Missouri high school football state playoffs results, pairings

MISSOURI STATE HIGH SCHOOL PLAYOFFS RESULTS, PAIRINGS

CLASS 1
REGIONALS
Wednesday, Nov. 5
Hayti 54, Paris 19
Ste. Genevieve Valle Catholic 41, St. Vincent-Perryville 17
Thayer 74, Joplin McAuley Catholic 28
Miller 27, Lockwood 6
Greenfield 25, Appleton City 6
Tipton 42, University Academy 0
Wellington-Napoleon 55, Westran-Huntsville 16
Concordia 42, Salisbury 0
Princeton 28, Knox County 12
North Shelby 12, Marceline 0
Orrick 38, Maysville 0
Penney-Hamilton 35, Braymer 0
West Platte 48, Rock Port 7
East Buchanan 33, King City 12
Thursday, Nov. 6
Adrian 15, Rich Hill 14
Cass-Midway 13, Sweet Springs 12
SECTIONALS
Monday, Nov. 10
Ste. Genevieve Valle Catholic 32, Hayti 14
Thayer 28, Miller 21
Greenfield 26, Adrian 0
Tipton 10, Cass Midway 7
Wellington-Napoleon 48, Concordia 12
Princeton 20, North Shelby 0
Orrick 18, Penney-Hamilton 0
West Platte 33, East Buchanan 19
STATE QUARTERFINALS
Saturday, Nov. 15
Thayer 30, Ste. Genevieve Valle Catholic 0
Tipton 19, Greenfield 0
Princeton 54, Wellington-Napoleon 28
Orrick 48, West Platte 39
STATE SEMIFINALS
Saturday, Nov. 22
Thayer 36, Tipton 12
Orrick 28, Princeton 6
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Friday, Nov. 28
1 p.m. — Thayer (13-1) vs. Orrick (14-0)

CLASS 2
REGIONALS
Wednesday, Nov. 5
Caruthersville 34, Crystal City 7
Malden 24, Scott City 8
Maplewood 26, Brentwood 0
St. Louis Principia 42, St. Louis Cleveland NJROTC 0
Centralia 51, South Callaway 14
Blair Oaks 49, Hermann 6
Brookfield 34, Monroe City 19
Clark County 27, South Shelby 7
Liberty-Mountain View 34, Strafford 21
Fair Grove 47, Houston 6
Lamar 37, Skyline-Urbana 7
Warsaw 48, Pierce City 7
Hogan Prep 38, Knob Noster 23
Carrollton 61, Butler 0
Trenton 29, Lawson 22
Thursday, Nov. 6
Maryville 42, Plattsburg 16
SECTIONALS
Monday, Nov. 10
Caruthersville 28, Malden 21
Maplewood 36, St. Louis Principia 12
Blair Oaks 13, Centralia 7
Clark County 32, Brookfield 6
Fair Grove 26, Liberty-Mountain View 13
Warsaw 22, Lamar 10
Carrollton 14, Hogan Prep 12
Maryville 49, Trenton 21
STATE QUARTERFINALS
Saturday, Nov. 15
Maplewood 44, Caruthersville 0
Clark County 19, Balir Oaks 18
Fair Grove 26, Warsaw 25
Maryville 28, Carrollton 20
STATE SEMIFINALS
Saturday, Nov. 22
Clark County 39, Maplewood 14
Maryville 42, Fair Grove 6
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Saturday, Nov. 29
Noon — Clark County (14-0) vs. Maryville (13-1)

CLASS 3
REGIONALS
Wednesday, Nov. 5
New Madrid County Central 28, Potosi 19
Ste. Genevieve 50, Perryville 20
St. Louis Priory 47, Imagine College Prep 7
St. Louis Cardinal Ritter 34, Herculaneum 28
McCluer South-Berkeley 44, Bowling Green 6
Washington St. Francis Borgia 29, St. Louis Lutheran North 10
Sullivan 28, Mexico 0
Fulton 20, Salem 7
Logan-Rogersville 33, School of the Osage 19
Versailles 14, Mountain Grove 10
Cassville 27, Mt. Vernon 14
Monett 42, Springfield Catholic 7
Holden 43, Moberly 6
Pleasant Hill 24, Boonville 14
Thursday, Nov. 6
Smithville 35, O’Hara 34 (OT)
Chillicothe 42, Pembroke Hill 0
SECTIONALS
Monday, Nov. 10
New Madrid County Central 72, Ste. Genevieve 52
St. Louis Cardinal Ritter 22, Priory 17
McCluer South-Berkeley 34, Washington St. Francis Borgia 13
Sullivan 28, Fulton 0
Logan-Rogersville 27, Versailles 7
Cassville 28, Monett 14
Pleasant Hill 33, Holden 7
Chillicothe 40, Smithville 0
STATE QUARTERFINALS
Saturday, Nov. 15
St. Louis Cardinal Ritter 20, New Madrid County Central 0
Sullivan 7, McCluer South-Berkeley 0
Cassville 26, Logan-Rogersville 14
Chillicothe 29, Pleasant Hill 13
STATE SEMIFINALS
Saturday, Nov. 22
St. Louis Cardinal Ritter 48, Sullivan 21
Cassville 14, Chillicothe 13
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Friday, Nov. 28
4:15 p.m. — St. Louis Cardinal Ritter (13-1) vs. Cassville (11-3)

