The 61st Grammy Awards are here, and which means there are dozens of artists who are about to have some decked out trophy shelves after tonight. From songwriters and performers to instrumental artists and producers, this event celebrates all aspects of musical artistry.

To keep tabs on who takes home the night's gramophone trophies, here's a full list of Grammy winners.

Record Of The Year

"I Like It" - Cardi B, Bad Bunny & J Balvin "The Joke" - Brandi Carlile WINNER - "This Is America" - Childish Gambino "God's Plan" - Drake "Shallow" - Lady Gaga & Bradley Cooper "All The Stars" - Kendrick Lamar & SZA "Rockstar" - Post Malone Featuring 21 Savage "The Middle" - Zedd, Maren Morris & Grey
Album Of The Year Invasion Of Privacy - Cardi B By The Way, I Forgive You - Brandi Carlile Scorpion - Drake H.E.R. - H.E.R. Beerbongs & Bentleys - Post Malone Dirty Computer - Janelle Monáe WINNER - Golden Hour - Kacey Musgraves Black Panther: The Album, Music From And Inspired By - (Various Artists)
Song Of The Year "All The Stars" - Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Al Shuckburgh, Mark Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By "Boo'd Up" - Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) Track from: Ready "God's Plan" - Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake) "In My Blood" - Teddy Geiger, Scott Harris, Shawn Mendes & Geoffrey Warburton, songwriters (Shawn Mendes) Track from: Shawn Mendes "The Joke" - Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) Track from: By The Way, I Forgive You "The Middle" - Sarah Aarons, Jordan K. Johnson, Stefan Johnson, Marcus Lomax, Kyle Trewartha, Michael Trewartha & Anton Zaslavski, songwriters (Zedd, Maren Morris & Grey) "Shallow" - Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper)WINNER - "This Is America" - Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)
Best New Artist Chloe x Halle Luke Combs Greta Van Fleet H.E.R.WINNER - Dua Lipa Margo Price Bebe Rexha Jorja Smith
Best Pop Solo Performance "Colors" - Beck Track from: Colors "Havana (Live)" - Camila Cabello "God Is A Woman" - Ariana GrandeWINNER - "Joanne (Where Do You Think You're Goin'?)" - Lady Gaga "Better Now" - Post Malone
Best Pop Duo/Group Performance "Fall In Line" Christina Aguilera Featuring Demi Lovato Track from: Liberation "Don't Go Breaking My Heart" Backstreet Boys "'S Wonderful" Tony Bennett & Diana Krall Track from: Love Is Here To StayWINNER - "Shallow" Lady Gaga & Bradley Cooper "Girls Like You" Maroon 5 Featuring Cardi B Track from: Red Pill Blues "Say Something" Justin Timberlake Featuring Chris Stapleton "The Middle" Zedd, Maren Morris & Grey
Best Traditional Pop Vocal Album Love Is Here To Stay Tony Bennett & Diana Krall WINNER - My Way Willie Nelson Nat "King" Cole & Me Gregory Porter Standards (Deluxe) Seal The Music...The Mem'ries...The Magic! Barbra Streisand
Best Pop Vocal Album Camila Camila Cabello Meaning Of Life Kelly ClarksonWINNER - Sweetener Ariana Grande Shawn Mendes Shawn Mendes Beautiful Trauma P!nk Reputation Taylor Swift
Best Dance Recording "Northern Soul" Above & Beyond Featuring Richard Bedford Above & Beyond, producers; Above & Beyond, mixers "Ultimatum" Disclosure (Featuring Fatoumata Diawara) Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer "Losing It" Fisher Paul Nicholas Fisher, producer; Kevin Granger, mixerWINNER - "Electricity" Silk City & Dua Lipa Featuring Diplo & Mark Ronson Silk City, producers; Josh Gudwin, mixer "Ghost Voices" Virtual Self Porter Robinson, producer; Porter Robinson, mixer
Best Dance/Electronic Album Singularity Jon Hopkins WINNER - Woman Worldwide Justice Treehouse Sofi Tukker Oil Of Every Pearl's Un-Insides SOPHIE Lune Rouge TOKiMONSTA
Best Contemporary Instrumental Album The Emancipation Procrastination Christian Scott aTunde Adjuah WINNER - Steve Gadd Band Steve Gadd Band Modern Lore Julian Lage Laid Black Marcus Miller Protocol 4 Simon Phillips
Best Rock Performance "Four Out Of Five" Arctic Monkeys Track from: Tranquility Base Hotel + CasinoWINNER - "When Bad Does Good" Chris Cornell "Made An America" THE FEVER 333 Track from: Made An America "Highway Tune" Greta Van Fleet "Uncomfortable" Halestorm Track from: Vicious
