|
|
Examiner
  • BSAA youth basketball scores

  • BSAA youth basketball scores from March 7

    • email print
  • BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION
    YOUTH BASKETBALL SCORES
    March 7 results (unless otherwise indicated)
    SECOND GRADE BOYS
    Zion Grove Church Purple Tigers 18, Double C Dawgs 6 — Purple Tigers: Miller Hicks 2, Prince Johnson 2, Gage Howard 10, Hayden Humphreys 2, Trey Whitton 2; Dawgs: Bryce Perdieu 2, Drew Childs 2, Hayden Seymour 2.
    Dykhouse Orthodonics Gators 22, Vipers 20 — Gators: Gabe Nichols 2, Garret Pemberton 2, Ryan Dykhouse 10, Brett Portlance 1, Brady Wells 3, Justin Watkins 4; Vipers: Payton Holstine 6, Trent Hanlin 4, Mitchell Smith 4, Isaah Cherry 4, Collin Deshazo 2.
    Tigers 12, Leakey Rockets 10 — Tigers: Christian Garcia 4, Brady Wells 2, Zane Whitt 4, Wyatt Borchers 2; Rockets: Tyler Davis 4, Jessup Leakey 2, Isaac Pena 4.
    Pure Lightning 28, Dolphins 10 — Lightning: Carson Kinnett 7, Soloman Davis 6, Gavin Fairbanks 4, Elijah Kern 2, Blake Stegnar 2, Spencer Jorgensen 4, John Hurley 3; Dolphins: Dylan Forge 4, Alex Brandt 4, Mike Miller 2.
    THIRD GRADE BOYS
    Seventh-place game
    Heat 16, Tigers 10 — Heat: Andrew Bowman 2, Daniel Hollis 8, Ryan Butler 2, Drew Martin 4; Tigers: Samuel Burgess 1, Ryan Voth 2, Jacob Tribble 3, Ryan Cates 4.
    Fifth-place game
    Wildcat Windows & Siding Cats 20, Blanchette Drywall Suns 16 — Cats: DJ Hyde 5, Peyton Smith 5, Patrick Allen 4, Dominique Lovelace 4, Joshua Laing 2; Suns: Quinton Link 1, Tyler Eggleston 2, Tyler Sidebottom 5, Deshawn Lovejoy 1, Bryce Beavers 3, Jacob Chappell 4.
    Third-place game
    Law Offices of Larry Buccero Saints 40, Celtics 18 — Saints: Cameron Schoenburger 4, Kyle Boisen 15, Sam Knowlton 4, Grant Buccero 17; Celtics: Joshua Dodge 4, Colby Velaer 4, JJ McCoy 10.
    Championship
    Thunder 20, Black Tigers 13 — Thunder: Vinnie Risalvato 6, Zack Flowers 2, Blake Lentz 2, Seth Wheeler 8, Ty Elam 2; Black Tigers: Scott Vestal 6, Garrett Morrow 1, Alex Van Dyke 2, Hunter Nyquist 2, James Howerton 2.
    FOURTH GRADE BOYS
    Vipers 28, Celtics 26 — Vipers: Jarrin Sample 7, Ethan Wahn 2, Camron Metcalf 4, Brett Tharp 10, Jacob Lentz 2, Zachary Anderson 1, Jackson Pruett 2; Celtics: Tigers: Chase Lutjen 4, Chase Reno 10, Edward Leach 9, Peyton Ultican 1, Avery Gross 2.
    Lakers 24, Killer Bees 7 — Lakers: John Dickerson 2, Jacob Krahenbuhl 4, Mason Smith 7, Hunter Haile 7, Austin Demaree 4; Killer Bees: Ezra Jobe 1, Logan Leaver 2, Yusuf Malone 4.
    Blue Springs Montessori School Tigers 16, Rods Sports Red Devils 14 — Tigers: Hunter Blachford 2, Kaili Montgomery 4, Joshua Fox 4, Andrew Haney 4, Dillon McRay 2; Red Devils: Andrew Parker 2, Logan Cheek 4, Malcolm Brown 4, Trey Thompson 4.
