AREA CALENDAR

THURSDAY, OCTOBER 11

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

4 p.m. — Van Horn at Maranatha Christian Academy

6:30 p.m. — North Kansas City at Fort Osage

6:30 p.m. — Grain Valley at Raytown South

6:30 p.m. — Oak Grove at Odessa

6:30 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Clinton

6:30 p.m. — William Chrisman at Raytown

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

6 p.m. — Heritage Christian at Van Horn

7 p.m. — Blue Springs at Park Hill

7 p.m. — Blue Springs South at Lee’s Summit North

7 p.m. — Fort Osage at William Chrisman

7 p.m. — Grain Valley at Platte County

7 p.m. — Odessa at Oak Grove

7 p.m. — Truman at Park Hill South

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park

4:30 p.m. — Blue Springs vs. Lee’s Summit North

4:30 p.m. — Blue Springs South vs. Lee’s Summit

Class 4 District 14 Tournament

At Adair Park

5:30 p.m. — Championship: Truman vs. St. Teresa’s Academy

Class 4 District 15 Tournament

At Liberty North High School

2 p.m. — William Chrisman vs. North Kansas City

5:45 p.m. — Liberty vs. William Chrisman-North Kansas City winner

Class 3 District 14 Tournament

At Excelsior Springs High School

5 p.m. — Oak Grove vs. Excelsior Springs

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

4 p.m. — Fort Osage, William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships, Osage Trail Middle School

4 p.m. — Grain Valley, Oak Grove at Warrensburg Invitational

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

6 p.m. — Blue Springs, Raytown, Raytown South at Raytown Wellness Center

 

FRIDAY, OCTOBER 12

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Allen Americans at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit West

7 p.m. — Park Hill South at Blue Springs South

7 p.m. — William Chrisman at Fort Osage

7 p.m. — Ruskin at Grain Valley

7 p.m. — Lee’s Summit North at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Oak Grove at Harrisonville

7 p.m. — St. Michael the Archangel at Center

7 p.m. — Truman at Columbia Hickman

7 p.m. — University Academy vs. Van Horn at William Chrisman High School

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6:30 p.m. — Cristo Rey vs. St. Michael the Archangel Catholic at Lee’s Summit North High School

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park

4:30 p.m. — Championship: Blue Springs-Lee's Summit North winner vs. Blue Springs South-Lee's Summit winner

Class 4 District 15 Tournament

At Liberty North High School

4 p.m. — Championship

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Thursday’s Television

• Golf: European Tour British Masters, 3:30 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Tennis: ATP Shanghai Masters, 5 a.m, 9 a.m., TENNIS (277)

• Golf: LPGA KEB-HanaBank Championship, 12:30 p.m., GOLF (27)

• Soccer: UEFA Nations League: Sweden at Russia, 2:30 p.m., ESPN News (102)

• High school football: Archer at Grayson (Ga.), 6 p.m., ESPN2 (29)

• Youth Olympics: Buenos Aires Games, 6 p.m., OLY (208)

• Women’s college soccer: Mississippi at LSU, 6 p.m., SEC (284)

• College football: Texas Tech at TCU, 6:30 p.m., ESPN (13)

• Soccer: United States vs. Colombia, 6:30 p.m., KUKC (17), FS1 (43)

• College football: Georgia Southern at Texas State, 6:30 p.m., ESPNU (269)

• NFL: Philadelphia at New York Giants, 7 p.m., WDAF 4 (6), NFL (180)

• NHL: Calgary at St. Louis, 7 p.m., FSKC (48)

• Soccer: Mexico vs. Costa Rica, 8:35 p.m., KUKC (17)

• Women’s soccer: CONCACAF: Costa Rica at Canada, 9 p.m., FS1 (43)

• NBA preseason: Utah at Sacramento, 9 p.m., NBA (273)

• Golf: PGA CIMB Classic, 9:30 p.m., GOLF (27)

Thursday’s Radio

• NFL: Philadelphia at New York Giants, 7 p.m., WHB (810 AM)

• NHL: Calgary at St. Louis, 7 p.m., KCWJ (1030 AM)