Best Metal Performance "Condemned To The Gallows" Between The Buried And Me "Honeycomb" DeafheavenWINNER - "Electric Messiah" High On Fire Track from: Electric Messiah "Betrayer" Trivium Track from: The Sin And The Sentence "On My Teeth" Underoath Track from: Erase Me
Best Rock Song "Black Smoke Rising" Jacob Thomas Kiszka, Joshua Michael Kiszka, Samuel Francis Kiszka & Daniel Robert Wagner, songwriters (Greta Van Fleet) "Jumpsuit" Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots) "MANTRA" Jordan Fish, Matthew Kean, Lee Malia, Matthew Nicholls & Oliver Sykes, songwriters (Bring Me The Horizon)WINNER - "Masseduction" Jack Antonoff & Annie Clark, songwriters (St. Vincent) Track from: Masseduction "Rats" Tom Dalgety & A Ghoul Writer, songwriters (Ghost) Track from: Prequelle
Best Rock Album Rainier Fog Alice In Chains M A N I A Fall Out Boy Prequelle Ghost WINNER - From The Fires Greta Van Fleet Pacific Daydream Weezer
Best Alternative Music Album Tranquility Base Hotel + Casino Arctic MonkeysWINNER - Colors Beck Utopia Björk American Utopia David Byrne Masseduction St. Vincent
Best R&B Performance "Long As I Live" Toni Braxton "Summer" The Carters Track from: Everything Is Love "Y O Y" Lalah Hathaway Track from: HonestlyWINNER - "Best Part" H.E.R. Featuring Daniel Caesar Track from: H.E.R. "First Began" PJ Morton Track from: Gumbo Unplugged (Live)
Best Traditional R&B Performance WINNER (TIE) - "Bet Ain't Worth The Hand" Leon Bridges Track from: Good Thing "Don't Fall Apart On Me Tonight" Bettye LaVette Track from: Things Have Changed "Honest" MAJOR. WINNER (TIE) - "How Deep Is Your Love" PJ Morton Featuring Yebba Track from: Gumbo Unplugged (Live) "Made For Love" Charlie Wilson Featuring Lalah Hathaway Track from: In It To Win It
Best R&B Song WINNER - "Boo'd Up" Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai & Dijon McFarlane, songwriters (Ella Mai) Track from: Ready "Come Through And Chill" Jermaine Cole, Miguel Pimentel & Salaam Remi, songwriters (Miguel Featuring J. Cole & Salaam Remi) Track from: War & Leisure "Feels Like Summer" Donald Glover & Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino) "Focus" Darhyl Camper Jr, H.E.R. & Justin Love, songwriters (H.E.R.) Track from: H.E.R. "Long As I Live" Paul Boutin, Toni Braxton & Antonio Dixon, songwriters (Toni Braxton)
Best Urban Contemporary Album WINNER - Everything Is Love The Carters The Kids Are Alright Chloe x Halle Chris Dave And The Drumhedz Chris Dave And The Drumhedz War & Leisure Miguel Ventriloquism Meshell Ndegeocello
Best R&B Album Sex & Cigarettes Toni Braxton Good Thing Leon Bridges Honestly Lalah Hathaway WINNER - H.E.R. H.E.R. Gumbo Unplugged (Live) PJ Morton
Best Rap Performance "Be Careful" Cardi B Track from: Invasion Of Privacy "Nice For What" DrakeWINNER - "King's Dead" Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired ByWINNER - "Bubblin" Anderson .Paak "Sicko Mode" Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee Track from: Astroworld
Best Rap/Sung Performance "Like I Do" Christina Aguilera Featuring Goldlink Track from: Liberation "Pretty Little Fears" 6lack Featuring J. ColeWINNER - "This Is America" Childish Gambino "All The Stars" Kendrick Lamar & SZA Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By "Rockstar" Post Malone Featuring 21 Savage
Best Rap Song WINNER - "God's Plan" Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels & Noah Shebib, songwriters (Drake)"King's Dead" Kendrick Duckworth, Samuel Gloade, James Litherland, Johnny McKinzie, Mark Spears, Travis Walton, Nayvadius Wilburn & Michael Williams II, songwriters (Kendrick Lamar, Jay Rock, Future & James Blake) Track from: Black Panther The Album Music From And Inspired By "Lucky You" R. Fraser, G. Lucas, M. Mathers, M. Samuels & J. Sweet, songwriters (Eminem Featuring Joyner Lucas) Track from: Kamikaze "Sicko Mode" Khalif Brown, Rogt Chahayed, BryTavious Chambers, Mike Dean, Mirsad Dervic, Kevin Gomringer, Tim Gomringer, Aubrey Graham, John Edward Hawkins, Chauncey Hollis, Jacques Webster, Ozan Yildirim & Cydel Young, songwriters (Travis Scott, Drake, Big Hawk & Swae Lee) Track from: Astroworld "Win" K. Duckworth, A. Hernandez, J. McKinzie, M. Samuels & C. Thompson, songwriters (Jay Rock) Track from: Redemption
