|
|
Examiner
  • High school track and field results

  • High school track and field results from April 3

    • email print
  • HIGH SCHOOL TRACK AND FIELD RESULTS
    FRIDAY, APRIL 3 RESULTS
    RUSTY HODGE JAGUAR-HALDEX INVITATIONAL
    At Blue Springs South
    BOYS
    Team scores: 1. Lee’s Summit North, 107.5; 2. Blue Springs, 96; 3. Liberty, 82; 4. (tie) Rockhurst, Lee’s Summit, 75 each; 6. Grandview, 73; 7 Blue Springs South, 51; 8. Raymore-Peculiar, 39.5; 9. Fort Osage, 39; 10. (tie) North Kansas City, Truman, 23 each; 12. St. Joseph Central, 15
    Area finishers:
    100 meters: 2. Chris Gilyard, BSS, 11.32; 3.lamar Vanreed, BS, 11.33; 6. Winston Wright, BSS,  11.48.
    200: 1. Jordan Dodd, BS, 22.51; 2. Dominique Wright, BSS, 22.53.
    400: 1. Jordan Dodd, BS, 49.86; 2. Nathan Hancock, FO, 50.1; 4. LaRon Harley, LS,51.36; 6. Donzel Watkins, LSN, 52.48; 8, D’Andre McKenzie, LSN, 53.77.
    800: 1. Billy Neds, LS, 2:04.36; 2. Justin Pyburn, LSN, 2:04.89; 3. Collin Wheeler, BS, 2;05.95; 4. Drew Matthews, BS, 2:07.3; 5. Steven Colyer, FO, 2:08.11; 6. Cameron Wallace, T, 2:08.32; 7. Robbie Beckert, LS, 2:08.36.
    1,600: 1. Adam Voelkert, LS, 4:37.98; 5. Christen Lewis, LSN, 4:42.58; 6. Connor Moylan, LSN, 4:43.55; 7.Trey Turner, BS, 4:47.17; 8. Austin Lightner, T, 4:49.89.
    3,200: 2. Kolton Sheldon, LSN, 9:59.42;5. Jon LaPlante, LSN, 10:10.29; 6. Ryan Podjenski, BS, 10:18.63; 7. Craig Shcrankler, LS, 10:34.38.
    110 high hurdles: 5. 4. Jordan Perkins, T, 15.98; 5. Caleb Brainard, FO, 16.04; 7. Jayce Thomas, BS, 16.06; 8. Jon Trocosso, BS, 16.54.
    300 intermediate hurdles: 1.Tom O’Donnell, LSN, 40.84; 5. Cole Prindle, LS,42.13; 7. Matt Marting, LS, 42.94; 8. Clayton Jessick, FO, 43.06.
    400 relay: 1. BS South, 42.63 (meet record); 2. LS North, 43.68; 3. Blue Springs, 44.17; 7. Fort Osage, 45.23.
    800 relay: 2. BS South, 1:31.91; 3. Fort Osage, 1:31.94; . Blue Springs, 1:32.87; 6. LS North, 1:33.7; 8. Truman, 1:36.26.
    1,600 relay: 2. Lee’s Summit, 3:28.76; 3. LS North, 3:30.58; 5. BS South, 3:39.36; 6. Fort Osage, 3:40.6.
    3,200 relay: 1. Lee’s Summit, 8:26.2; 3. Blue Springs, 8:27.8; 4. LS North, 8:34.0; 8. Truman, 8:56.9.
    High jump: 2. Hathan Hancock, FO, 6-6; 5. Ryan Williams, BSS, 6-0; 6. Jordan Perkins, T, 6-0; 7. P.J. Lewis, LSN, 6-0; 8. Alec Freeman, LSN, 6-0.
    Pole vault: 2. Drake Duckworth, LSN, 13-6; 3. Tom Bush, LSN, 13-0; 4. Chance Byrd, 13-0; 5. Kyle Gerke, LS,12-6; 6. Sam Patterson, BS, 12-0; 8. Connor Bloss, BSS, 11-6.
    Long jump: 1. LaRon Harley, LS, 23-0.75; 6. Dan Bonner, LSN, 21-2.25; 7. E.J. Gaines, FO, 20-10.5; 8. Ryan Carson, LSN, 20-10.
    Triple jump: 2. LaRon Harley, LS, 47-0.50; 6. Jayce Thomas, BS, 42-7; 8. E.J. Gaines, FO, 42-1.25. Top three finishers broke meet record.
    Shot put: 1. Jordan Chrisman, BS, 54-11.75; 2. Will Bruce, LSN, 53-5.50; 4. Ben Pascal, LSN, 50-0.75; 5. Scott Blaine, T, 47-2.75; 7. Gus Toca, BS, 47-5.50.
