The weekend was a big one for local drivers.

Valley Speedway in Grain Valley was especially fruitful.

The weekend was a big one for local drivers.
Valley Speedway in Grain Valley was especially fruitful.
Jerry Schmidt of Independence maintained his season points lead in the street stocks division with a victory in Friday’s feature race.
Schmidt held off Terry Knight of Kansas City to take the checkered flag and build his lead in the division to 604 points, 27 points ahead of Craig Hayes of Blue Springs, who has 577. Hayes finished ninth in the feature on Friday.
Bryan Maze of Blue Springs, who was 12th in the feature, is third with 547 points while Knight is fourth.
In the farm trucks division at Valley Speedway, Brian Wilcox of Grain Valley defended his home turf, taking first in the feature while Dennis Hensley of Grain Valley took third.
Wilcox is currently third in the season standings behind Jim Nelson of Drexel, Mo., and Donald Johnston of Independence, who was eighth in Friday’s feature.
In the A modified class, David McVey of Greenwood took first place in the feature. Joshua Stephens of Buckner,  who won his heat race and but took 20th in the feature still leads A modified season points race by a large margin with 568. Scotty Martin of Independence, who was 12th in the feature, is third in points behind Rick Carver of Raymore.
No local driver won the B modified class feature Friday, but seven of the top 10 were from the area, led by Martin in third place and Shane Wilson of Independence in fourth. Tim Eaton of St. Joseph won the feature, while season points leader Gunner Martin of Blue Springs and Oak Grove’s Stephen Barber won heat races.
In the dirt demons class, season points leader Gary McGinnis of Blue Springs finished second in the feature to Dave Cotterman of Belton.
CENTRAL MISSOURI SPEEDWAY: Two Independence drivers claimed feature victories at the Warrensburg track on Saturday.
Brian Johnson won his second straight feature in the street stocks class, holding off Warrensburg’s Chad Eickleberry for the win. It was the seventh feature win of the season for Johnson, the season points leader. Nic Bennett of Grain Valley finished sixth, while Stacy Scherer of Blue Springs took ninth.
Bob King captured a win in the United Late Models Association feature, topping last week’s winner, Randy Ainsworth of Excelsior Springs, Mo. John Pipes of Oak Grove finished eighth.
In the B modified class, Jacob Ebert won his heat race but couldn’t find his way past Belton’s Brad Smith in the feature and finished second.
BROWN TAKES FIFTH: Grain Valley sprint car driver Brian Brown claimed fifth place at Knoxville (Iowa) Raceway to warm up for a busy schedule this week.
Brown won his heat race in his SuperClean-sponsored No. 21 car after starting on the inside of row two. “We’ve been working on some things to get our heat package better before the Nationals,” Brown said. “We were able to get by (Garry) Brazier there halfway through, and we were able to drive anywhere we wanted.  We were excited about that.”
Brown also started the inside of row two in the feature. He passed Terry McCarl for fourth place with three laps to go but McCarl edged past him on the last lap to leave Brown in fifth place.
“He got us back in the last corner,” said Brown, who is second in the 410 sprint class season points standings with 1,155 points, trailing only Johnny Herrera of Albuquerque, N.M. “At the white flag, I thought we’d be third, and then we ended up fifth. I didn’t know where we were going to finish, and I’m sure the fans didn’t, so I’m sure it was a great show for them.”
Brown returns to action Thursday with the All Star Circuit of Champions race at the Belleville (Kan.) High Banks track. On Friday, he will compete at Thunder Hill Raceway in Mayetta, Kan., before returning to Knoxville for Saturday’s program.

LOCAL AUTO RACING RESULTS
VALLEY SPEEDWAY
July 24 results
B-MODIFIEDS
Heat 1: Tim Eaton, St. Joseph, Mo.; 2. Mickey Fleehart, Odessa; 3. Troy Snyder, Independence; 4. David Phillips, Excelsior Springs, Mo.; 5. David Bennett; 6. Wayne Green, Independence.
