|
|
Examiner
  • Missouri high school baseball all-state teams

  • Missouri State Sportswriters and Sports Broadcasters All-State Baseball teams and Missouri High School Baseball Coaches Association All-State Baseball teams

    • email print
  • MISSOURI STATE SPORTSWRITERS AND SPORTS BROADCASTERS ALL-STATE BASEBALL TEAMS
    CLASS 1
    FIRST TEAM
    Pitchers
    Tyler Abma, jr., Miller; Logan Kirchhoff, jr., Santa Fe; Steven Dooley, sr., Oran; Zach Dady, jr., Leeton.
    Catchers
    Kenzie Thorp, sr., Santa Fe; Brock Chaffin, sr., Stoutland.
    Infielders
    Curtiss Bunch, jr., LaPlata; Kody Campbell, sr., Oran; Zach Gebhardt, jr., Archie; Jeremiah Bryan, sr., Wheatland; Aaron McCaig, jr., Cooter.
    Outfielders
    Tyler Wrinkle, sr., Soutland; Jayden Pobst, jr., Oran; L.B. Shaw, sr., Dora; Hunter Rolf, soph., Santa Fe.
    DH/Utility
    Cory Kyle, sr., Stoutland; Dustin Forrest, sr., Norwood; Tyler Beardslee, sr., Oran.
    SECOND TEAM
    Pitchers
    Scott Sory, sr., New Haven; Blaine Abbott, sr., New Haven; Taylor Wesley, jr., Santa Fe; Josh Fellinger, sr., Canton.
    Catchers
    Caleb Seyer, sr., Oran; William Ransdell, jr., Paris.
    Infielders
    Kyle Hoecker, sr. St. Elizabeth; Nathan Geile, soph., Ste. Genevieve Valle Catholic; Blake Wilson, sr., Cairo; Daniel Hernandez, sr., Stoutland; Dusty Baker, sr., LaPlata.
    Outfielders
    Cole Bieser, jr., Ste. Genevieve Valle Catholic; Will Harrington, soph., Miller; Kevin Sartin, jr., Concordia; Derek Vanlandingham, sr., Paris.
    DH/Utility
    Marshall Humphreys, sr., Tuscumbia; Tyler Holtmeyer, jr., St. Elizabeth; Daniel McMahon, sr., Knox County.
    CLASS 2
    FIRST TEAM
    Pitchers
    Austin Church, sr., Hallsville; Zach Pugh, sr., Orchard Farm; Corey Wachnov, jr., Barstow; Dave Williams, sr., Maplewood.
    Catchers
    Cody Carlyle, sr., Scott City; Sam Adams, jr., Forsyth.
    Infielders
    Shae Simmons, jr., Scott City; Kyle Henke, sr., Blair Oaks; Anthony Kelley, sr., Blue Eye; Byron Richardson, jr., Forsyth; Ethan Lueckenhoff, sr., St. Joseph Bishop LeBlond.
    Outfielders
    Alex Boonyakiti, sr., El Dorado Springs; Justin Eiken, jr., Blair Oaks; Paul Johnson, sr., Charleston; Zach Davis, soph., Carrolton.
    DH/Utility
    Ryan Modglin, sr., Scott City; Bubba McGaughy, sr., Conway; Jake Bax, jr., Fatima-Westphalia.
    SECOND TEAM
    Pitchers
    Kelby Rader, sr., Conway; Landon Jarrett, jr., Mansfield; David Gilley, jr. Blue Eye; Clint Horn, jr., Hartville; Seth Viet, sr., Fatima-Westphalia.
    Catchers
    Drew Jolley, sr., Whitfield; Tyler Bower, sr., Valley Park.
    Infielders
    Mason Roller, jr., Purdy; Caleb Smith, jr., Houston; Tim Hill, sr., Greenville; Andrew Pointer, sr., Blair Oaks; Jordan Rowden, sr., Iberia.
    Outfielders
    Ryan Veith, sr., Purdy; T.J. Jarvis, sr., Barstow; Garrett Gilbert, jr., Cole Camp; Jake Hime, sr., Clearwater.
