What's Up Next area sports calendar for Jan. 26-28

AREA SPORTS CALENDAR

TUESDAY, JANUARY 26
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
Blue Springs at Lee’s Summit North
Lee’s Summit at Blue Springs South
Lee’s Summit West at Fort Osage
Belton at Raytown
Raytown South at North Kansas City
8 p.m. — St. Mary’s at Kansas City Lutheran
William Chrisman at Rockhurst
Clinton Tournament
7 p.m. — Van Horn vs. Sherwood-Creighton
Grain Valley Eagles Sonic Showdown
At Grain Valley High School
6 p.m. — Grain Valley vs. Winnetonka
7:30 p.m. — Odessa vs. Renaissance Academy
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Oak Grove vs. Lincoln Prep
7:30 p.m. — Staley vs. Pleasant Hill
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Fort Osage at William Chrisman
Raytown at Notre Dame de Sion
6:30 p.m. — St. Mary’s at Kansas City Lutheran
HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING
Liberty vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex
Blue Springs South vs. Lee’s Summit West at Lee’s Summit Aquatic Center
Raytown, Raytown South at Belton at Belton Country Club
HIGH SCHOOL WRESTLING
Raymore-Peculiar at Lee’s Summit
North Kansas City at Lee’s Summit West
Rockhurst at Oak Grove
6 p.m. — Van Horn, Blue Springs JV, Platte County JV at St. Mary’s
Park Hill South at Truman
William Chrisman at Park Hill

WEDNESDAY, JANUARY 27
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Grain Valley Lady Eagles Sonic Showdown
At Grain Valley High School
6 p.m. — Pleasant Hill vs. Lincoln Prep
7:30 p.m. — Grain Valley vs. O’Hara
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Warrensburg vs. Odessa
7:30 p.m. — Oak Grove vs. Center
HIGH SCHOOL WRESTLING
Blue Springs at St. Joseph Central
Liberty at Blue Springs South
Raytown South at Fort Osage
Lee’s Summit North at Oak Park
6 p.m. — Van Horn, Ruskin at Center

THURSDAY, JANUARY 28
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
Clinton Tournament
5:30 p.m. — Van Horn-Sherwood winner vs. Clinton-Crest Ridge winner
8:30 p.m. — Van Horn-Sherwood loser vs. Clinton-Crest Ridge loser
Grain Valley Eagles Sonic Showdown
At Grain Valley High School
6 p.m. — Oak Grove-Lincoln Prep winner vs. Staley-Pleasant Hill winner
7:30 p.m. — Grain Valley-Winnetonka winner vs. Odessa-Renaissance Academy winner
At Grain Valley Middle School
6 p.m. — Oak Grove-Lincoln Prep loser vs. Staley-Pleasant Hill loser
7:30 p.m. — Grain Valley-Winnetonka loser vs. Odessa-Renaissance Academy loser
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Blue Springs at Blue Springs South
Liberty at Lee’s Summit
Raytown at Truman
Raytown South at North Kansas City
Ruskin at Van Horn
Shawnee Mission (Kan.) South Tournament
3 p.m. — Raytown vs. Blue Valley (Kan.) West