Heat 2: 1. Stephen Barber, Oak Grove; 2. Jeremy Johnson, Oak Grove; 3. Scotty Martin, Independence; 4. Jason Eagleson, Kansas City; 5. Steve Gearhart, Buckner; 6. Lisa Snowden, Lee’s Summit.
Heat 3: 1. Gunner Martin, Blue Springs; 2. Dustin Thulin, Topeka, Kan.; 3. Shawn Burns, Edwardsville, Kan.; 4. Shane Wilson, Independence; 5. Jeremy Curless, Buckner; 6. Gary Akers, Independence.
Feature: 1. Tim Eaton, St. Joseph, Mo.; 2. Dustin Thulin, Topeka, Kan.; 3. Scotty Martin, Independence; 4. Shane Wilson, Independence; 5. Jeremy Johnson, Oak Grove; 6. Troy Snyder, Independence; 7. Lisa Snowden, Lee’s Summit; 8. Wayne Green, Independence; 9. Mickey Fleehart, Odessa; 10. Steve Gearhart, Buckner; 11. Shawn Burns, Edwardsville, Kan.; 12. Stephen Barber, Oak Grove; 13. Jason Eagleson, Kansas City; 14. Gary Akers, Independence; 15. David Phillips, Excelsior Springs, Mo.; 16. Jeremy Curless, Buckner; 17. Gunner Martin, Blue Springs; 18. David Bennett.
STREET STOCKS
Heat 1: 1. Matt Marrant, Excelsior Springs, Mo.; 2. Dale Eaton, St. Joseph, Mo.; 3. Jerry Schmidt, Independence; 4. Terry Knight, Kansas City; 5. Marty Powell, Kansas City; 6. Junior Woods, Kansas City, Kan.; 7. Jim Embree, Buckner.
Heat 2: 1. Brian Houghton, Smithville, Mo.; 2. Craig Hayes, Blue Springs; 3. Mike Doney, Blue Springs; 4. Scott Stoneking, Raymore, Mo.; 5. Anthony Ward, Independence; 6. Travis Snodgrass, Oak Grove; 7. Bob Martin, Independence.
Heat 3: 1. Chris Reiff, Kansas City; 2. Shane Florence, Plattsburg, Mo.; 3. Tim Sterner, Adrian, Mo.; 4. Terry Moss, Buckner; 5. Jack Williamson, Kansas City, Kan.; 6. Bryan Maze, Blue Springs; 7. Eric Thompson, Independence.
Feature: 1. Jerry Schmidt, Independence; 2. Terry Knight, Kansas City; 3. Shane Florence, Plattsburg, Mo.; 4. Jack Williamson, Kansas City, Kan.; 5. Tim Sterner, Adrian, Mo.; 6. Marty Powell, Kansas City; 7. Eric Thompson, Independence; 8. Bob Martin, Independence; 9. Craig Hayes, Blue Springs; 10. Matt Marrant, Excelsior Springs, Mo.; 11. Brian Houghton, Smithville, Mo.; 12. Bryan Maze, Blue Springs; 13. Dale Eaton, St. Joseph, Mo.; 14. Chris Reiff, Kansas City; 15. Scott Stoneking, Raymore, Mo.; 16. Travis Snodgrass, Oak Grove; 17. Mike Doney, Blue Springs; 18. Terry Moss, Buckner; 19. Anthony Ward, Independence; 20. Jim Embree, Buckner; 21. Junior Woods, Kansas City, Kan.