Best Rap Album WINNER - Invasion Of Privacy Cardi B Swimming Mac Miller Victory Lap Nipsey Hussle Daytona Pusha T Astroworld Travis Scott
Best Country Solo Performance "Wouldn't It Be Great?" Loretta Lynn Track from: Wouldn't It Be Great "Mona Lisas And Mad Hatters" Maren Morris Track from: Restoration: Reimagining The Songs Of Elton John And Bernie TaupinWINNER - "Butterflies" Kacey Musgraves Track from: Golden Hour "Millionaire" Chris Stapleton Track from: From A Room: Volume 2 "Parallel Line" Keith Urban Track from: Graffiti U
Best Country Duo/Group Performance "Shoot Me Straight" Brothers Osborne Track from: Port Saint JoeWINNER - "Tequila" Dan + Shay "When Someone Stops Loving You" Little Big Town Track from: The Breaker "Dear Hate" Maren Morris Featuring Vince Gill "Meant To Be" Bebe Rexha & Florida Georgia Line Track from: All Your Fault: Pt. 2
Best Country Song "Break Up In The End" Jessie Jo Dillon, Chase McGill & Jon Nite, songwriters (Cole Swindell) "Dear Hate" Tom Douglas, David Hodges & Maren Morris, songwriters (Maren Morris Featuring Vince Gill) "I Lived It" Rhett Akins, Ross Copperman, Ashley Gorley & Ben Hayslip, songwriters (Blake Shelton)WINNER - "Space Cowboy" Luke Laird, Shane McAnally & Kacey Musgraves, songwriters (Kacey Musgraves) Track from: Golden Hour "Tequila" Nicolle Galyon, Jordan Reynolds & Dan Smyers, songwriters (Dan + Shay) "When Someone Stops Loving You" Hillary Lindsey, Chase McGill & Lori McKenna, songwriters (Little Big Town) Track from: The Breaker
Best Country Album Unapologetically Kelsea Ballerini Port Saint Joe Brothers Osborne Girl Going Nowhere Ashley McBryde WINNER - Golden Hour Kacey Musgraves From A Room: Volume 2 Chris Stapleton
Best New Age Album Hiraeth Lisa Gerrard & David Kuckhemann Beloved Snatam Kaur WINNER - Opium Moon Opium Moon Molecules Of Motion Steve Roach Moku Maluhia - Peaceful Island Jim Kimo West
Best Improvised Jazz Solo "Some Of That Sunshine" Regina Carter, soloist Track from: Some Of That Sunshine (Karrin Allyson)WINNER - "Don't Fence Me In" John Daversa, soloist Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists)"We See" Fred Hersch, soloists"De-Dah" Brad Mehldau, soloist Track from: Seymour Reads The Constitution! (Brad Mehldau Trio)"Cadenas" Miguel Zenón, soloist Track from: Yo Soy La Tradición (Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet)
Best Jazz Vocal Album My Mood Is You Freddy Cole The Questions Kurt Elling The Subject Tonight Is Love Kate McGarry With Keith Ganz & Gary Versace If You Really Want Raul Midón With The Metropole Orkest Conducted By Vince MendozaWINNER - The Window Ccile McLorin Salvant
Best Jazz Instrumental Album Diamond Cut Tia Fuller Live In Europe Fred Hersch Trio Seymour Reads The Constitution! Brad Mehldau Trio Still Dreaming Joshua Redman, Ron Miles, Scott Colley & Brian Blade WINNER - Emanon The Wayne Shorter Quartet
Best Large Jazz Ensemble Album All About That Basie The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart WINNER - American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom John Daversa Big Band Featuring DACA Artists Presence Orrin Evans And The Captain Black Big Band All Can Work John Hollenbeck Large Ensemble Barefoot Dances And Other Visions Jim McNeely & The Frankfurt Radio Big Band
Best Latin Jazz Album Heart Of Brazil Eddie Daniels WINNER - Back To The Sunset Dafnis Prieto Big Band West Side Story Reimagined Bobby Sanabria Multiverse Big Band Cinque Elio Villafranca Yo Soy La Tradición Miguel Zenón Featuring Spektral Quartet
Best Gospel Performance/Song "You Will Win" Jekalyn Carr; Allen Carr & Jekalyn Carr, songwriters Track from: One Nation Under God "Won't He Do It" Koryn Hawthorne Track from: Greenleaf Soundtrack - Season 2 WINNER - "Never Alone" Tori Kelly Featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin & Victoria Kelly, songwriters Track from: Hiding Place "Cycles" Jonathan McReynolds Featuring DOE; Jonathan McReynolds, songwriter Track from: Make Room "A Great Work" Brian Courtney Wilson; Aaron W. Lindsey, Alvin Richardson & Brian Courtney Wilson, songwriters Track from: A Great Work
