Kan.)-Excelsior Springs winner

 

THURSDAY, DECEMBER 7

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Oak Grove at Husker Classic, Lafayette County High School, Higginsville

Blue Springs School District Tournament

At Blue Springs High School

4 p.m. — Blue Springs South vs. Lincoln Prep

5:30 p.m. — Blue Springs vs. Fort Smith (Ark.) Northside

7 p.m. — St. Louis U. High vs. Wooddale (Okla.)

8:30 p.m. — Rockhurst vs. Ruskin

Eudora/Paola (Kan.) Tournament

At Paola (Kan.) High School

Time TBA — Truman vs. TBD

Webster Groves Tournament

8:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. St. Louis Soldan

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

7 p.m. — St. Teresa’s Academy at Blue Springs South

7 p.m. — Fort Osage at Platte County

7 p.m. — William Chrisman at Grain Valley

HIGH SCHOOL WRESTLING

6 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit

6:30 p.m. — Oak Grove at Smithville

 

FRIDAY, DECEMBER 8

MAJOR ARENA SOCCER LEAGUE

7:35 p.m. — Tacoma Stars at Kansas City Comets, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Lee’s Summit North at Webster Groves Tournament

Oak Grove at Husker Classic, Lafayette County High School, Higginsville

7 p.m. — Grain Valley at Smithville

7:30 p.m. — Van Horn at Pembroke Hill

Blue Springs School District Tournament

At Blue Springs High School

4 p.m. — Blue Springs-Fort Smith (Ark.) Northside loser vs. Rockhurst-Ruskin loser

5:30 p.m. — Blue Springs South-Lincoln Prep loser vs. SLUH-Wooddale (Okla.) loser

7 p.m. — Blue Springs-Fort Smith (Ark.) Northside winner vs. Rockhurst-Ruskin winner

8:30 p.m. — Blue Springs South-Lincoln Prep winner vs. SLUH-Wooddale (Okla.) winner

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

6:30 p.m. — Knob Noster at Van Horn

HIGH SCHOOL WRESTLING

4:30 p.m. — Lee’s Summit North, Oak Grove at Lee’s Summit North Invitational

4:30 p.m. — Truman, Van Horn at Truman Invitational

5 p.m. — Nixa, Raymore-Peculiar at Blue Springs South

5 p.m. — Grain Valley at Jefferson City Helias Duals Tournament

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs at Webb City

6 p.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman at Winnetonka Invitational, Gladstone Community Center

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/Radio Highlights

Wednesday’s Television

• Women’s college basketball: UEFA: Sporting CP at Barcelona, 11 a.m., SEC (Comcast 284)

• Golf: LPGA Omega Dubai Ladies Masters, 1 p.m., GOLF (27)

• Soccer: UEFA: Borussia Dortmund at Real Madrid, 1:30 p.m., FS1 (43)

• Soccer: UEFA: APOEL at Tottenham Hotspur, 1:30 p.m., FSKC (48)

• Women’s college basketball: Utah State at BYU, 4 p.m., BYU TV (289)

• Women’s college basketball: Fordham at Penn State, 5 p.m., BTN (255)

• College basketball: Siena at Louisville, 6 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Kent State at Xavier, 6 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Wisconsin at Temple, 6 p.m., ESPNU (269)

• NBA: Golden State at Charlotte, 7 p.m., ESPN (13)

• NHL: Chicago at Washington, 7 p.m., NBCSN (46)

• College basketball: Southern Illinois at Saint Louis, 7 p.m., FSKC (48)

• College basketball: Austin Peay at Illinois, 7 p.m., BTN (255)

• College basketball: Loyola (Ill.) at Florida, 7 p.m., SEC (284)

• College basketball: Washington at Kansas, 8 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Central Connecticut State at DePaul, 8 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Illinois State at BYU, 8 p.m., BYU TV (289)

• NBA: Minnesota at Los Angeles Clippers, 9:30 p.m., ESPN (13)

Wednesday’s Radio

• Women’s college basketball: Kansas at Nebraska, 7 p.m., ESPN KC (99.3 FM)

• College basketball: Washington at Kansas, 8 p.m., WHB (810 AM)