AREA CALENDAR

TUESDAY, OCTOBER 2

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Kansas City (Kan.) Bishop Ward

6:30 p.m. — Grain Valley vs. Winnetonka at Staley High School

6:30 p.m. — Oak Grove at Excelsior Springs

6:30 p.m. — Oak Park at William Chrisman

Park Hill South Classic

7 p.m. — Fort Osage vs. Platte County

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

7 p.m. — Raymore-Peculiar at Blue Springs

7 p.m. — Blue Springs South at Park Hill

7 p.m. — Fort Osage at Raytown

7 p.m. — Grandview at Grain Valley

7 p.m. — Lee’s Summit West at Lee’s Summit North

7 p.m. — Oak Grove at Harrisonville

7 p.m. — St. Joseph Central at Truman

7 p.m. — Van Horn at Center

7 p.m. — William Chrisman at Oak Park

HIGH SCHOOL SOFTBALL

4 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit West

4 p.m. — Lee’s Summit North at Blue Springs South

4 p.m. — Belton at Fort Osage

4:30 p.m. — Oak Grove at Excelsior Springs

4:30 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Sherwood-Creighton

4:30 p.m. — St. Joseph Central vs. Truman at Adair Park

5 p.m. — Grain Valley at Smithville

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs South, Sedalia Smith-Cotton, Warrensburg at Blue Springs YMCA

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

Class 1 District 13 Team Tournament

4 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic-Center winner at Barstow

Class 2 District 13 Team Tournament

3:30 p.m. — Lee’s Summit North at Lee’s Summit West

Class 2 District 14 Team Tournament

4 p.m. — William Chrisman-Fort Osage winner at Blue Springs

4 p.m. — Blue Springs South at Grain Valley

HIGH SCHOOL GIRLS GOLF

9 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Grain Valley, Lee’s Summit North, Truman at Class 2 District 7 Tournament, Fred Arbanas Golf Course at Longview Lake

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

4 p.m. — Oak Grove at Excelsior Springs Invitational

4 p.m. — Van Horn at Barstow Invitational

 

WEDNESDAY, OCTOBER 3

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

6:15 p.m. — Kansas City Mavericks intrasquad scrimmage at Silverstein Eye Centers Arena (doors open at 4 p.m.)

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

5 p.m. — Van Horn at Knob Noster

6:30 p.m. — Blue Springs at Grain Valley

6:30 p.m. — Raymore-Peculiar at Lee’s Summit North

6:30 p.m. — Liberty North at Truman

Park Hill South Classic

7 p.m. — Fort Osage vs. Park Hill South

HIGH SCHOOL SOFTBALL

4 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

5:30 p.m. — St. Pius X vs. St. Michael the Archangel Catholic at Legacy Park

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

7 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at St. Teresa’s Academy

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Grain Valley, Truman, William Chrisman, St. Pius X at Henley Aquatic Center

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Tuesday’s Television

• Golf: Ladies European Tour Estrella Damm Mediterranean Open, 10 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Tennis: ATP Japan Open, 10:30 a.m., TENNIS (277)

• Soccer: UEFA Champions League: Manchester City at Hoffenheim, 11:55 a.m., TNT (51)

• Soccer: UEFA Champions League: Real Madrid at CSKA Moscow, 1:50 p.m., KUKC (17)

• Soccer: UEFA Champions League: Valencia at Manchester United, 2 p.m., TNT (51)

• MLB: National League wild card: Colorado at Chicago Cubs, 7 p.m., ESPN (13), ESPN2 (29)

• NBA preseason: Cleveland at Boston, 7 p.m., TNT (51)

• NBA preseason: Denver at Los Angeles Lakers, 9:30 p.m., TNT (51)

Tuesday’s Radio

• High school volleyball: Van Horn at Center, 7 p.m., freetap.com

• MLB: National League wild card: Colorado at Chicago Cubs, 7 p.m., WHB (810 AM )