A-MODIFIEDS
Heat 1: 1. Joshua Stephens, Buckner, Mo.; 2. Travis Patch, Holton , Kan.; 3. Keith Lewandowski, McLouth, Kan.; 4. Jon Parris, Pleasant Hill, Mo.; 5. Tim North Jr., Olathe, Kan.; 6. Kevin Rogers; 7. Bob Miller, Holten, Kan.; 8. Scotty Martin, Independence
Heat 2: 1. Eddie Bray Jr., Archie, Mo.; 2. Jerry Tarwater Jr.,    Harrisonville, Mo.; 3. Danny Scrogham, Peculiar, Mo.; 4. Darren Shore, Oak Grove; 5. Dale Eaton, St. Joseph, Mo.; 6. Scott Middaugh, Grain Valley; 7. Jason Keim, Lawrence, Kan.; 8. Dennis Brown, St. Joseph, Mo.
Heat 3: 1. David McVey, Greenwood, Mo.; 2. Pat Neely. St. Joseph, Mo.; 3. Jim Adkins, Kansas City, Mo.; 4. Johnny Fennewald, Appleton City, Mo.; 5. Rick Carver, Raymore, Mo.; 6. Alan Haldenman, Topeka, Kan.; 7. Jimmy Ngo, Independence; 8. Travis Schipper, Peculiar, Mo.
Feature: 1. David McVey, Greenwood, Mo.; 2. Jerry Tarwater Jr., Harrisonville, Mo.; 3. Travis Patch, Holton,  Kan.; 4. Pat Neely, St. Joseph, Mo.; 5. Keith Lewandowski, McLouth, Kan.; 6. Jon Parris, Pleasant Hill, Mo.; 7. Rick Carver, Raymore, Mo.; 8. Jason Keim, Lawrence, Kan.; 9. Scott Middaugh, Grain Valley; 10. Alan Haldenman, Topeka, Kan.; 11. Bob Miller, Holten, Kan.; 12. Scotty Martin, Independence; 13. Darren Shore, Oak Grove; 14. Jimmy Ngo, Independence; 15. Travis Schipper, Peculiar, Mo.; 16. Johnny Fennewald, Appleton City, Mo.; 17. Dale Eaton, St. Joseph, Mo.; 18. Danny Scrogham, Peculiar, Mo.; 19. Eddie Bray Jr., Archie, Mo.;  20. Joshua Stephens, Buckner, Mo.; 21. Tim North Jr., Olathe, Kan.; 22. Jim Adkins, Kansas City, Mo.; 23. Kevin Rogers; 24. Dennis Brown, St. Joseph, Mo.
FARM TRUCKS
Heat: 1. John Morris, Norman, Okla.; 2. Jim Nelson Sr., Drexel, Mo.; 3. Donald Johnston, Independence; 4.  Richard Scott, Warrensburg, Mo.; 5. Danny McKinney, Greenwood, Mo.; 6. Brian Wilcox, Grain Valley; 7. Walter Cox, Bates City, Mo.; 8. Dennis Hensley, Grain Valley
Feature: 1. Brian Wilcox, Grain Valley; 2. Jim Nelson Sr., Drexel, Mo.; 3. Dennis Hensley, Grain Valley; 4. John Morris, Norman, Okla.; 5. Richard Scott, Warrensburg, Mo.; 6. Walter Cox, Bates City, Mo.; 7. Danny McKinney,  Greenwood, Mo.; 8. Donald Johnston, Independence
DIRT DEMONS
Heat 1: 1. Dave Cotterman, Belton, Mo.; 2. Allen Guthrie, Raymore, Mo.; 3. Whit Boughan, Lone Jack, Mo.; 4.  Jim Witt, Grandview, Mo.; 5. Johnny Ayers Jr., Belton, Mo.; 6. John Nelson, Lexington, Kan.
Heat 2: 1. Jessica Lane, Grandview, Mo.; 2. Jessica Clemons, Raymore, Mo.; 3. Wade Sherman, Raymore, Mo.; 4. John Raybourn, Odessa, Mo.; 5. Michael Woods, Kansas City, Kan.; 6. Gary McGinnis, Blue Springs; 7. Gary Walton, Belton, Mo.
