AREA CALENDAR

THURSDAY, DECEMBER 7

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Blue Springs School District Tournament

At Blue Springs High School

4 p.m. — Blue Springs South vs. Lincoln Prep

5:30 p.m. — Blue Springs vs. Fort Smith (Ark.) Northside

7 p.m. — St. Louis U. High vs. Wooddale (Okla.)

8:30 p.m. — Rockhurst vs. Ruskin

Eudora/Paola (Kan.) Tournament

At Paola (Kan.) High School

6:30 p.m. — Third-place game: Truman vs. TBD

Webster Groves Tournament

8:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. St. Louis Soldan

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

7 p.m. — St. Teresa’s Academy at Blue Springs South

7 p.m. — Fort Osage at Platte County

7 p.m. — William Chrisman at Grain Valley

HIGH SCHOOL WRESTLING

6 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit

6:30 p.m. — Oak Grove at Smithville

 

FRIDAY, DECEMBER 8

MAJOR ARENA SOCCER LEAGUE

7:35 p.m. — Tacoma Stars at Kansas City Comets, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Lee’s Summit North at Webster Groves Tournament

7 p.m. — Grain Valley at Smithville

7:30 p.m. — Van Horn at Pembroke Hill

Blue Springs School District Tournament

At Blue Springs High School

4 p.m. — Blue Springs-Fort Smith (Ark.) Northside loser vs. Rockhurst-Ruskin loser

5:30 p.m. — Blue Springs South-Lincoln Prep loser vs. SLUH-Wooddale (Okla.) loser

7 p.m. — Blue Springs-Fort Smith (Ark.) Northside winner vs. Rockhurst-Ruskin winner

8:30 p.m. — Blue Springs South-Lincoln Prep winner vs. SLUH-Wooddale (Okla.) winner

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

6:30 p.m. — Knob Noster at Van Horn

HIGH SCHOOL WRESTLING

4:30 p.m. — Lee’s Summit North, Oak Grove at Lee’s Summit North Invitational

4:30 p.m. — Truman, Van Horn at Truman Invitational

5 p.m. — Nixa, Raymore-Peculiar at Blue Springs South

5 p.m. — Grain Valley at Jefferson City Helias Duals Tournament

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs at Webb City

6 p.m. — Truman, Van Horn, William Chrisman at Winnetonka Invitational, Gladstone Community Center

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/Radio Highlights

Thursday’s Television

• Golf: European Tour Joburg Open, 9 a.m., GOLF (27)

• Soccer: UEFA: Rijeka at AC Milan, noon, FSKC (48)

• Golf: PGA Australian Masters, 1 p.m., GOLF (27)

• Soccer: BATE Borisov at Arsenal, 2 p.m., FS1 (43)

• Tennis: ATP Grand Prix Hassan II, 3 p.m., TENNIS (277)

• Golf: Omega Dubai Ladies Masters, 5:30 p.m., GOLF (27)

• College basketball: Valparaiso at Purdue, 5:30 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Ohio at Maryland, 6 p.m., BTN (255)

• College basketball: Iowa at Iowa State, 7 p.m., ESPN2 (29)

• NHL: Dallas at St. Louis, 7 p.m., FSKC (48)

• NBA: Los Angeles Lakers at Philadelphia, 7 p.m., TNT (51)

• NFL: New Orleans at Atlanta, 7:20 p.m., KSHB 41 (8), NFL (180)

• College basketball: Howard at Georgetown, 7:30 p.m., FS1 (43)

• NBA G-League: Santa Cruz at Austin, 7:30 p.m., ESPNU (269)

• College wrestling: Maryland at Wisconsin, 8 p.m., BTN (255)

• NBA: Oklahoma City vs. Brooklyn (at Mexico City), 9 p.m., FSKC-Plus (925)

• NBA: Houston at Utah, 9:30 p.m., TNT (51)

Thursday’s Radio

• NHL: Dallas at St. Louis, 7 p.m., KCWJ (1030 AM)

• NFL: New Orleans at Atlanta, 7:20 p.m., WHB (810 AM)