AREA CALENDAR

SATURDAY, OCTOBER 13

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

3 p.m. — Lee’s Summit North at St. Thomas Aquinas Tournament

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park, Field 8

4 p.m. — Championship: Blue Springs South vs. Lee’s Summit North

Class 3 District 14 Tournament

At Excelsior Springs High School

11 a.m. — Championship: Oak Grove vs. Kearney

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

Blue Springs at Blue Valley (Kan.) North Tournament

8 a.m. — Grain Valley, St. Michael the Archangel Catholic at Grain Valley Spikefest Tournament, Blue Springs Fieldhouse

8 a.m. — Lee’s Summit North, William Chrisman at Ozark Invitational

8 a.m. — Truman at Truman Invitational

HIGH SCHOOL GIRLS TENNIS

Class 2 Team Sectionals/Quarterfinal

At Lee’s Summit West High School

10:30 a.m. — Blue Springs vs. Lee’s Summit West

Noon — Park Hill South vs. Liberty

2:30 p.m. — Quarterfinal: Blue Springs-Lee’s Summit West winner vs. Park Hill South-Liberty winner

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

St. Michael the Archangel Catholic at West Platte Invitational

10 a.m. — Van Horn at Crossroads Conference Championships, Maranatha Christian Academy

 

MONDAY, OCTOBER 15

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

5:30 p.m. — Kansas City Christian at Van Horn

6:30 p.m. — Blue Springs at Blue Springs South

6:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Park Hill at Park Hill South High School

6:30 p.m. — Oak Grove at Harrisonville

6:30 p.m. — William Chrisman at Staley

7 p.m. — Truman at Lee’s Summit

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

6 p.m. — University Academy at Van Horn

7 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Blue Springs

HIGH SCHOOL SOFTBALL

4:30 p.m. — Harrisonville at Oak Grove

HIGH SCHOOL GIRLS GOLF

8:30 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North at Class 2 Missouri State High School Championships, Swope Memorial Golf Course, Kansas City

8:30 a.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Class 1 Missouri State High School Championships, Mozingo Lake Golf Course, Maryville

 

WHAT’S ON

This weekend’s TV/radio highlights

(See separate listings for college football)

Saturday’s Television

• Golf: European Tour British Masters, 6 a.m., GOLF (27)

• Soccer: UEFA Nations League: Czech Republic at Slovakia, 7:50 a.m., ESPN News (102)

• Golf: LPGA KEB-HanaBank Championship, 11:30 a.m., GOLF (27)

• Triathlon: Ironman World Championship, 11:30 a.m., NBCSN (46)

• Motorsports: NASCAR Camping World Truck Series Talladega, noon, WDAF 4 (6)

• Golf: Champions Tour SAS Championship, 2 p.m., GOLF (27)

• NHL: Vegas at Philadelphia, 2 p.m., NHL (276)

• MLB playoffs: NLCS: Los Angeles Dodgers at Milwaukee, 3 p.m., WDAF 4 (6)

• NHL: Los Angeles at Ottawa, 3 p.m., NHL (276)

• MLS: FC Dallas at D.C. United, 3:55 p.m., KUKC (17)

• Golf: PGA CIMB Classic, 5 p.m., GOLF (27)

• NHL: Toronto at Washington, 6 p.m., NHL (276)

• College volleyball: Nebraska at Penn State, 7 p.m., BTN (255)

• College volleyball: Texas at Oklahoma, 7 p.m., FSKC-Plus (925)

• MLB playoffS: ALCS: Houston at Boston, 7 p.m., TBS (50)

• NHL: St. Louis at Chicago, 7:30 p.m., FSKC (48)

• Golf: PGA CIMB Classic, 5 p.m., GOLF (27)

Saturday’s Radio

• NHL: St. Louis at Chicago, 7:30 p.m., KCWJ (1030 AM)

Sunday’s Television

• Golf: European Tour British Masters, 5:30 a.m., GOLF (27)

• Soccer: UEFA Nations League: Turkey at Russia, 10:50 a.m., ESPN News (102)

• Golf: LPGA KEB-HanaBank Championship, 11:30 a.m., GOLF (27)

• College volleyball: Pittsburgh at North Carolina State, noon, FSKC (48)

• NFL: Los Angeles Chargers at Cleveland, noon, KCTV 5 (3)

• College volleyball: Michigan State at Ohio State, noon, ESPN2 (29)

• College volleyball: Mississippi at Kentucky, noon, SEC (284)

• Motorsports: NASCAR 1000Bulbs.com 500, 1 p.m., KSHB 41 (8)

• Motorsports: NHRA Charlotte, 1 p.m., FS1 (43)

• Soccer: UEFA Nations League: Italy at Poland, 1:30 p.m., ESPN (13)

• Golf: Champions Tour SAS Championship, 2 p.m., GOLF (27)

• Women’s college soccer: Princeton at Columbia, 2 p.m., ESPNU (269)

• NHL: San Jose at New Jersey, 2 p.m., NHL (276)

• Women’s college soccer: Auburn at Missouri, 2 p.m., SEC (284)

• NFL: Los Angeles Rams at Denver, 3 p.m., WDAF 4 (6)

• AHL: Utica at Toronto, 3 p.m., NHL (276)

• NFL: Jacksonville at Dallas, 3:25 p.m., KCTV 5 (3)

• Women’s soccer: CONCACAF: Canada at Panama, 4 p.m., FS1 (43)

• Women’s college soccer: Florida at Alabama, 4 p.m., ESPNU (269)

• NHL: Anaheim at St. Louis, 6 p.m., FSKC (48)

• NHL: Carolina at Winnipeg, 6 p.m., NHL (276)

• MLB playoffs: ALCS: Houston at Boston, 6 p.m., TBS (50)

• Boxing: Terence Crawford vs. Jose Benavidez Jr., 7 p.m., ESPN (13)

• Women’s soccer: CONCACAF semifinal, 7 p.m., FS1 (43)

• NFL: Chiefs at New England, 7:20 p.m., KSHB 41 (8)

Sunday’s Radio

• NHL: Anaheim at St. Louis, 6 p.m., KCWJ (1030 AM)

• NFL: Chiefs at New England, 7:20 p.m., KCFX (101.1 FM)

Monday’s Television

• Tennis: ATP Stockholm Open, 8:30 a.m., TENNIS (277)

• Soccer: UEFA Nations League: Switzerland at Iceland, 1:30 p.m., ESPN2 (29)

• MLB playoffs: NLCS: Milwaukee at Los Angeles Dodgers, 6:30 p.m., FS1 (43)

• NFL: San Francisco at Green Bay, 7:15 p.m., ESPN (13), ESPN2 (29)

Monday’s Radio

• NFL: San Francisco at Green Bay, 7:15 p.m., WHB (810 AM)