Feature: 1. Dave Cotterman, Belton, Mo.; 2. Gary McGinnis, Blue Springs; 3. Wade Sherman, Raymore, Mo.; 4.  Jessica Clemons, Raymore, Mo.; 5. Allen Guthrie, Raymore, Mo.; 6. John Raybourn, Odessa, Mo.; 7. Michael Woods, Kansas City, Kan.; 8. Gary Walton, Belton, Mo.; 9. Jim Witt, Grandview, Mo.; 10. Jessica Lane,  Grandview, Mo.; 11. John Nelson, Lexington, Kan.; 12. Johnny Ayers Jr., Belton, Mo.; 13. Whit Boughan, Lone Jack, Mo.

CENTRAL MISSOURI SPEEDWAY
MODIFIEDS
Heat 1: 1. Jason Thompson, Concordia, Mo.; 2. Dave Meyer, Concordia, Mo.; Dennis Walrath, Clinton, Mo.
Heat 2: 1. Aaron Marrant, Orrick, Mo.; 2. Tim Karrick, Basehor, Kan.; 3. Donnie Dannar, Odessa, Mo.
Heat 3: 1. Luke Feeback, Harrisonville, Mo.; 2. Richard  Layne, Kansas City, Mo.; 3. Dean Wille, Warrensburg, Mo.
Heat 4: 1. Dustin Boney, Kansas City, Mo.; 2. Steve Twenter, Sedalia, Mo.; 3. Jimmy Dowell, Marshall, Mo.
B Feature: 1. Mark Dotson, Cameron, Mo.; 2. Garry Billings Jr., Prairie Village, Kan.; 3. Joey Lile, Higginsville, Mo.; 4. Holt Johnston, Smithville, Mo.; David Ralph, Raymore, Mo.; 6. Dave Wilson, Lee’s Summit; 7. Rod Jenkins, Warrensburg, Mo.; 8. James  McMillin, Warrensburg, Mo.; 9.Shayne Bailey, Lathrop, Mo.; 10. Aaron Poe, Warrensburg, Mo.
Feature: 1. Dustin Boney, Basehor, Kan.; 2. Jason Thompson, Concordia, Mo.; 3. Dave Meyer, Concordia, Mo.; 4. Aaron Marrant, Orrick, Mo.; 5. Dennis Walrath, Clinton, Mo.; 6. Tim Karrick, Basehor, Kan.; 7. Donnie Dannar, Odessa, Mo.; 8. Dean Wille, Warrensburg, Mo.; 9. Terry Schultz, Sedalia, Mo.; 10. Steve Twenter, Sedalia, Mo.; 11. Darrin Shaw, Kearney, Mo.; 12. Jimmy Dowell, Marshall, Mo.; 13. Mark Dotson, Cameron, Mo.; 14. Ed Griggs, Pleasant Hill, Mo.; 15. Terry Vantrump, Richmond, Mo.; 16. Chad Staus, Otterville, Mo.; 17. Nick Pence, Raymore, Mo.; 18. Austin Siebert, Warrensburg, Mo.; 19. Tyler Dowell, Boonville, Mo.; 20. Joey Lile, Higginsville, Mo.; 21. Holt Johnston, Smithville, Mo.; 22. Garry Billings Jr., Prairie Village Kan.; 23. Richard  Layne, Kansas City, Mo.; 24. Luke Feeback, Harrisonville, Mo.
ULMA LATE MODELS
Heat 1: 1. Allen Perryman, Belton, Mo.; 2. Bob King, Independence; 3. Dwight Niehoff, Lockwood, Mo.
Heat 2: 1. Randy Ainsworth, Excelsior Springs, Mo.; 2. Jon Binning, Warrensburg, Mo.; 3. Bob Test, Jefferson City, Mo.
