|
|
Examiner
  • Missouri high school football playoffs scores, pairings

  • Missouri high school football playoffs scores, pairings updated through Nov. 5

    • email print
  • MISSOURI HIGH SCHOOL PLAYOFFS
    CLASS 6
    SECTIONALS
    Friday, Nov. 6 (All games 7 p.m.)
    St. Louis University High (5-5) at Oakville (7-3)
    Fox-Arnold (8-2) at St. Louis Lindbergh (10-0)
    Hazelwood Central (9-1) at St. Louis Christian Brothers College (8-2)
    Lafayette-Wildwood (7-3) at McCluer North (6-4)
    Fort Zumwalt West (6-4) at St. Louis DeSmet (10-0)
    Francis Howell (8-2) at Jefferson City (8-2)
    Liberty (8-2) at Rockhurst (8-2)
    Lee’s Summit (4-6) at Blue Springs (9-1)
    CLASS 5
    REGIONALS
    Wednesday, Nov. 4
    St. Louis Chaminade 35, Rockwood Summit 3
    Parkway Central 15, McCluer 6
    Rolla 28, Washington 21
    Nixa 48, Raytown 12
    Raytown South 30, Lee’s Summit West 14
    Winnetonka 56, Park Hill South 38
    SECTIONALS
    Monday, Nov. 9 (All games 7 p.m.)
    Webster Groves (9-0) at Eureka (5-4)
    St. Louis Chaminade (8-3) at Hazelwood East (6-4)
    Parkway Central (9-2) at Wentzville Timberland (9-1)
    Rolla (10-1) at Parkway North (8-1)
    Nixa (8-3) at Camdenton (7-3)
    Raytown South (8-3) at Ozark (5-4)
    Winnetonka (8-3) vs. Raymore-Peculiar (7-3)
    Park Hill (9-1) at Fort Osage (10-0)
    CLASS 4
    REGIONALS
    Wednesday, Nov. 4
    Sikeston 48, North County-Bonne Terre 0
    Poplar Bluff 19, Festus 14
    Ladue Horton Watkins 42, St. Louis Gateway 18
    St. Louis Vashon 10, Affton 7
    University City 26, St. Louis MICDS 7
    Normandy 50, St. Louis Westminster Christian Academy 7
    Hannibal 37, Fort Zumwalt East 12
    Jefferson City Helias 42, Warrenton 7
    Springfield Hillcrest 42, Pacific 16
    Bolivar 60, Union 29
    Carthage 39, Neosho 36
    Webb City 40, Branson 21
    Harrisonville 50, Grandview 8
    Grain Valley 51, Hickman Mills 34
    Staley 34, St. Joseph Lafayette 0
    Kearney 63, Westport 7
    SECTIONALS
    Monday, Nov. 9 (All games 7 p.m.)
    Sikeston (11-0) vs. Poplar Bluff (8-3)
    Ladue Horton Watkins (9-2) vs. St. Louis Vashon (7-3)
    University City (6-5) vs. Normandy (9-2)
    Hannibal (9-2) vs. Jefferson City Helias (11-0)
    Springfield Hillcrest (7-4) vs. Bolivar (10-1)
    Carthage (9-2) vs. Webb City (11-0)
    Harrisonville (10-1) vs. Grain Valley (9-2)
    Staley (11-0) vs. Kearney (9-2)
    CLASS 3
    REGIONALS
    Wednesday, Nov. 4
    New Madrid County Central 42, Fredericktown 7
    Potosi 56, Dexter 21
    Imagine College Prep 25, Herculaneum 21
    St. Louis Priory 42, St. Louis Cardinal Ritter 28
    St. Louis Trinity Catholic 28, Washington St. Francis Borgia 7
    Bowling Green 45, St. Louis Lutheran North 15
    Fulton 14, Salem 3
    Mexico 7, Sullivan 0