    FIFTH GRADE BOYS
    Playoffs
    Round 1
    Cavs 16, Blue Devils 11 — Cavs: Austin Hughes 2, David O’Brien 2, Nathan Schaaf 7, Nathan Van Dyke 5; Blue Devils: Nate Hamilton 2, Grant Scherer 4, Cody McKee 2, Dakota Smith 3.
    Dragons 14, Lakers 13 — Dragons: Ethan Armstrong 4, Richard Henkel 2, Devin Cole 2, TJ Frencher 6; Lakers: Austin Thompson 1, Brandon Sharon 4, Payton Spotts 1, Michael Lora 5, Caleb James 2.
    Round 2
    Salukis 18, Tar Heels 16 — Salukis: Nathan Hartline 5, Anthony Carino 4, Cody Bell 7, Michael Doss 2; Tar Heels: Austin Rowe 10, Zach Ingram 2, Tristan Harris 2, Marquis Kenison 2.
    Tigers 23, Celtics 16 — Tigers: Levi Miller 4, Jake McMahill 1, Tanner Johnson 11, Allan Brown 4, Jared Lafal 3; Celtics: Andy Cassity 6, Aaron Carpenter 4, Josh Dollar 2, August Miller 2, Joshua Johnson 2.
    Page 2 of 3 - Bulls 21, Cavs 7 — Bulls: Bobby Womack 8, Nick McClure 2, Nic Mandina 4, Nate Tibbs 5, Owen Sells 2; Cavs: Alex Schuering 2, Reese Schaaf 1, Nathan Schaaf 2, Nathan Van Dyke 2.
    Hurricanes 18, Dragons 16 — Hurricanes: Jaron Imler 6, Mike Mastrisciano 2, Ethan Henry 2, Cody Oliphant 8; Dragons: Ethan Armstrong 4, Devin Cole 2, TJ Frencher 10.
    Semifinals
    Salukis 23, Bulls 15 — Salukis: Nathan Hartline 2, Tyler Keeton 13, Anthony Carino 4, Michael Doss 4; Bulls: Bobby Womack 7, Nick McClure 6, Nic Mandina 2.
    Tigers 27, Hurricanes 16 — Tigers: Philip Braile 2, Levi Miller 2, Garrett Feller 4, Jake McMahill 4, Tanner Johnson 2, Drake Ceperley 2, Jared Lafal 11; Hurricanes: Luke Chandler 2, Jaron Imler 5, Jackson Irwin 2, Michael Swan 1, Ethan Henry 2, Cody Oliphant 4.
    Third-place game
    Bulls 19, Hurricanes 12 — Bulls: Bobby Womack 8, Nic Mandina 3, Nate Tibbs 4, Owens Sells 2, Alec Maple 2; Hurricanes: Jaron Imler 5, Cody Oliphant 7.
    Championship
    Tigers 22, Salukis 20 — Tigers: Tanner Johnson 11, Drake Ceperley 2, Allan Brown 2, Jared Lafal 7; Salukis: Nathan Hartline 10, Tyler Keaton 3, Drew Forbes 2, Anthony Carino 1, Cody Bell 4.
    SIXTH GRADE BOYS
    March 3-4 scores
    Hoopers 18, Virtuous Creations Knights 17 — Hoopers: Ameres Groves 2, Aaron Schuster 6, Devin Flemons 2, Clayton Anderson 2, Joel Carpenter 2, Mason Jackson 4; Knights: Joshua Casey 12, Logan Chappell 3, Ian Levy 2.
    Truck Movers Diesels 29, Just Cakes Red Devils 22 — Diesels: Benjamin Hellon 2, Seth Fisher 4, Jonathan Fink 6, Brett Burasco 4, Brady Sons 2, Brian Armstrong 11; Red Devils: Tyler Gee 3, Sawyer Warren 11, Austin Krantz 6, Christian Atwell 2.
