BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION YOUTH BASKETBALL SCORES

Jan. 25 scores (unless otherwise noted)

SECOND GRADE BOYS

Tigers 14, Hawks 6 — Tigers: Blayne Marshall 8, August Kienast 2, Gabe Rogers 4; Hawks: Garrett McMillin 2, Brannock Blankenship 4.

Heat 17, Thunder 14 — Heat: Brayden Tarpening 3, Desmen Tomlinson 14; Thunder: Barrett Jones 12, Donovan Ball 2.

Rampage 30, Larry's Nursery Bulls 10 — Bulls: Kameron Bonner 4, Hudson Tsevis 4, Bryce Saccoman 2; Rampage: Steven Mortallaro 2, Cole Logston 6, Braylon White 1, Ronin Vicenti 6, Lincoln Stephenson 12, Brandon Jackson 3.

Wildcats 24, Kings 10 — Wildcats: Carlind Bonner 8, Axton Henderson 11, Lance McClain 1, Darion Jones 2, Sam Epperson 2.

THIRD GRADE BOYS

Extreme 21, Runnin' Rebels 13 — Extreme: Jake Trueblood 6, Grant Simmons 5, Kyle Cave 4, Jaxson Carney 4, Cameron Thesnthon 2; Runnin' Rebels: Brayden Henson 6, Ethan Bui 5, Ryan Clements 2, Cody Habbon 2.

Handyman BarreTT LLC Orangemen 14, Belfonte Bulls 10 — Orangemen: Logan Reichert 6, Owen Doppenberg 4, Ashton Studer 4; Bulls: Sam Bigge 2, Tyler Stuart 2, Weston Meinershagen 2, Samuel Holmes 2, BC Coleman 2.

Heat 20, Rods Sports Yellow Jackets 9 — Heat: Phoenix Lambirth 6, Ryan Haynes 6, Peyton Mitchell 4, Ashton Bellis 2, Easton Adams 2; Yellow Jackets: Cameron Osborn 5, Connor Latip 2, Iash Patel 2.

Alpha Mortgage Rockets 20, JBH Consulting Group Thunder 12 — Rockets: D'Avion Stoke 7, Kaden Lutjen 6, Alden Barrett 4, Brian Blood 2, Aiden Flynn 1; Thunder: Grant Ware 5, Robert Cohoon 3, Bryce Turner 2, Rhylen Alcanter 2.

FOURTH GRADE BOYS

Tom Durkin ReRoofing Bulldogs 34, The Examiner Lions 12 — Tom Durkin ReRoofing Bulldogs: Jordan Fields 9, Carter Compton 7, Kade Compton 5, Jack Durkin 5, Brock Sawyer 2, Kaeden Langmark 6; The Examiner Lions: Peyton Cole 4, Jeremy Page 6, Eric Peoples 2.

Tom Durkin ReRoofing Bulldogs 21, Pitbulls 10 — Tom Durkin ReRoofing Bulldogs: Jordan Fields 1, Carter Compton 10, Kade Compton 2, Jack Durkin 2, Noah Michael 2, Kaeden Langmark 4; Pitbulls: Willyan Chavez 2, Jacob Allen 2, Quentin Hartman 6.

The Examiner Lions 17, Thunder 15 — The Examiner Lions: Peyton Cole 8, Jeremy Page 9; Thunder: Peyton Jobe 8, Ryan Orr 5, Thad Cochran 2.

Ducks 11, The BigLead.com Patriots 6 — Calvin Williams 5, Josh Hammerschmidt 2, Keandre Ingalls 2, Tucker Jones 2; The BigLead.com Patriots: Kyle Maggard 1, Dominic Cornine 3, Owen Lisk 2.

Just B Unique Boutique Tigers 35, Meineke Car Care Hornets 13 — Just B Unique Boutique Tigers: Dylan Prater 6, Brenden Hansen 2, Aiden Ogrizouich 12, John Chambers 10, Matthew Leffert 5; Meineke Car Care Hornets: Austin Palmer 2, Jaden Thompson 2, Joey Gibler 7 Dalton Hicks 2.

Rebels 22, MVP Awards Warriors 20 — Rebels: Michah Shepherdson 4, Chauncey Small 4, Logan Jenkins 8, Ethan Naus 1, Kyle Goble 1, Kyler Presely 4; MVP Awards Warriors: Hunter Hughes 6, Alex Wagstaff 3, Jaden Hamilton 5, Robert Martin 4, Jake Schielke 2.

FIFTH GRADE BOYS

State Farm Heat 25, Thunder 14 — State Farm Heat: Austin McKellips 8, John Ammons 4, Luke Salva 1, Riley Farmer 4, Tate Ross 2, Chason Smith 4, Lance Rodriguez 2; Thunder: Zaeon Bausby 8, Tanner Hirschi 4, Chance Powers 2.