Best Contemporary Christian Music Performance/Song "Reckless Love" Cory Asbury; Cory Asbury, Caleb Culver & Ran Jackson, songwriters WINNER - "You Say" Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram & Paul Mabury, songwriters "Joy." for KING & COUNTRY; Ben Glover, Matt Hales, Stephen Blake Kanicka, Seth Moslely, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters "Grace Got You" MercyMe Featuring John Reuben; David Garcia, Ben Glover, MercyMe, Solomon Olds & John Reuben, songwriters Track from: Lifer "Known" Tauren Wells; Ethan Hulse, Jordan Sapp & Tauren Wells, songwriters Track from: Hills And Valleys
Best Gospel Album One Nation Under God Jekalyn Carr WINNER -Hiding Place Tori Kelly Make Room Jonathan McReynolds The Other Side The Walls Group A Great Work Brian Courtney Wilson
Best Contemporary Christian Music Album WINNER - Look Up Child Lauren Daigle Hallelujah Here Below Elevation Worship Living With A Fire Jesus Culture Surrounded Michael W. Smith Survivor: Live From Harding Prison Zach Williams
Best Roots Gospel Album WINNER -Unexpected Jason Crabb Clear Skies Ernie Haase & Signature Sound Favorites: Revisited By Request The Isaacs Still Standing The Martins Love Love Love Gordon Mote
Best Latin Pop Album Prometo Pablo AlboranWINNER - Sincera Claudia Brant Musas (Un Homenaje Al Folclore Latinoamericano En Manos De Los Macorinos), Vol. 2 Natalia Lafourcade 2:00 AM Raquel Sofía Vives Carlos Vives
Best Latin Rock, Urban or Alternative Album Claroscura Aterciopelados Coastcity COASTCITY Encanto Tropical Monsieur Perin Gourmet OrishasWINNER - Aztlán Zo
Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) Primero Soy Mexicana Angela Aguilar Mitad Y Mitad Calibre 50 Totalmente Juan Gabriel Vol. II Aida Cuevas Cruzando Borders Los Texmaniacs Leyendas De Mi Pueblo Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez WINNER - Mxico Por Siempre! Luis Miguel
Best Tropical Latin Album Pa' Mi Gente Charlie Aponte Legado Formell Y Los Van Van Orquesta Akokán Orquesta Akokán Ponle Actitud Felipe PeláezWINNER - Anniversary Spanish Harlem Orchestra
Best American Roots Performance "Kick Rocks" Sean Ardoin Track from: Kreole Rock And Soul "Saint James Infirmary Blues" Jon Batiste Track from: Hollywood Africans WINNER - "The Joke" Brandi Carlile Track from: By The Way, I Forgive You "All On My Mind" Anderson East Track from: Encore "Last Man Standing" Willie Nelson Track from: Last Man Standing
Best American Roots Song "All The Trouble" Waylon Payne, Lee Ann Womack & Adam Wright, songwriters (Lee Ann Womack) Track from: The Lonely, The Lonesome & The Gone "Build A Bridge" Jeff Tweedy, songwriter (Mavis Staples)WINNER - "The Joke" Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, songwriters (Brandi Carlile) Track from: By The Way, I Forgive You "Knockin' On Your Screen Door" Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Track from: The Tree Of Forgiveness "Summer's End" Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine) Track from: The Tree Of Forgiveness
Best Americana Album WINNER - By The Way, I Forgive You Brandi Carlile Things Have Changed Bettye LaVette The Tree Of Forgiveness John Prine The Lonely, The Lonesome & The Gone Lee Ann Womack One Drop Of Truth The Wood Brothers
Best Bluegrass Album Portraits In Fiddles Mike Barnett Sister Sadie II Sister Sadie Rivers And Roads Special ConsensusWINNER - The Travelin' McCourys The Travelin' McCourys North Of Despair Wood & Wire
Best Traditional Blues Album Something Smells Funky 'Round Here Elvin Bishop's Big Fun Trio Benton County Relic Cedric Burnside WINNER - The Blues Is Alive And Well Buddy Guy No Mercy In This Land Ben Harper And Charlie Musselwhite Don't You Feel My Leg (The Naughty Bawdy Blues Of Blue Lu Barker) Maria Muldaur
Best Contemporary Blues Album WINNER - Please Don't Be Dead Fantastic Negrito Here In Babylon Teresa James And The Rhythm Tramps Cry No More Danielle Nicole Out Of The Blues Boz Scaggs Victor Wainwright And The Train Victor Wainwright And The Train
Best Folk Album Whistle Down The Wind Joan Baez Black Cowboys Dom Flemons Rifles & Rosary Beads Mary Gauthier Weed Garden Iron & Wine WINNER - All Ashore Punch Brothers
Best Regional Roots Music Album Kreole Rock And Soul Sean Ardoin Spyboy Cha Wa Aloha From Na Hoa Na Hoa WINNER - No 'Ane'i Kalani Pe'a Mewasinsational - Cree Round Dance Songs Young Spirit