Feature: 1. Bob King, Independence; 2. Randy Ainsworth, Excelsior Springs, Mo.; 3. Bob Test, Jefferson City, Mo.; 4. Danny Monroe, Jamestown, Mo.; 5. Dwight Niehoff, Lockwood, Mo.; 6. Danny Lorton, Moberly, Mo.; 7. Kevin Coyne, Kingsville, Mo.; 8. John Pipes, Oak Grove; 9. Allen Perryman, Belton, Mo.; 10. Zach Green, Lone Jack, Mo.; 11. Brian Pipes, Lone Jack, Mo.; 12. Jon Binning, Warrensburg, Mo.; 13. Josh Reisdorph, Bates City, Mo.; DNS: Robbie Test, Jefferson City, Mo.; Steve Clancy, Odessa, Mo.; Dustin Vance, Cleveland, Mo.
B-MODIFIEDS
Heat 1: Jacob Ebert, Oak Grove; 2. Michael King, Orrick, Mo.; 3. Dalton Kirk, Gardner, Kan.
Heat 2: Bryan Montgomery, Oak Grove; 2. Lucas Isaacs, Bonner Springs, Kan.; 3. John Brooks, Warrensburg, Mo.
Heat 3: Brad Smith, Belton, Mo.; 2. Jeremy Lile, Higginsville, Mo.; 3. Mark Evinger, Bates City, Mo.
B Feature: 1. Troy Carlyle, Kearney, Mo.; 2. Paul West, Shawnee, Kan.; 3. Owen Evinger, Odessa, Mo.; 4. Curtis Shaner, Hardin, Mo.; 5. A.J. Tice, Kansas City, Kan.; 6. Ernie Walker, Sedalia, Mo.; 7. Steve Bugg, Sedalia, Mo.; 8. Christie Thomason, Sedalia, Mo.; 9. Cody Brill, Harrisonville, Mo.; DNS: Chase Galvan, Bonner Springs, Kan.
Feature: 1. Brad Smith, Belton, Mo.; Jacob Ebert, Oak Grove; 3. Lucas Isaacs, Bonner Springs, Kan.; 4. Michael King, Orrick, Mo.; 5. Dalton Kirk, Gardner, Kan.; 6. Mark Evinger, Bates City, Mo.; 6. Jeremy Lile, Higginsville, Mo.; 8. Bronson Combs, Odessa, Mo.; 9. Chris Whalen, Kansas City, Kan.; 10. Troy Carlyle, Kearney, Mo.; 11. Ethan Isaacs, Bonner Springs, Kan.; 12. Jason Billups, Holt, Mo.; Bryan Montgomery, Oak Grove; 14. Paul West, Shawnee, Kan.; 15. Curtis Shaner, Hardin, Mo.; 16. A.J. Tice, Kansas City, Kan.; 17. Chris Brockway, Warrensburg, Mo.; 18. Gary Fain, Lone Jack, Mo.; DNS: Owen Evinger, Odessa, Mo.; John Brooks, Warrensburg, Mo.
STREET STOCKS
Heat 1: 1. Brian Johnson, Independence; 2. Herb Dannar, Holden, Mo.; 3. Michael Mullins, Kingsville, Mo.
Heat 2: 1. Chad Eickleberry, Warrensburg, Mo.; 2. Clayton Campbell, Otterville, Mo.; 3. Bryce McMillin, Warrensburg, Mo.
Feature: 1. Brian Johnson, Independence; 2. Chad Eickleberry, Warrensburg, Mo.; 3. Michael Mullins, Kingsville, Mo.; 4. Clayton Campbell, Otterville, Mo.; 5. Anthony Whitham, Kansas City, MO.; 6. Nic Bennett, Grain Valley; 7. John Ebert, Bates City, Mo.; 8. T.J. Faulkenberry, Urich, Mo; 9. Stacy Scherer, Blue Springs; 10. Nick Whalen, Kansas City, Kan.; 11. Bryce McMillin, Warrensburg, Mo.; 12. Herb Dannar, Holden, Mo.; 13. Tammy Korff, Fulton, Mo.; 14. John Miller, Oak Grove