    RMF Construction Gators 29, S&T Construction Celtics 12 —  Gators: Dalton Frike 1, Randy George 4, Brandon Spielvogel 16, Isaac Murray 2, Isaiah Umana 2, Kayleb Copeland 4; Celtics: Trevor Lutjen 8, Marqus Andrews 2, Kyle Millsap 2.
    Jennings Construction Tigers 35, Jaymie’s Fitness Express Tar Heels 23 — Tigers: Bryan Hanneman 9, Cory Michael 2, Clint Jennings 12, Colin Mickelson 4, Riley Presnell 2, Jared Gernetzke 4, Griffen Leakey 2; Tar Heels: Talon Rayburn 6, Ryan Channey 4, Conner Stottlemyre 13.
    March 7 scores
    Truck Movers Diesels 32, Hoopers 19 — Diesels: Benjamin Hellon 2, Seth Fisher 2, Jonathan Fink 6, Alex David 2, Brady Sons 2, Brian Armstrong 18; Hoopers: Ameres Groves 2, Aaron Schuster 4, Devin Flemons 2, Clayton Anderson 4, Mason Jackson 7.
    Virtuous Creations Knights 35, Just Cakes Red Devils 31 — Knights: Joshua Casey 6, Logan Chappell 15, Xavier Buckner 10, Matthew Jones 2, Jordan Daniels 2; Red Devils: Tyler Gee 5, Sawyer Warren 15, Austin Krantz 2, Christian Atwell 7, Kirby Jorgensen 2.
    RMF Construction Gators 31, Jennings Construction Tigers 22 — Gators: Dalton Frike 3, Randy George 4, Dalton Smith 6, Brandon Spielvogel 4, Isaac Murray 4, Isaiah Umana 2, Kayleb Copeland 8; Tigers: Bryan Hanneman 9, Anthony Lee 6, Clint Jennings 5, Colin Mickelson 2.
    Jaymie’s Fitness Express Tar Heels 25, S&T Construction Celtics 16 — Tar Heels: Talon Rayburn 10, Ryan Chaney 3, Conner Stottlemyre 11, Ty Beaver 1; Celtics: Chagdrick Berger 10, Marqus Andrews 4, Kyle Millsap 2.
    SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS
    The Messick Family Wildcats 29, Farmers Insurance Tigers 22 — Wildcats: Blane Howell 11, Caleb Prewitt 11, Wyatt Flippin 3, Shane Minnis 2, Kyle Messick 2; Tigers: Hunter Phillips 8, Chris Hendriz 2, Conner Gregston 8, Brandon Welch 4.
    All Pest Jaguars 29, Kris & Brett Hines Rockets 6 — Jaguars: Tanner White 8, Ryan Stricklan 6, Chase Mason 4, Jackson Green 4, Hunter Mason 1, Tristan Van Hook 2, Luke Waver 4; Rockets: Conner Boisen 1, Evan Ledford 2, Paul Grado 1, Mikah Labayen 2.
    Page 3 of 3 - Missouri Army National Guard Wolves 28, Lazers 24 — Wolves: Derek Steinbach 7, Preston Weigel 9, Austin Sloan 1, Alex Mittie 3, Jacob Winters 6, Austin Woody 2; Lazers: Thomas Abarca 5, Pat Risalvato 1, Danny Trocosso 3, Cody Henning 9, Reagon Jett 2, Logan Daugherty 4.
    Mavericks 33, Cargo Largo Comets 32 — Mavericks: Drew Wong 10, Dustin Barnett 4, Josh Alt 3, Jacob Turner 10, Colton Higgins 6; Comets: Dylan Trower 4, Jordan Young 5, Luke Kinzel 2, Pearson Harris 6, Lonnel Winstead 15.
    Bolero Blaze 32, K&H Communications Rebels 23 — Blaze: Jeremy Lufft 8, Christopher Morrison 6, Caleb Humphreys 8, Sterling Umstattd 2, Justin Collins 4, Joel Gilbert 2, Logan Wighams 2; Rebels: Devon Johnson 7, Blake Knapp 2, Taylor Schick 7, Michael Hollis 7.
