|
|
Examiner
  • High school cross country results

  • High school cross country results from Sept. 19



    • email print
  • HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY RESULTS
    SATURDAY, SEPT. 19 RESULTS
    BLUE SPRINGS WILDCAT INVITATIONAL
    At Lake Jacomo, 5 kilometers
    BOYS
    Team scores: 1. Blue Springs, 41; 2. Rockhurst, 53; 3. St. Joseph Central, 84; 4. Lee’s Summit, 97; 5. Lee’s Summit North, 147; 6. Lee’s Summit West, 147; 7. Truman, 163; 8. North Kansas City, 185; 9. Park Hill, 225; 10. Oak Park, 251; 11. Fort Osage, 325.
    Individual winner: Maksim Korolev, Harrisonville, 15:35.58.
    Blue Springs: 2. Ryan Podjenski, 16:57.43; 6. Dalton Joyce, 17:36.34; 7. Simon Belete, 17:37.96; 11. Dominic Piccinini, 17:56.78; 21. Brit Trusty, 18:18.72; 41. Jeff King, 18:51.86; 51. Kurt Vukas, 19:12.25.
    Fort Osage: 62. Jacob Colyer, 19:44.15; 73. Alex Merithew, 20:19.96; 74. Nick Thompson, 20:26.05; 78. Stephen Colyer, 20:52.84; 80. Alex Stephens, 21:15.14; 82. Joel Savage, 21:58.19.
    Lee’s Summit: 3. Craig Schrankler, 16:58.52; 15. Jordan Andrews, 18:05.36; 25. Tim Marting, 18:22.62; 30. Vinny Takakoro, 18:31.71; 32. Josh Norris, 18:36.33; 34. Ryan Denish, 18:39.78; 37. Billy Neds, 18:48.24.
    Lee’s Summit North: 12. Joseph Gasser, 18:01.05; 46. Jake Williams, 18:58.43; 47. Britton Rice, 18:59.24; 49. Ryan DeMarco, 19:03.46; 66. Ryan Michael, 19:55.43.
    Lee’s Summit West: 20. Paul Walkup, 18:15.43; 22. Austin Clowes, 18:19.52; 29. Jake Kouba, 18:28.96; 38. Ryan Argotsinger, 18:49.06; 55. Brett Burns, 19:20.59; 56. Mark Carpenter, 19:21.68; 72. Andrew Pierson, 20:17.40.
    Raytown: 18. John Bedsworth, 18:13.84;  43. Michael Walker, 18:53.81; 50. Matej Novak, 19:08.37; 53. Wes Jensen, 19:17.46.
    Truman: 26. Austin Lightner, 18:24.06; 27. Harrison Harmon, 18:25.86; 39. Justin Brown, 18:50.06; 40. Josh Felz, 18:51.21; 48. Zach Felz, 19:02.84; 64. Mike Frazier, 19:50.59; 71. Greyson Rogers, 20:13.15.
    GIRLS
    Team scores: 1. Truman, 51; 2. Blue Springs, 65; 3. North Kansas City, 72; 4. St. Joseph Central, 76; 5. Oak Park, 123; 6. Park Hill, 126; 7. St. Teresa’s, 154.
    Individual winner: Shayla Jochum, Truman, 20:20.52.
    Blue Springs: 3. Julia Dury, 20:42.22; 10. Hali Metz, 21:22.02; 14. Julia Montgomery, 21:52.92; 18. Jordan Reynolds, 22:14.75; 24. Kasha Whitley, 22:58.75; 27. Myah Kelly, 23:17.02; 32. Rachel Rosebrough, 23:36.37.
    Raytown: 4. Comelanie Wilson, 20:46.02.
    Other Truman results: 2. Sara Ruckman, 20:40.72; 7. Alisha Meyer, 20:57.12; 19. Amy Soto, 22:24.31; 25. Andrea Latta, 23:01.72; 37. Holley Lewis, 24:18.68; 40. Lauren Manley, 24:36.15.
    SEDALIA SMITH-COTTON INVITATIONAL
    5 kilometers
    BOYS
    Team scores: 1. Pleasant Hill 25; 2. Sedalia Smith-Cotton, 60; 3. Marshall, 68; 4. St. Mary’s, 68.
    Individual winner: Nick Jenkins, Marshall, 17:30.
    St. Mary’s: 8. BJ Pettus, 18:20; 9. Connor Pace, 18:21; 14. Tyler Graef, 19:03; 16. Oscar Bichara, 19:13; 21. Brent Reyes, 19:56; 23. Josh Twenter, 21:06; 25. Matias Bichara, 22:38.
    GIRLS
    Team scores: 1. Sedalia Smith-Cotton, 26; 2. Marshall, 43; 3. St. Mary’s, 81.
    Individual winner: Katie Wells, Marshall, 19:42.
    St. Mary’s: 7. Sarah White, 22:04; 19. Jennifer Chung, 26:59; 20. Maggie Luehrs, 28:28; 21. Mariana Bichara, 30:12; 22. Maii’ Khamph, 32:06; 23. Mai Khamph, 33:15; 24. Anne Hancock, 37:50.
     
      • calendar