AREA CALENDAR

FRIDAY, AUGUST 24

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7 p.m. — William Chrisman at Blue Springs

7 p.m. — Blue Springs South at Raytown

7 p.m. — Raytown South at Fort Osage

7 p.m. — Grain Valley at Savannah

7 p.m. — Liberty North at Lee’s Summit North

7 p.m. — Oak Grove at Lawson

7 p.m. — St. Michael the Archangel vs. Summit Christian Academy at Lee’s Summit High School

7 p.m. — Staley at Truman

7 p.m. — Kansas City East vs. Van Horn at William Chrisman High School

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

3:30 p.m. — Lee’s Summit North at Staley

HIGH SCHOOL GIRLS GOLF

8 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Fort Osage, Lee’s Summit North, St. Michael Truman, William Chrisman at Raymore-Peculiar Invitational, Country Creek Golf Club

 

SATURDAY, AUGUST 25

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

Grain Valley at Harrisonville Tournament

Raytown South Tournament

10 a.m. — Van Horn vs. St. Michael the Archangel

Noon — Grain Valley vs. Truman

2 p.m. — Oak Grove vs. North Kansas City

4 p.m. — Raytown vs. Raytown South

Sedalia Smith-Cotton Invitational

8 a.m. — Oak Grove vs. Sedalia Smith-Cotton

10:30 a.m. — Oak Grove vs. Willard

HIGH SCHOOL SOFTBALL

St. Michael the Archangel at Marshall Tournament

Greater Kansas City Invitational

At Adair Park

Pool A (Field 1)

9 a.m. — William Chrisman vs. Lee’s Summit West

10:45 a.m. — Lee’s Summit West vs. Holden

12:30 p.m. — William Chrisman vs. Holden

Pool B (Field 2)

9 a.m. — Lee’s Summit North vs. Smithville

10:45 a.m. — Smithville vs. Notre Dame de Sion

12:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Notre Dame de Sion

Pool C (Field 3)

9 a.m. — Park Hill vs. Platte County

10:45 a.m. — Park Hill vs. Pleasant Hill

12:30 p.m. — Platte County vs. Pleasant Hill

Pool D (Field 4)

9 a.m. — Kearney vs. Raytown

10:45 a.m. — Oak Grove vs. Kearney

12:30 p.m. — Oak Grove vs. Raytown

Pool E (Field 5)

9 a.m. — Oak Park vs. Raymore-Peculiar

10:45 a.m. — Oak Park vs. Harrisonville

12:30 p.m. — Raymore-Peculiar vs. Harrisonville

Pool F (Field 6)

9 a.m. — Grain Valley vs. Plattsburg

10:45 a.m. — Grain Valley vs. Odessa

12:30 p.m. — Odessa vs. Plattsburg

At Independence Athletic Complex

Pool G

Field 12

9 a.m. — Lee’s Summit vs. Liberty

10:45 a.m. — Truman vs.Lee’s Summit

Field 14

9 a.m. — Truman vs. Belton

10:45 a.m. — Liberty vs. Belton

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Blue Springs South at Bentonville (Ark.) Tournament

8 a.m. — St. Michael the Archangel vs. Olathe (Kan.) East at St. James Academy, Lenexa, Kan.

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

8 a.m. — Blue Springs (divers only), Blue Springs South, Lee’s Summit North at Blue Springs South/Rockhurst Invitational, Blue Springs Family YMCA

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

8 a.m. — Lee’s Summit North at Lee’s Summit West Quad, MCC-Longview

9 a.m. — Blue Springs, Fort Osage, Truman at Grain Valley Quad, Grain Valley North Middle School

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Wednesday’s Television

• Golf: European Tour Czech Masters, 8 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Golf: LPGA Canadian Pacific Women’s Open, 9:30 a.m., GOLF (27)

• Tennis: U.S. Open qualifying, 10 a.m., TENNIS (277)

• MLB: San Francisco at New York Mets, noon, MLB (272)

• PGA Northern Trust, 1 p.m., GOLF (27)

• Baseball: Little League World Series, 2 p.m., 6 p.m., ESPN (13)

• MLB: San Diego at Colorado, 3 p.m., MLB (272)

• Golf: Web.com Tour Nationwide Children’s Hospital Championship, 5 p.m., GOLF (27)

• WNBA playoffs: Los Angeles at Washington, 5:30 p.m., ESPN2 (29)

• MLB: Royals at Tampa Bay, 6 p.m., FSKC (48)

• NFL preseason: Philadelphia at Cleveland, 7 p.m., WDAF 4 (6)

• MLB: Cincinnati at Chicago Cubs, 7 p.m., MLB (272)

• WNBA playoffs: Phoenix at Connecticut, 7:30 p.m., ESPN2 (29)

Wednesday’s Radio

• MLB: Royals at Tampa Bay, 6:10 p.m., KCSP (610 AM)