    NINTH-12TH GRADE BOYS
    Championship
    Magic 41, Affordable Faux Ballers 40 — Magic: Brandon Kemp 11, Jarelle Evans 17, Camerin Wescoat 7, Tyler Thompson 2, Morris Sanders 1, Ryan Jett 3; Ballers: Matt Gette 10, Zach Adams 4, Branden Fitch 4, Cody Cloughley 13, Taylor Christmas 4, Chris Nance 3, Doug Bonham 2.
    Third-place game
    K&H Communications 34, J4 Ranchers 27 — K&H: Lee Beegle 13, London Kizine 13, Gage Pemberton 2, Walt Miller Jr. 2, Eric Nguyen 4; J4 Ranchers: Drew Beegle 8, Justin Ginter 9, Dylan Burleson 2, Stephen White 8.
    Fifth-place game
    Rebels 66, Tigers 56 — Rebels: Gino Lopez 30, Brad Amen 9, Jared Johnson 7, Daniel Rodenberg 2, Ethan Millsap 3, Jesse Carpenter 4, Tyler Surritt 2, Andrew Peterson 2, Jordan Williams 7; Tigers: Jahron Gee 38, Jarae Johnson 14, Dalton Torres 2, Jabril Paul 2.
    SECOND/THIRD GRADE GIRLS
    MVP Awards Pink Dragons 16, Goodyear Eagles 11 — MVP Awards Pink Dragons: Alyssa Stone 7, Jayleen Cole 4, Sarah Thalken 2, Carson Harvey 2, Madison Head 2; Goodyear Eagles: Jasmine Taylor 7, Christina Isom 2, Madeline Purvis 2.
    Liddles Sports Shop Gators 15, Stars 14 — Liddles Sports Shop Gators: Haley Woolf 7, Camille Harrison 4, Haley Rothve 2, Ayden Sackewitz 2; Stars: Kelsey Blanton 14.
    Championship
    J&A Traffic Sparks 20, St. Mary’s Rehab Hurricanes 16 — Sparks: Angelica Andrews 12, Emily Baldwin 4, Stephanie Moore 2, Hannah Hass 2; Hurricanes: Tessa Hake 6, Laura Rosales 4, Kylie Boehmer 2, Bailey McKay 2, Megan Heacock 2.
    FOURTH GRADE GIRLS
    Third-place game
    Tigers 14, Huskies 5 — Tigers: Shelby Hilton 2, Sydney Voysey 2, Taylor Hemme 4, Haley Folkers 8; Huskies: Deanna Dickerson 2, Olivia Moore 2, Sierra Meyer 1.
    Championship
    Ashley Automotive Pumas 14, Bombers 8 — Pumas: Sierra Rainey 2, Lexie Barbee 2, Sami Byzan 2, Elexus Allen 6, Courtney Collins 2; Bombers: McKenna Heaton 4, Hope Ammons 4.
    SEVENTH/EIGHTH GRADE GIRLS
    HRS Erase Inc. Gap 27, Tandem Truck Sales Mustangs 23 — Gap: Meredith Morris 8, Megan Walker 6, Raegan Bromley 6, Asia Key 1, Katie Riggs 6; Mustangs: Morgan Briner 1, Kaylee Parton 3, Nohea Maiteragi 4, Blair Johnson 1, Jamie Carpenter 14.
    Lee Vipers 24, Quilico Sparks 17 — Vipers: Sydney Smith 12, Kelsey Jackson 4, Gabby Meyers 4, Shelby McCloud 4; Sparks: Mallory Meyer 2, Ashton Austin 5, Shannon Evans 5, Madison Messersmith 2, Megan Renfrow 1, Sara Adams 2.
    Note: Because of space limitations, only those who scored are listed. Names and point totals provided by BSAA division coordinators.
      • calendar