    Mountain Grove 28, Versailles 20
    Page 2 of 2 - Logan-Rogersviile 35, School of the Osage 14
    Seneca 42, Springfield Catholic 21
    Cassville 56, Aurora 14
    Richmond 41, Holden 26
    Pleasant Hill 35, Odessa 34
    O’Hara 32, Chillicothe 29
    Savannah 47, KC St. Pius X 3
    SECTIONALS
    Monday, Nov. 9 (All games 7 p.m.)
    New Madrid County Central (8-3) vs. Potosi (11-0)
    Imagine College Prep (6-5) vs. St. Louis Priory (6-5)
    Trinity Catholic (8-3) vs. Bowling Green (11-0)
    Fulton (6-5) vs. Mexico (5-6)
    Mountain Grove (9-2) vs. Logan-Rogersville (10-1)
    Seneca (8-3) vs. Cassville (10-1)
    Richmond (7-4) vs. Pleasant Hill (7-4)
    O’Hara (10-1) vs. Savannah (8-3)
    CLASS 2
    REGIONALS
    Wednesday, Nov. 4
    Caruthersville 42, Grandview-Hillsboro 0
    Crystal City 34, East Prairie 7
    Maplewood-Richmond Heights 14, St. Louis Principia 12
    Brentwood 20, St. Louis Transportation and Law 14 (OT)
    Centralia 55, South Callaway 8
    Blair Oaks 33, Wright City 20
    South Shelby 34, Brookfield 7
    Clark County 41, Mark Twain-Center 26
    Liberty-Mountain View 52, Ash Grove 8
    Fair Grove 42, Willow Springs 12
    Lamar 28, El Dorado Springs 0
    Pierce City 14, Warsaw 12
    Hogan Prep 22, Lexington 0
    Carrollton 42, Sherwood-Creighton 12
    Lawson 40, South Harrison 13
    Maryville 49, Plattsburg 3
    SECTIONALS
    Monday, Nov. 9 (All games 7 p.m.)
    Caruthersville (9-2) vs. Crystal City (7-4)
    Maplewood-Richmond Heights (9-2) vs. Brentwood (9-1)
    Centralia (11-0) vs. Blair Oaks (9-2)
    South Shelby (10-1) vs. Clark County (11-0)
    Liberty-Mountain View (9-2) vs. Fair Grove (11-0)
    Lamar (5-6) vs. Pierce City (7-4)
    Hogan Prep (10-1) vs. Carrollton (10-1)
    Lawson (10-1) vs. Maryville (10-1)
    CLASS 1
    REGIONALS
    Wednesday, Nov. 4
    Paris 42, St. Vincent-Perryville 14
    Ste. Genevieve Valle Catholic 69, Hayti 18
    Thayer 36, Lockwood 21
    Miller 36, Jasper 12
    Greenfield 61, Archie 13
    Adrian 48, Liberal 13
    University Academy 49, Sweet Springs 28
    Tipton 32, Lone Jack 6
    Concordia 38, Salisbury 14
    Wellington-Napoleon 48, Westran-Huntsville 41
    Marceline 45, Scotland County 0
    Knox County 34, Princeton 20
    Orrick 44, Maysville 12
    Penney-Hamilton 17, Braymer 14
    North Platte 28, Rock Port 7
    Mid-Buchanan 24, King City 12
    SECTIONALS
    Monday, Nov. 9 (All games 7 p.m.)
    Paris (6-5) vs. Ste. Genevieve Valle Catholic (11-0)
    Thayer (9-1) vs. Miller (9-2)
    Greenfield (10-1) vs. Adrian (9-2)
    University Academy (9-2) vs. Tipton (11-0)
    Concordia (8-3) vs. Wellington-Napoleon (10-1)
    Marceline (11-0) vs. Knox County (7-4)
    Orrick (11-0) vs. Penney-Hamilton (10-0)
    North Platte (7-4) vs. Mid-Buchanan  (7-4)
     
      • calendar