    DH/Utility
    Wes Mueller, sr., Stover; Josh Henson, jr., Scott City; Jason Cox, sr., Palmyra.
    CLASS 3
    FIRST TEAM
    Pitchers
    Page 2 of 5 - Charlie Lowell, sr., Winfield; Joe Kassanavoid, sr., Lawson; Kyle Kiely, sr. St. Dominic; Kevin Burk, sr., Warrensburg.
    Catchers
    Ben Turner, sr., St. Louis Westminster Christian; Spencer Shockley, jr., Excelsior Springs.
    Infielders
    Chance Sossamon, sr., Webb City; Alex Larkin, jr., St. Dominic; Johnny Coy, sr., St. Joseph-Benton; Larry Schimsa, soph., Pacific; Zach Hulbert, sr., Boonville.
    Outfielders
    Chuckie Jones, soph., Boonville; Tony Schulte, sr., St. Dominic; Justin Mills, sr., Centralia; William Piwnica-Worms, sr., Ladue.
    DH/Utility
    Spiker Helms, sr., Washington St. Francis Borgia; Patrick Bennett, sr., Seneca; Jacob Turner, jr., St. Louis Westminster Christian; Zak Porath, sr., Carl Junction.
    SECOND TEAM
    Pitchers
    Cody King, jr., Kirksville; Drew Griewe, sr., Macon; Matt Stites, sr., Festus; Kelby Haynes, sr., Cassville.
    Catchers
    Tyler Thomure, sr., Ste. Genevieve; Dustin Ray, sr., Boonville.
    Infielders
    Delby Hannah, jr., Harrisonville; Luke Ganzer, sr., Excelsior Springs; Jordan Hammerman, jr., Ladue; Travis McComack, sr., De Soto; James Earlywine, jr., Eldon.
    Outfielders
    Derrick Phillips, sr., St. Louis Westminster Christian; Darren Aggus, sr., Webb City; Tyler Hartley, sr., Willard; Chris Sartin, sr., Logan-Rogersville.
    DH/Utility
    Jeb Clark, soph., McDonald County; Dylan Drury, jr., Cape Girardeau Notre Dame; Austin Lepper, jr., Webb City; Austin Garton, jr., St. Joseph Benton.
    CLASS 4
    FIRST TEAM
    Pitchers
    Tim Melville, sr., Wentzville Holt; Ethan Mather, jr., Ozark; Kyle Barbeck, sr., Blue Springs; Jerry Mancuso, sr., Rockhurst.
    Catchers
    Nathan Orf, sr., Francis Howell; Bart Steponovich, sr., Hickman.
    Infielders
    Jordan Coons, sr., Jefferson City; Cody Asche, sr., Fort Zumwalt West; Beau Harris, sr., Lebanon; Scott Bradbury, sr., Oak Park; Riley Reynolds, sr., Blue Springs South.
    Outfielders
    Jeff Lusardi, sr., Blue Springs South; Jordan Owen, sr., Oak Park; Preston Aldridge, sr., Francis Howell; Levi Presley, sr., Ozark.
    DH/Utility
    Andrew Keltner, sr., Lindbergh; Kellen Bartlett, sr., Blue Springs South; Derek Harwell, sr., Ozark.
    SECOND TEAM
    Pitchers
    Zach Gronek, sr., Francis Howell; A.J. Greiner, sr., St. Louis University High; Tim Hassett, sr., Parkway South; Charley Thrash, sr., Jefferson City Helias.
    Catchers
    Brett Marshall, sr., Springfield Glendale; Jesse Tierney, sr., St. Louis Vianney.
    Infielders
    Brett Neill, sr., Ozark; Conner Mach, sr., Parkway West; David Miller, sr., St. Louis University High; James Allen, sr., Francis Howell; Will Morrison, sr., Rolla.
    Outfielders
    Scott Sommerfeld, jr., Parkway South; Taylor Steuber, sr., Columbia Hickman; Garrett Stevens, sr., Cape Girardeau Central; Brendan Quinn, sr., Rockhurst.
    DH/Utility
    Steve Fernandez, sr., Parkway Central; Dalton Friend, jr., Rolla; Drew Mitrisin, jr., Columbia Hickman.
