Area residents have received scholarships from the Truman Heartland Community Foundation. More than $110,000 in scholarships were given to almost 80 students.

Area residents have received scholarships from the Truman Heartland Community Foundation. More than $110,000 in scholarships were given to almost 80 students.



Forest and Marjorie Martin Scholarship ­– Elizabeth Mueller, John H. Kimbrough, Dawn Feguson, Braden Anderson, Andrew Kelly, Cameron Dowlatshahi, Mary Ellen Dosten, Eric Dvorak, Kara Miller, Erin Stein, Lia McIntosh and Emily Raveill.
McMillin Family Foundation Scholarship – Shelby Strodtman, Derek Buchmann, Antonia DiNapoli, Steven D. Shrout and Stephanie Dudley.
Georgia B. Northway Hemophilia Scholarship – Flicsha Roberson, Aimee Hoyt Parks, Emily Houston, Beth Saulsberry and Lee Ridenhour.
Corporal Benjamin Ashley Scholarship – Jami Ruckman.
Brandon Gieselman Memorial 4-H/FFA Scholarship – Jennifer S. DeHaven.
Brianna Leigh Shelton Performing Arts Scholarship – Tyler Dailey.
Brian Borgstadt Memorial Scholarship – McKaela E. Schmidt.
Thomas Locke Scholarship – Jerome Link.
Jason Stone Creativity Scholarship – Hillary Kerschbaum.
Eugene J. Rolfe Memorial Scholarship – Andrew Cerra, Michael D. Antonacci, Sean Collier and Daniel Givan.
Senator Ronnie DePasco Scholarship – Sergio Bichara, Alisha A. Kliefoth, Kelly M. Shaw and Colleen Pace.
Sara Garrett Memorial Scholarship – Shelby Wittmeyer.
Association for Industrial Development Scholarship – Sara Mabry, Erica Wilson, Levi D. Franklin and Steve Bodenheimer.
Edward L. and Helen L. Newlin Scholarship – Cole Wrisinger, Kyle Riggs and Stephanie Eiken.
Raytown Rotary Club Scholarship – Jerome Link and Sara Mabry.
Ron Bruch Teacher of the Year Award – Patrick Layden.
Independence Young Matrons Scholarship – Brenda Rocha.
Sister Mary dePaul Scholarship – Ian Walter and Mariana Bichara.
Bill Summa Scholarship – Linley Tate.
Bess Wallace Truman Scholarship – Jessica Carrick, Lauren Knoth, Kara Miller and Kendra Myers.
Stephen D. Brown Scholarship – Di Lee.
Josh Borgmeyer Memorial Scholarship – Kaitlen July.
Council of Clubs Scholarship – Sara Barlow, Cameron Dowlatshahi, Mondell Hampton, Ian Osler, Arielle Martin, Kara Miller, Joy Mason and Kyle Hendricks.
Medical Alliance-Medical Society of Greater KC – Heather Folscroft.
Olson Student Assistance Scholarship – Ashley Brunkhorst and Katie Frerking.
Kathy Rolfe Bridge Scholarship – Trevor Houston.
Seger Family Nursing Scholarship – Jana Graber and Laura Geoghegan.
Toni Thornton, AAUW Reentry Scholarship – Tanya Goodpasture and Sandra Findley.
William Chrisman Class of ‘53 – Rachel Stagg, Heather Wickman and Lindsey Howard.
Garrett Clark Debate Scholarship – Michael Selck.
Kay Dunning Nursing Scholarship – Tonya Gaitley.
Kobe Scholarship – Elizabeth Polina.