Best Reggae Album As The World Turns Black Uhuru Reggae Forever Etana Rebellion Rises Ziggy Marley A Matter Of Time ProtojeWINNER - 44/876 Sting & Shaggy
Best World Music Album Deran Bombino Fenfo Fatoumata Diawara Black Times Seun Kuti & Egypt 80WINNER - Freedom Soweto Gospel Choir The Lost Songs Of World War II Yiddish Glory
Best Children's Album WINNER -All The Sounds Lucy Kalantari & The Jazz Cats Building Blocks Tim Kubart Falu's Bazaar Falu Giants Of Science The Pop Ups The Nation Of Imagine Frank & Deane
Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) Accessory To War (Neil deGrasse Tyson & Avis Lang) Courtney B. Vance Calypso David Sedaris Creative Quest Questlove WINNER - Faith - A Journey For All Jimmy Carter The Last Black Unicorn Tiffany Haddish
Best Comedy Album Annihilation - Patton Oswalt WINNER - Equanimity & The Bird Revelation - Dave Chappelle Noble Ape - Jim Gaffigan Standup For Drummers - Fred Armisen Tamborine - Chris Rock
Best Musical Theater Album WINNER - The Band's Visit Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk & Ari'el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow & David Yazbek, producers; David Yazbek, composer & lyricist (Original Broadway Cast) Carousel Renee Fleming, Alexander Gemignani, Joshua Henry, Lindsay Mendez & Jessie Mueller, principal soloists; Steven Epstein, producer (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2018 Broadway Cast) Jesus Christ Superstar Live In Concert Sara Bareilles, Alice Cooper, Ben Daniels, Brandon Victor Dixon, Erik Grönwall, Jin Ha, John Legend, Norm Lewis & Jason Tam, principal soloists; Harvey Mason, Jr., producer (Andrew Lloyd-Webber, composer; Tim Rice, lyricist) (Original Television Cast) My Fair Lady Lauren Ambrose, Norbert Leo Butz & Harry Hadden-Paton, principal soloists; Andre Bishop, Van Dean, Hattie K. Jutagir, David Lai, Adam Siegel & Ted Sperling, producers (Frederick Loewe, composer; Alan Jay Lerner, lyricist) (2018 Broadway Cast) Once On This Island Phillip Boykin, Merle Dandridge, Quentin Earl Darrington, Hailey Kilgore, Kenita R. Miller, Alex Newell, Isaac Powell & Lea Salonga, principal soloists; Lynn Ahrens, Hunter Arnold, Ken Davenport, Stephen Flaherty & Elliot Scheiner, producers (Stephen Flaherty, composer; Lynn Ahrens, lyricist) (New Broadway Cast)
Best Compilation Soundtrack For Visual Media Call Me By Your Name (Various Artists) Deadpool 2 (Various Artists) WINNER - The Greatest Showman (Various Artists) Lady Bird (Various Artists) Stranger Things (Various Artists)
Best Score Soundtrack For Visual Media WINNER -Black Panther Ludwig Göransson, composer Blade Runner 2049 Benjamin Wallfisch & Hans Zimmer, composers Coco Michael Giacchino, composer The Shape Of Water Alexandre Desplat, composer Star Wars: The Last Jedi John Williams, composer
Best Song Written For Visual Media "All The Stars" Kendrick Duckworth, Solána Rowe, Alexander William Shuckburgh, Mark Anthony Spears & Anthony Tiffith, songwriters (Kendrick Lamar & SZA) Track from: Black Panther "Mystery Of Love" Sufjan Stevens, songwriter (Sufjan Stevens) Track from: Call Me By Your Name "Remember Me" Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, songwriters (Miguel Featuring Natalia Lafourcade) Track from: Coco WINNER - "Shallow" Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando & Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper) Track from: A Star Is Born "This Is Me" Benj Pasek & Justin Paul, songwriters (Keala Settle & The Greatest Showman Ensemble) Track from: The Greatest Showman
Best Instrumental Composition WINNER - "Blut Und Boden (Blood And Soil)" Terence Blanchard, composer (Terence Blanchard) Track from: Blackkklansman (Original Motion Picture Soundtrack) "Chrysalis" Jeremy Kittel, composer (Kittel & Co.) "Infinity War" Alan Silverstri, composer (Alan Silvestri) Track from: Avengers: Infinity War "Mine Mission" John Powell & John Williams, composers (John Powell & John Williams) Track from: Solo: A Star Wars Story "The Shape Of Water" Alexandre Desplat, composer (Alexandre Desplat) Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water