    Page 3 of 5 - MISSOURI HIGH SCHOOL BASEBALL COACHES ASSOCIATION ALL-STATE TEAMS
    CLASS 4
    First Team
    Pitchers
    Zack Gronek, sr., Francis Howell; Tim Melville, sr., Wentzville Holt; Kyle Barbeck, sr., Blue Springs; Ethan Mather, jr., Ozark.
    Catchers
    Nathan Orf, sr., Franciso Howell; Jesse Tierney, sr., St. Louis Vianney.
    Infielders
    Beau Harris, sr., Lebanon; Jordan Coons, sr., Jefferson City; Scott Bradbury, sr., Oak Park; Cody Asche, sr., Fort Zumwalt West; James Allen, sr., Francis Howell.
    Outfielders
    Preston Aldridge, sr., Francis Howell; Jordan Owen, sr., Oak Park; Jeff Lusardi, sr., Blue Springs South; Scott Sommerfield, jr., Parkway South.
    DH/Utility
    Andrew Keltner, sr., St. Louis Lindbergh; Kyle Grieshaber, jr., Marquette; Austin Buenemann, sr., Francis Howell.
    Second Team
    Pitchers
    Joe Quatrochi, sr., Oak Park; Tim Hassett, sr., Parkway South; Dalton Friend, jr., Rolla; Kellen Bartlett, sr., Blue Springs South.
    Catchers
    Ryan Huck, jr., Oakville; Devon Myers, sr., Rockwood Summit.
    Infielders
    Will Morrison, sr., Rolla; Riley Reynolds, sr., Blue Springs South; John Calhoun, sr., Rockhurst; Conner Mach, sr., Parkway West; Brett Neill, sr. Ozark
    Outfielders
    Levi Presley, sr., Ozark; Mikey Jennings, jr., Lebanon; Brandon Alexander, jr., Oakville; Brendan Quinn, sr., Rockhurst.
    DH/Utility
    Frank Saladino, sr., Rockhurst; Chris Lehnhoff, jr., Hillsboro; Zach Smith, sr., Fort Zumwalt South.
    Honorable Mention
    Pitchers
    A.J. Greiner, sr., St. Louis University High; Landon Widhalm, sr., Lebanon; Charley Thrash, sr., Jefferson City; Matt Warrick, jr., Marquette.
    Catchers
    Josh Keatts, sr., Springfield Kickapoo; Bart Stepanovich, sr., Columbia Hickman.
    Infielders
    Bret Schwartz, sr., Blue Springs; C.J. Rose, sr., Fort Zumwalt South; Mike Corbeil, jr., Marquette; Blake Farley, sr., Wentzville Holt; Nick Daughty, jr., Raytown; Steve Fernandez, sr., Parkway South.
    Outfielders
    Mike Anderson, sr., O’Fallon St. Mary’s; Tyler Sinnott, jr., Rolla; Stefaan Jefferson, sr., Raytown; Sasha Kuebel, fresh., St. Louis University High.
    DH/Utility
    Kyle Cornell, sr., Parkway South; Zack Winchester, jr., Hillsboro; Chris Bowie, jr., Rolla; Drew Mitrisin, jr., Columbia Hickman.
    CLASS 3
    First Team
    Pitchers
    Charlie Lowell, sr., Winfield; Joe Kassanavoid, sr., Lawson; Jacob Turner, jr., St. Louis Westminster Christian; Chance Sossamon, sr., Webb City.
    Catchers
    Ben Turner, sr., St. Louis Westminster Christian; Dustin Ray, sr., Boonville.
    Infielders
    Johnny Coy, sr., St. Joseph Benton; Alex Larkin, jr., O’Fallon St. Dominic; Jordan Hammerman, jr., Ladue; Larry Schimsa, soph., Pacific; Luke Ganzer, sr., Excelsior Springs.
    Outfielders
    William Piwnica-Worms, sr., Ladue; Tony Schulte, sr., O’Fallon St. Dominic; Derrick Phillips, sr., St. Louis Westminster Christian; Darren Aggus, sr., Webb City.