    Discus: 1. Gus Toca, BS, 176-11 (meet record); 2. Brad Workmon, LSN, 145-11.5; 3. Will Bruce, LSN, 138-5.50; 4. Blaine Scott, T, 138-3.5; 5. Trevor Martin, BSS, 137-5; 8. Tim Owen, 127-4.5.
    GIRLS
    Team scores: 1. Lee’s Summit 130; 2. Blue Springs, 113; 3. Liberty, 112; 4. Blue Springs South, 70; 5. Fort Osage, 67; 6. North Kansas City, 60; 7. Raymore-Peculiar, 58; 8. St. Joseph Central, 32; 9.Truman, 28; 10. Notre Dame de Sion, 23; 11. Grandview, 17.
    Area finishers:
    100 meters: 1. Ariane Jordan, BS, 12.14; 3. Sarah Wakeman, 12.86; 5. Incole Jordan, BS, 13.09; 6. Lynette Cunningham, LS,13.2.
    200: 1. Ariane Jordan, BS, 25.36; 2. Brittni Campbell, LS, 27.07; 3. Sherdane Harper, BSS, 27.6; 5. Incole Jordan, BS, 28.13; 6. Jessica Teevan, T, 28.66.
    400. 1. Kelcy Vanarsdall, FO, 1:00.95; 2. Krysen Maddox, LS, 1:01.02; 3. Abby Stetzler, LS, 1:01.65; 4. Katie Willits, T, 1:01.67; 5. Taylor Gregston, BSS, 1:04.95.
    800: 1. Kelcy Vanarsdall, FO, 2:28.89; 3. Melissa Fuerst, BS, 2:35.2; 4. Lindsey Martin, LS, 2:39.73; 6. Lindsay DePee, BSS, 2:40.05.
    Page 2 of 2 - 1,600: 2. Samantha Nightingale, BSS, 5:21.62; 3. Hali Metz, BS, 5:41.32; 4. Delaney Smith, LS, 5:41.78; 5. Lindsey Martin, LS, 5:45.35. Liberty’s Megan Yohe set stadium and meet records with winning time of 5:00.45.
    3,200: 1. Samantha Nightingle, BSS, 11:37.5 (meet record); 2. Marlee Tegenkamp, LS,11:38.7; 4. Delaney Smith, LS, 12:23.0; 7. Jami Ruckman, T, 12:41.3.
    110 high hurdles: 3. Kasey Kershner, FO, 17.18; 4. Kristen Brown, BS, 17.4; 6. Shannon Dasher, BS, 17.82; 7. Hadley Lewis, T, 17.98.
    300 low hurdles: 3. Brittany Thomas, BS, 49.67; Shannon Dansher, BS, 50.4; 7. Alycia Gamargo, LS, 51.66; 8.Tyler Pollard, T, 51.91.
    400 relay: 1. Blue Springs, 51.46; 2. Lee’s Summit, 51.47; 5. BS South, 52.43.
    800 relay: 1. Blue Springs, 1:46.05; 2. Lee’s Summit, 1:47.74; 6. Truman, 1:52.35; 8. Fort Osage, 1:53.36.
    1,600 relay: 1. Lee’s Summit, 4:15.33; 3. Fort Osage, 4:21.62; 4. Blue Springs, 4:23.81; 5. BS South, 4:35.36.
    3,200 relay: 3. Lee’s Summit, 10:13.96; 5. BS South, 10:27.3; 6. Blue Springs, 10:28.45. Liberty’s winning time of 10:08.78 was a meet record.
    High jump: 1. Katie Willits, T, 5-0; 5. (tie) Michelle Laekamp and Emily Puckett, LS, 4-8; 7. Kayla Melsh, BS, 4-8; 8. (tie) Kimberly Jordan and Kasey Kershner, FO,4-8.
    Pole vault: 1. Kasey Kershner, FO, 10-0; 3. Kaylie Tipton, LS, 9-0; 4. Frances Veneble, BS, 8-6; 5. Hannah Walters, 8-6; 7. Tori Hubbard, BSS, 8-0; 8. Savanna Bird, BSS, 8-0.
    Long jump: 3. Sarah Wakeman, BSS, 17-1.5; 4. Amanda  Cofield, BSS, 16-6; 6. Abby Stetzler, LS, 16-1.5; 7. Aycia Gamargo, LS, 16-0.
    Triple jump: 1. Lynette Cunningham, LS, 35-10; 5. Sarah Wakeman, BS, 32-4.5; 7. Elizabeth Reynolds, BS, 30-11.
    Shot put: 2. Elaine McAlister, FO, 35-1; 3. Kelsey Mitchell, LS, 34-11.5; 4. Courtney Gapelu, FO, 34-3; Kaylee Rosenquist, BS, 34-2; 6. Michellei Sika, BSS,34-1.
    Discus: 1. Courtney Gapelu, FO, 17-6; 4. Monet Jackson, BS, 105-1; 5. Brittany Rose, BS, 97-6; 7. Dana Fisher, T, 96-4.5.
      • calendar