Best Arrangement, Instrumental or A Cappella "Batman Theme" (TV) Randy Waldman & Justin Wilson, arrangers (Randy Waldman Featuring Wynton Marsalis) Track from: Superheroes "Change The World" Mark Kibble, arranger (Take 6) "Madrid Finale" John Powell, arranger (John Powell) Track from: Original Motion Picture Score Ferdinand "The Shape Of Water" Alexandre Desplat, arranger (Alexandre Desplat) Track from: Original Motion Picture Soundtrack The Shape Of Water WINNER - "Stars And Stripes Forever" John Daversa, arranger (John Daversa Big Band Featuring DACA Artists) Track from: American Dreamers: Voices Of Hope, Music Of Freedom
Best Arrangement, Instruments and Vocals "It Was A Very Good Year" Matt Rollings & Kristin Wilkinson, arrangers (Willie Nelson) Track from: My Way "Jolene" Dan Pugach & Nicole Zuraitis, arrangers (Dan Pugach) Track from: Plus One "Mona Lisa" Vince Mendoza, arranger (Gregory Porter) Track from: Nat "King" Cole & Me "Niña" Gonzalo Grau, arranger (Magos Herrera & Brooklyn Rider) Track from: Dreamers WINNER - "Spiderman Theme" Randy Waldman, arranger (Randy Waldman Featuring Take 6 & Chris Potter) Track from: Superheroes
Best Recording Package Be The Cowboy Mary Banas, art director (Mitski) Love Yourself: Tear HuskyFox, art director (BTS) WINNER - Masseduction Willo Perron, art director (St. Vincent) The Offering Qing-Yang Xiao, art director (The Chairman) Well Kept Thing Adam Moore, art director (Foxhole)
Best Boxed Or Special Limited Edition Package Appetite For Destruction (Locked N' Loaded Box) Arian Buhler, Charles Dooher, Jeff Fura, Scott Sandler & Matt Taylor, art directors (Guns N' Roses) I'll Be Your Girl Carson Ellis, Jeri Heiden & Glen Nakasako, art directors (The Decemberists) Pacific Northwest '73-74': The Complete Recordings Lisa Glines, Doran Tyson & Roy Henry Vickers, art directors (Grateful Dead) WINNER - Squeeze Box: The Complete Works Of "Weird Al" Yankovic Meghan Foley, Annie Stoll & Al Yankovic, art directors ("Weird Al" Yankovic) Too Many Bad Habits Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Johnny Nicholas)
Best Album Notes Alpine Dreaming: The Helvetia Records Story, 1920-1924 James P. Leary, album notes writer (Various Artists) 4 Banjo Songs, 1891-1897: Foundational Recordings Of America'S Iconic Instrument Richard Martin & Ted Olson, album notes writers (Charles A. Asbury) The 1960 Time Sessions Ben Ratliff, album notes writer (Sonny Clark Trio) The Product Of Our Souls: The Sound And Sway Of James Reese Europe's Society Orchestra David Gilbert, album notes writer (Various Artists) Trouble No More: The Bootleg Series Vol. 13 / 1979-1981 (Deluxe Edition) Amanda Petrusich, album notes writer (Bob Dylan)WINNER - Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris David Evans, album notes writer (Various Artists)
Best Historical Album Any Other Way Rob Bowman, Douglas Mcgowan, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Jackie Shane) At The Louisiana Hayride Tonight... Martin Hawkins, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) Battleground Korea: Songs And Sounds Of America's Forgotten War Hugo Keesing, compilation producer; Christian Zwarg, mastering engineer (Various Artists) A Rhapsody In Blue - The Extraordinary Life Of Oscar Levant Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Rebekah Wineman, mastering engineers (Oscar Levant) WINNER - Voices Of Mississippi: Artists And Musicians Documented By William Ferris William Ferris, April Ledbetter & Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
Best Engineered Album, Non-Classical All The Things That I Did And All The Things That I Didn't Do Ryan Freeland & Kenneth Pattengale, engineers; Kim Rosen, mastering engineer (The Milk Carton Kids) WINNER - Colors Julian Burg, Serban Ghenea, David "Elevator" Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp & Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar & Randy Merrill, mastering engineers (Beck) Earthtones Robbie Lackritz, engineer; Philip Shaw Bova, mastering engineer (Bahamas) Head Over Heels Nathaniel Alford, Jason Evigan, Chris Galland, Tom Gardner, Patrick "P-Thugg" Gemayel, Serban Ghenea, John Hanes, Tony Hoffer, Derek Keota, Ian Kirkpatrick, David Macklovitch, Amber Mark, Manny Marroquin, Vaughn Oliver, Chris "TEK" O'Ryan, Morgan Taylor Reid & Gian Stone, engineers; Chris Gehringer & Michelle Mancini, mastering engineers (Chromeo) Voicenotes Manny Marroquin & Charlie Puth, engineers; Dave Kutch, mastering engineer (Charlie Puth)