    Page 4 of 5 - DH/Utility
    Zak Porath, sr., Carl Junction; Spiker Helms, sr., Washington St. Francis Borgia; Chuckie Jones, soph., Boonville.
    Second Team
    Pitchers
    Kyle Kiely, sr., O’Fallon St. Dominic; David Mueller, sr., St. Louis Westminster Christian; Joel Harrington, jr., Springfield Catholic; Jack Dudenhoffer, jr., Pembroke Hill.
    Catchers
    Spencer Shockley, jr., Excelsior Springs; Spencer Sobba, sr., Kansas City St. Pius X.
    Infielders
    Dylan Drury, jr., Cape Girardeau Notre Dame; Maury Wilmes, sr., O’Fallon St. Dominic; Zach Hulbert, sr., Boonville; Delby Hannah, jr., Harrisonville; Travis McComack, sr., DeSoto.
    Outfielders
    Tyler Hartley, sr., Willard; Josh Smith, sr., Pleasant Hill; Bryce MacBride, sr., Park Hills Central; Patrick Bennett, sr., Seneca.
    DH/Utility
    Austin Garton, jr., St. Joseph Benton; Jordan Edwards, sr., School of the Osage; Justin Weststeyn, jr., St. Louis Westminster Christian.
    Honorable Mention
    Pitchers
    Mark Himmelberg, sr., Cape Girardeau Notre Dame; Daniel Jones, sr., Excelsior Springs; Zack Mesey, jr., Sullivan; Cody King, jr., Kirksville.
    Catchers
    Sean McCrary, sr., Republic; Zach Nichols, soph., Hannibal.
    Infielders
    Teddy Watkins, sr., Washington St. Francis Borgia; Travis Mundahl, jr., Kirksville; Kendall San Paolo, jr., Springfield Catholic; Seth Phegley, jr., West Plains; Brent Seifert, sr., Cameron; James Earlywine, jr., Eldon.
    Outfielders
    Trey Barrow, sr., Moberly; Brian Denning, jr., St. Louis MICDS; Brannon Champagne, jr., St. Charles West; Nick Butler, sr., Pembroke Hill.
    DH/Utility
    Paul Clithero, sr., St. Louis MICDS; Jake Kretzer, jr., St. Joseph Benton; Nick Petree, jr. Clinton.
    CLASS 2
    First Team
    Pitchers
    David Gilley, jr., Blue Eye; Ryan Modglin, sr., Scott City; Austin Church, sr., Hallsville; Shae Simmons, jr., Scott City.
    Catchers
    Cody Carlyle, sr., Scott City; Sam Adams, jr., Forsyth.
    Infielders
    Anthony Kelley, sr., Blue Eye; Byron Richardson, jr., Forsyth; Kyle Henke, sr., Blair Oaks; Chance Alberswerth, jr., Higginsville; Josh Baum, sr., Orchard Farm.
    Outfielders
    Justin Eiken, jr., Blair Oaks; Josh Taylor, jr., Harrisburg; Alex Boonyakiti, sr., El Dorado Springs; Kyle Nettles, soph., West County.
    DH/Utility
    Zach Pugh, sr., Orchard Farm; Andrew Pointer, sr., Blair Oaks; Bubba McGaughy, sr., Conway.
    Second Team
    Pitchers
    Jake Bax, jr., Fatima-Westphalia; Landon Jarrett, jr., Mansfield; Clint Horn, jr., Hartville; Matt Ritchie, soph., Lexington.
    Catchers
    Trenton Miller, sr., Cole Camp; Drew Presley, sr., Marion C. Early-Morrisville.
    Infielders
    Josh Henson, jr., Scott City; Justin McCarroll, jr., Lexington; Ethan Lueckenhoff, sr., St. Joseph Bishop LeBlond; Steven Caudill, sr., El Dorado Springs; Jordan Rowden, sr., Iberia.
    Outfielders
    Andy Homfeld, sr., Higginsville; Jordan Fowler, sr., Twin Rivers-Brosley; Darren Ralston, sr., Lexington; Garrett Gilbert, jr., Cole Camp.