CLASS 4
REGIONALS
Wednesday, Nov. 5
Farmington 48, DeSoto 6
West Plains 29, Festus 28
St. Louis Sumner 28, Ladue Horton Watkins 27
St. Louis Gateway 52, Affton 0
University City 41, St. Charles Duchesne 0
St. Louis MICDS 21, Normandy 14
St. Charles West 47, Hannibal 21
Jefferson City Helias 41, Warrenton 10
Union 49, Willard 13
Bolivar 39, Hillsboro 0
Neosho 39, Carthage 13
Webb City 34, Branson 0
Sedalia Smith-Cotton 47, Grandview 12
Kearney 48, Platte County 0
Thursday, Nov. 6
Harrisonville 21, Hickman Mills 8
Staley 19, St. Joseph Lafayette 14
SECTIONALS
Monday, Nov. 10
Farmington 45, West Plains 27
St. Louis Gateway 31, St. Louis Sumner 0
St. Louis MICDS 30, University City 13
Jefferson City Helias 38, St. Charles West 14
Bolivar 33, Union 18
Webb City 35, Neosho 8
Sedalia Smith-Cotton 47, Harrisonville 23
Kearney 48, Staley 3
STATE QUARTERFINALS
Saturday, Nov. 15
St. Louis Gateway Tech 53, Farmington 0
Jefferson City Helias 30, St. Louis MICDS 14
Webb City 41, Bolivar 21
Kearney 36, Sedalia Smith-Cotton 7
STATE SEMIFINALS
Saturday, Nov. 22
Jefferson City Helias 58, St. Louis Gateway Tech 19
Webb City 14, Kearney 7
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Saturday, Nov. 29
3:15 p.m. — Jefferson City Helias (13-1) vs. Webb City (14-0)

CLASS 5
REGIONALS
Wednesday, Nov. 5
Jackson 38, St. Louis Chaminade 30 (2OT)
Kirkwood 14, Wentzville Holt 13
McCluer 35, Wentzville Timberland 28 (OT)
Lebanon 35, Springfield Glendale 10
Thursday, Nov. 6
Lee’s Summit West 38, Truman 6
Winnetonka 26, Oak Park 23
SECTIONALS
Monday, Nov. 10
Eureka 45, St. Louis Vianney 7
Jackson 30, Parkway North 0
Hazelwood East 26, Kirkwood 14
Waynesville 41, McCluer 14
Raymore-Peculiar 42, Lebanon 14
Lee’s Summit West 31, Ozark 6
Raytown South 43, Winnetonka 13
Fort Osage 21, Park Hill 0
STATE QUARTERFINALS
Saturday, Nov. 15
Jackson 10, Eureka 7
Hazelwood East 22, Waynesville 8
Raymore-Peculiar 20, Lee’s Summit West 14
Raytown South 6, Fort Osage 0
STATE SEMIFINALS
Friday, Nov. 21
Raytown South 27, Raymore-Peculiar 18
Saturday, Nov. 22
Hazelwood East 33, Jackson 6
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Friday, Nov. 28
7:30 p.m. — Raytown South (12-1) vs. Hazelwood East (10-3)

CLASS 6
SECTIONALS
Friday, Nov. 7
Oakville 24, Mehlville 7
Fox-Arnold 36, St. Louis University High 35 (OT)
Hazelwood Central 42, Chesterfield Marquette 12
Fort Zumwalt West 35, St. Louis DeSmet 21
Jefferson City 42, Francis Howell 7
Rockhurst 48, Blue Springs 0
Blue Springs South 34, Lee’s Summit North 16
Saturday, Nov. 8
McCluer North 23, Lafayette-Wildwood 14
STATE QUARTERFINALS
Friday, Nov. 14
Fox-Arnold 39, Oakville 27
Jefferson City 44, Fort Zumwalt West 18
Blue Springs South 14, Rockhurst 9
Saturday, Nov. 15
Hazelwood Central 24, McCluer North 6
STATE SEMIFINALS
Friday, Nov. 21
Blue Springs South 16, Jefferson City 10
Saturday, Nov. 22
Hazelwood Central 31, Fox-Arnold 6
SHOW-ME BOWL
At Edward Jones Dome, St. Louis
Saturday, Nov. 29
6:30 p.m. — Blue Springs South (11-2) vs. Hazelwood Central (11-2)