|
|
Examiner
  • South boys move up to No. 2 in latest state hoops rankings

  • The MBCA/MOsports Basketball poll is selected by a panel of coaches representing each of the eight districts and each of the five Missouri basketball classes.

    • email print
  • The MBCA/MOsports Basketball poll is selected by a panel of coaches representing each of the eight districts and each of the five Missouri basketball classes.
    Week 9 (Feb. 4)
    BOYS
    Class 1
    1. Drexel
    2. Leopold
    3. Fair Play
    4. South Iron
    5. Ridgeway
    6. Glasgow
    7. Meadville
    8. Mercer
    9. Eminence
    10. Everton
    Others receiving votes: North Andrew, Stanberry, Braymer, Oak Ridge
    Class 2
    1. West Platte
    2. Canton
    3. Salisbury
    4. Billings
    5. Crossroads
    6. Bernie
    7. Iberia
    8. Holcomb
    9. Oran
    10. Cole Camp
    Others receiving votes: Sacred Heart, Gallatin, Advance, Crane, Portageville, Bismarck, Fordland, Eugene, Cairo, Putnam County
    Class 3
    1. Madison Prep
    2. Maplewood
    3. Charleston
    4. Fatima
    5. St. James
    6. Cuba
    7. John Burroughs
    8. Higginsville
    9. Strafford
    10. Hartville
    Others receiving votes: Cardinal Ritter, Southern Boone, Alton, Hogan Prep, Clever, Mt. Vernon, Mountain View Liberty
    Class 4
    1. Sikeston
    2. Republic
    3. St. Joseph Lafayette
    4. Ducheesne
    5. Liberty North
    6. Mexico
    7. Hillcrest
    8. Center
    9. Smithville
    10. Normandy
    Others receiving votes: Park Hills Central, Westminster Christian Academy, Webb City, Harrisonville, Moberly
    Class 5
    1. Columbia Hickman
    2. Blue Springs South
    3. CBC
    4. Rockhurst
    5. Lee’s Summit West
    6. Hazelwood Central
    7. Nixa
    8. Ladue
    9. DeSmet
    10. Vianney
    Others receiving votes: Lee’s Summit North, Liberty, Ft. Zumwalt South, Kickapoo
    GIRLS
    Class 1
    1. Walnut Grove
    2. North Mercer
    3. Wellington-Napoleon
    4. Weaubleau
    5. North Adrew
    6. Dadeville
    7. Norbone
    8. Mound City
    9. Chadwick
    10. Chamois
    Others receiving votes: Polo, Montrose, Marion County, Naylor, St. Elizabeth, Glasgow
    Class 2
    1. Silex
    2. Archie
    3. Sturgeon
    4. Crane
    5. Seymour
    6. Skyline
    7. Crocker
    8. Marceline
    9. Thayer
    10. Maysville
    Others receiving votes: Salisbury, New Haven, New Franklin, South Pemiscot, Sparta
    Class 3
    1. St. James
    2. Saxony Lutheran
    3. Blair Oaks
    4. Principia
    5. Hermann
    6. Hamilton
    7. St. Charles Lutheran
    8. Monroe City
    9. Ash Grove
    10. Dixon
    Others receiving votes: Lawson, Southwest Washburn, Mountain Grove, St. Pius X (Festus), Licking, Whitfield, Trenton
    Class 4
    1. Incarnate Word
    2. Republic
    Page 2 of 2 - 3. West Plains
    4. Miller Career Academy
    5. Dexter
    6. MICDS
    7. Pacific
    8. St. Charles
    9. Sullivan
    10. Notre Dame (Cape Girardeau)
    Others receiving votes: Pleasant Hill, Kirksville, St. Joseph Lafayette, Westminster Christian Academy, Helias, Webb City, St. Joseph Benton, Smithville
    Class 5
    1. Truman
    2. Columbia Rock Bridge
    3. St. Joseph’s
    4. Blue Springs
    5. Nixa
    6. Parkway South
    7. Columbia Hickan
    8. Parkway North
    9. Park Hill South
    10. Webster Groves
    Others receiving votes: Ozark, Liberty, Nerinx Hall, Ursuline, Marquette
      • calendar