Producer Of The Year, Non-Classical Boi-1da Larry Klein Linda Perry KanyeWINNER - Pharrell Williams
Best Remixed Recording "Audio (CID Remix)" CID, remixer (LSD) "How Long (EDX's Dubai Skyline Remix)" Maurizio Colella, remixer (Charlie Puth) Track from: How Long Edx's Dubai Skyline Remix "Only Road (Cosmic Gate Remix)" Stefan Bossems & Claus Terhoeven, remixers (Gabriel & Dresden Featuring Sub Teal) "Stargazing (Kaskade Remix)" Kaskade, remixer (Kygo Featuring Justin Jesso)WINNER - "Walking Away (Mura Masa Remix)" Alex Crossan, remixer (Haim)
Best Immersive Audio Album WINNER - Eye In The Sky - 35th Anniversary Edition Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, PJ Olsson & Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer (The Alan Parsons Project) Folketoner Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor) Seven Words From The Cross Daniel Shores, surround mix engineer; Daniel Shores, surround mastering engineer; Dan Merceruio, surround producer (Matthew Guard & Skylark) Sommerro: Ujamaa & The Iceberg Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Ingar Heine Bergby, Trondheim Symphony Orchestra & Choir) Symbol Prashant Mistry & Ronald Prent, surround mix engineers; Darcy Proper, surround mastering engineer; Prashant Mistry & Ronald Prent, surround producers (Engine-Earz Experiment)
Best Engineered Album, Classical Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs Mark Donahue & Dirk Sobotka, engineers; Mark Donahue, mastering engineer (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra) John Williams At The Movies Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Jerry Junkin & Dallas Winds) Liquid Melancholy - Clarinet Music Of James M. Stephenson Bill Maylone & Mary Mazurek, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (John Bruce Yeh) WINNER - Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra) Visions And Variations Tom Caulfield, engineer; Jesse Lewis, mastering engineer (A Far Cry)
Producer Of The Year, Classical WINNER - Blanton Alspaugh David Frost Elizabeth Ostrow Judith Sherman Dirk Sobotka
Best Orchestral Performance Beethoven: Symphony No. 3; Strauss: Horn Concerto No. 1 Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra) Nielsen: Symphony No. 3 & Symphony No. 4 Thomas Dausgaard, conductor (Seattle Symphony) Ruggles, Stucky & Harbison: Orchestral Works David Alan Miller, conductor (National Orchestral Institute Philharmonic) Schumann: Symphonies Nos. 1-4 Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony) WINNER - Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11 Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)
Best Opera Recording Adams: Doctor Atomic John Adams, conductor; Aubrey Allicock, Julia Bullock, Gerald Finley & Brindley Sherratt; Friedemann Engelbrecht, producer (BBC Symphony Orchestra; BBC Singers) WINNER - Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edwards Parks, Garrett Sorenson & Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra) Lully: Alceste Christophe Rousset, conductor; Edwin Crossley-Mercer, Emiliano Gonzalez Toro & Judith Van Wanroij; Maximilien Ciup, producer (Les Talens Lyriques; Choeur De Chambre De Namur) Strauss, R.: Der Rosenkavalier Sebastian Weigle, conductor; Rene Fleming, Elīna Garanča, Günther Groissböck & Erin Morley; David Frost, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus) Verdi: Rigoletto Constantine Orbelian, conductor; Francesco Demuro, Dmitri Hvorostovsky & Nadine Sierra; Vilius Keras & Aleksandra Keriene, producers (Kaunas City Symphony Orchestra; Men Of The Kaunas State Choir)
Best Choral Performance Chesnokov: Teach Me Thy Statutes Vladimir Gorbik, conductor (Mikhail Davydov & Vladimir Krasov; PaTRAM Institute Male Choir) Kastalsky: Memory Eternal Steven Fox, conductor (The Clarion Choir) WINNER - McLoskey: Zealot Canticles Donald Nally, conductor (Doris Hall-Gulati, Rebecca Harris, Arlen Hlusko, Lorenzo Raval & Mandy Wolman; The Crossing) Rachmaninov: The Bells Mariss Jansons, conductor; Peter Dijkstra, chorus master (Oleg Dolgov, Alexey Markov & Tatiana Pavlovskaya; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks; Chor Des Bayerischen Rundfunks) Track from: Rachmaninov: The Bells & Symphonic Dances Seven Words From The Cross Matthew Guard, conductor (Skylark)
