Area sports calendar for Jan. 27-29

AREA SPORTS CALENDAR

TUESDAY, JANUARY 27
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
Lee’s Summit North at Blue Springs
Blue Springs South at Lee’s Summit
Fort Osage at Lee’s Summit West
Raytown at Belton
North Kansas City at Raytown South
8 p.m. — Kansas City Lutheran at St. Mary’s
7:30 p.m. — Tri-City Christian at Veritas Academy
Rockhurst at William Chrisman
Clinton Tournament
5:30 p.m. — Van Horn vs. El Dorado Springs
Grain Valley Eagle Sonic Showdown
At Grain Valley High School
6 p.m. — Pleasant Hill vs. Kansas City Northeast
7:30 p.m. — Grain Valley vs. Odessa
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Oak Grove vs. Lincoln Prep
7:30 p.m. — Winnetonka vs. Staley
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
William Chrisman at Fort Osage
6 p.m. — Tri-City Christian at Veritas Academy
Raytown at Notre Dame de Sion
6:30 p.m. — Kansas City Lutheran at St. Mary’s
HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING
Liberty vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex
HIGH SCHOOL WRESTLING
Blue Springs South at Liberty
Oak Park at Lee’s Summit North
Lee’s Summit West at North Kansas City
Oak Grove at Rockhurst
KCK Schlagle, Wentworth Military Academy at Tri-City Christian
Truman at Park Hill South
Park Hill at William Chrisman

WEDNESDAY, JANUARY 28
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Grain Valley Eagle Sonic Showdown
Semifinals
At Grain Valley High School
6 p.m. — O’Hara vs. Odessa
7:30 p.m. — Grain Valley vs. Lincoln Prep
Consolation Semifinals
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Oak Grove vs. Pleasant Hill
7:30 p.m. — Warrensburg vs. Knob Noster
HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING
Lee’s Summit, Lee’s Summit North, Lee’s Summit West at Longview Rec Center
Raytown, Raytown South, Belton, Park Hill South at Raytown YMCA
HIGH SCHOOL WRESTLING
St. Joseph Central at Blue Springs
Fort Osage at Raytown South
Lee’s Summit at Raymore-Peculiar
Van Horn vs. Center, Ruskin

THURSDAY, JANUARY 29
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
St. Mary’s at Immaculata Academy
Clinton Tournament
5 p.m. — Van Horn-El Dorado Springs loser vs. Butler-Crest Ridge loser
8:30 p.m. — Van Horn-El Dorado Springs winner vs. Butler-Crest Ridge winner
Grain Valley Eagle Sonic Showdown
Semifinals
At Grain Valley High School
6 p.m. — Grain Valley-Odessa winner vs. Pleasant Hill-KC Northeast winner
7:30 p.m. — Oak Grove-Lincoln Prep winner vs. Winnetonka-Staley winner
Consolation Semifinals
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Grain Valley-Odessa loser vs. Pleasant Hill-KC Northeast loser
7:30 p.m. — Oak Grove-Lincoln Prep loser vs. Winnetonka-Staley loser
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Blue Springs at Blue Springs South
Lee’s Summit at Liberty
Truman at Raytown
North Kansas City at Raytown South
Van Horn at Ruskin
Center at William Chrisman
HIGH SCHOOL WRESTLING
Lee’s Summit West at Winnetonka