    Page 5 of 5 - DH/Utility
    Kirk Pierce, sr., Houston; Dylan Stockton, sr., Twin Rivers-Brosley; T.J. Jarvis, sr., Kansas City Barstow.
    Honorable Mention
    Pitchers
    Seth Viet, sr., Fatima-Westphalia; Kelby Rader, sr., Conway; Corey Wacknov, jr., Kansas City Barstow; Zach Davis, sr., Carrollton.
    Catchers
    Tony McGee, sr., Hallsville; Coulter Conner, sr., Sherwood-Creighton.
    Infielders
    Zach Beringer, soph., Harrisburg; A.J. Brummond, jr., Linn; Brandon Baker, sr., Hallsville; Jamie Levin, sr., Kansas City Barstow; Jessie Marks, soph., Conway.
    Outfielders
    Skyler Cobb, soph., Scott City; Brandon Wilson, sr., Marion C. Early-Morrisville; Wyatt Harper, jr., Marion C. Early-Morrisville; Damon Adrian, soph., Eugene.
    DH/Utility
    Andrew Nellenstein, soph., St. Joseph Bishop LeBlond; Tyler Stacy, jr., West County; Sam Caldwell, soph., Linn.
    CLASS 1
    First Team
    Pitchers
    Logan Kirchhoff, jr., Santa Fe-Alma; Blaine Abbott, sr., New Haven; Tyler Abma, jr., Miller; Zach Dady, jr., Leeton.
    Catchers
    Brock Chaffin, sr., Stoutland; Kenzie Thorp, sr., Santa Fe-Alma.
    Infielders
    Kody Campbell, sr., Oran; Jeremiah Bryan, sr., Wheatland; Aaron McCraig, jr., Cooter; Nathan Geile, soph., St. Genevieve Valle Catholic; Taylor Wesley, jr., Santa Fe-Alma.
    Outfielders
    Tyler Wrinkle, sr., Stoutland; Hunter Rolf, soph., Santa Fe-Alma; Jayden Pobst, jr., Oran; Kevin Sartin, jr., Concordia.
    DH/Utility
    Cory Kyle, sr., Stoutland; Daniel McMahon, sr., Knox County; Zach Gebhart, jr., Archie.
    Second Team
    Pitchers
    Steven Dooley, sr., Oran; Scott Sory, sr., New Haven; Derrick Morris, sr., Walnut Grove; Blake Wilson, sr., Northeast-Cairo.
    Catchers
    Caleb Seyer, sr., Oran; Aaron Basler, soph., St. Genevieve Valle Catholic.
    Infielders
    Kyle Hoecker, sr., St. Elizabeth; Casey Koller, sr., St. Genevieve Valle Catholic; Curtiss Bunch, jr., LaPlata; Ben Catlett, jr., Santa Fe-Alma; Marshall Humphries, sr., Tuscumbia.
    Outfielders
    Josh White, sr., Stoutland; Cole Bieser, jr., St. Genevieve Valle Catholic; Stew Spear, sr., Leeton; Will Harrington, soph., Miller.
    DH/Utility
    Logan Holthaus, jr., Winona; Cody Burkhardt, jr., Hermitage; Adam Smith, jr., Stoutland.
    Honorable Mention
    Pitchers
    Chris Roth, jr., Saxony Lutheran; David Alcorn, sr., South Iron; Tyler Holtmeyer, jr., St. Elizabeth; Daniel Hernandez, sr., Stoutland.
    Catchers
    Jon Lersh, sr., Lakeland-Deepwater; Derek Holtmeyer, sr., St. Elizabeth.
    Infielders
    Ethan Baker, sr., Canton; Garrett Fritche, jr., Saxony Lutheran; Keaton Rohlfing, jr., New Haven; Alex Chasteen, sr., Oran; Silas Dill, sr., Bernie.
    Outfielders
    Zac Parrish, sr., Knox County; Joe Fahland, sr., Valley-Caledonia; Chris Wilde, jr., St. Elizabeth; Ely Murray, sr., Lakeland-Deepwater.
    DH/Utility
    Josh Akers, jr., Valley-Caledonia; Nolan Wansing, sr., St. Elizabeth; Sean Roby, jr., Wheatland.
      • calendar