Best Chamber Music/Small Ensemble Performance WINNER - Anderson, Laurie: Landfall Laurie Anderson & Kronos Quartet Beethoven, Shostakovich & Bach The Danish String Quartet Blueprinting Aizuri Quartet Stravinsky: The Rite Of Spring Concerto For Two Pianos Leif Ove Andsnes & Marc-Andr Hamelin Visions And Variations A Far Cry
Best Classical Instrumental Solo "Bartók: Piano Concerto No. 2" Yuja Wang; Simon Rattle, conductor (Berliner Philharmoniker) Track from: The Asia Tour Biber: The Mystery Sonatas Christina Day Martinson; Martin Pearlman, conductor (Boston Baroque) Bruch: Scottish Fantasy, Op. 46; Violin Concerto No. 1 In G Minor, Op. 26 Joshua Bell (The Academy Of St. Martin In The Fields) Glass: Three Pieces In The Shape Of A Square Craig MorrisWINNER - "Kernis: Violin Concerto" James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor (Seattle Symphony) Track from: Violin Concertos
Best Classical Solo Vocal Album ARC Anthony Roth Costanzo; Jonathan Cohen, conductor (Les Violons Du Roy) The Handel Album Philippe Jaroussky; Artaserse, ensemble Mirages Sabine Devieilhe; François-Xavier Roth, conductor (Alexandre Tharaud; Marianne Crebassa & Jodie Devos; Les Siècles) Schubert: Winterreise Randall Scarlata; Gilbert Kalish, accompanist WINNER - Songs Of Orpheus - Monteverdi, Caccini, D'India & Landi Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo's Fire, ensembles
Best Classical Compendium WINNER - Fuchs: Piano Concerto 'Spiritualist'; Poems Of Life; Glacier; Rush JoAnn Falletta, conductor; Tim Handley, producer Gold The King's Singers; Nigel Short, producer The John Adams Edition Simon Rattle, conductor; Christoph Franke, producer John Williams At The Movies Jerry Junkin, conductor; Donald J. McKinney, producer Vaughan Williams: Piano Concerto; Oboe Concerto; Serenade To Music; Flos Campi Peter Oundjian, conductor; Blanton Alspaugh, producer
Best Contemporary Classical Composition Bates: The (R)evolution Of Steve Jobs Mason Bates, composer; Mark Campbell, librettist (Michael Christie, Garrett Sorenson, Wei Wu, Sasha Cooke, Edwards Parks, Jessica E. Jones & Santa Fe Opera Orchestra) "Du Yun: Air Glow" Du Yun, composer (International Contemporary Ensemble) Track from: Dinosaur Scar Heggie: Great Scott Jake Heggie, composer; Terrence McNally, librettist (Patrick Summers, Manuel Palazzo, Mark Hancock, Michael Mayes, Rodell Rosel, Kevin Burdette, Anthony Roth Costanzo, Nathan Gunn, Frederica von Stade, Ailyn Prez, Joyce DiDonato, Dallas Opera Chorus & Orchestra)WINNER - "Kernis: Violin Concerto" Aaron Jay Kernis, composer (James Ehnes, Ludovic Morlot & Seattle Symphony) Track from: Violin Concertos "Mazzoli: Vespers For Violin" Missy Mazzoli, composer (Olivia De Prato) Track from: Streya
Best Music Video "Apes***" The Carters Ricky Saiz, video director; Mlodie Buchris, Natan Schottenfels & Erinn Williams, video producersWINNER - "This Is America" Childish Gambino Hiro Murai, video director; Ibra Ake, Jason Cole & Fam Rothstein, video producers "I'm Not Racist" Joyner Lucas Joyner Lucas & Ben Proulx, video directors; Joyner Lucas, video producer "PYNK" Janelle Monáe Emma Westenberg, video director; Justin Benoliel & Whitney Jackson, video producers "MUMBO JUMBO" Tierra Whack Marco Prestini, video director; Sara Nassim, video producer
Best Music Film Life In 12 Bars Eric Clapton Lili Fini Zanuck, video director; John Battsek, Scooter Weintraub, Larry Yelen & Lili Fini Zanuck, video producers Whitney (Whitney Houston) Kevin Macdonald, video director; Jonathan Chinn, Simon Chinn & Lisa Erspamer, video producers WINNER - Quincy Quincy Jones Alan Hicks & Rashida Jones, video directors; Paula DuPr Pesmen, video producer Itzhak Itzhak Perlman Alison Chernick, video director; Alison Chernick, video producer The King (Elvis Presley) Eugene Jarecki, video director; Christopher Frierson, Georgina Hill, David Kuhn & Christopher St. John, video producers



Other Links From TVGuide.com The 61st Annual Grammy Awards