The Jonathans 21, Celtics 20 — The Jonathans: Danny Blocker 4, Aaron Dodds 7, Drew Philipsheck 4, Rex Regier 3, Trenton Trieb 1, Ari Gibbons 2; Celtics: Tyler Johnson 9, Brady Lowe 7,Makai Galbreath 4.

DigiPrint Bulls 16, Haywood Chiropractic Shockers 10 — DigiPrint Bulls: Tyler Cates 6, Evan Heishman 2, Aidan Davis 4, Gabe Wiles 2, Brodie Budd 2; Haywood Chiropractic Shockers: Justin Cupp 6, Nathan England 2, John Haywood 2.

Jayhawks 29, Team Elite 19 — Jayhawks: Jaden Graves 15, Devin Tomlinson 10, Zane Meins 4; Team Elite: Dominick Young 6, T'Andre Forbush 11, Trevon Francis 2.

SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS

Darrell Davis Dentistry Tigers 35, Digi print Gators 6 — Darrell Davis Dentistry Tigers: Tyler Sidebottom 3, Cole Flackmiller 17, Sam Greiur 3, Matthew Grisafe 7, Ethan Koenig 2, John Stanley Hurley 3; Digi Print Gators: Jaden Giles 2, Blake Bowers 2, Joseph Martin 2.

K&H Communications Bears 19, K&H Communications Elite 17 — K&H Communications Bears: Collin Miller 3, C J Westmorleand 3, Billy Woods 2, Kristian Frisby 11; K&H Communications Elite: Alex Van Dyke 6, Brett Baker 4, Montana Denti 3, Trevon Penix 4.

American Pacific Mortgage Bulls 19, Prizm Creative Jaguars 16 — American Pacific Mortgage Bulls: Daniel Kennedy 6, Trenton Braile 5, Toure Biggins Jr 1, Langdon Hinson 3, Zach Clark 4; Prizm Creative Jaguars: Elijah Wade 2, Caleb Savage 4, Seth Hence 4, Zsamir Hughes 6.

Tom Durkins’ Re-Roofing Cobras 36, Kings 29 — Tom Durkins’ Re-Roofing Cobras: Braylon Culler 10, Cameron Schoenberger 2, Gabe McClain 2, Koby Mansfield 4, Kevin Nguyen 6, Christian Kiehne 2, Garrison Van Meter 2, Greyson Schaefer 4, Christopher Gleason 4; Kings: Micah Hamm 12, Juan Valles 6, Trenton Moore 11.

Brian Leakey Tigers 31, Ballers Squad 19 — Brian Leakey Tigers: Austin Terry 4, Ben Bryant 10, Aidan Flores 3, Harrison Lang 1, Jessup Leakey 2, Gabriel Medina 2, Isaac McCafferty 1, Austin Taylor 2, Jordan Steele 6; Ballers Squad: Tristian Boyd 10, Mathew Willis 4, Ty Elam 5.

ICE 41, State Farm Timberwolves 9 — ICE: Luke Hardin 9, Deshawn Lovejoy 5, Brett Terry 2, Jared Suarez 16, Caleb Brown 4, Nathan Andrade 1, Mathis Mauldin 4; Dionte Chapman 2, Cody Hill 2, Carter Lipari 2, Jackson Foster 3.

HIGH SCHOOL BOYS (GRADES 9-12)

Thunder 35, Elite 33 — Thunder: Adam Baerg 2, Brant Taylor 6, Nick Butler 4, Kendell Green 17, Lane Aggeler 2, Dakotah Pepper 1, LaShawn Anderson 2; Elite: Zack Paul 2, Jordan Phillips 1, Jordan Balcher 3, Cody 22, Christian Brown 2.

McCorkindale 45, Jaguars 42 — McCorkindale: Carlos Hollis 12, Delshawn Smith 4, Blake Goolld 6, Brandon Braile 3, Justin Haddock 15, Dakota Smith 5; Jaguars: Austin Thompson 3, Nathan Thompson 4, Dominic Dempsey 8, Andy Cassity 11, Talon Rayburn 15.

Dream Team 30, K&H Communications Team K&H 28 — Dream Team: Matt McMahill 3, Jake McMahill 7, Josh Hobbs 4, John Stark 3, Malcolm Brown 2, Zack Robinson 4, Darrion Nimrod 5; Team K&H: Mason Case 2, Brandon Sharon 6, Brandon Spielvgel 2, Jaice Parker 17.

Grizzlies 43, Flaming Twinkies 28 — Grizzlies: Dennis Durkin 2, Nathan Fox 4, LaRon Grant Green 6, Nick Slaven 2, Zac Slaven 8, Ali Atie 11, Logan Leaver 2, Alex Brewer 8; Flaming Twinkies: Damonitue Champman 1, Derek Easley 3, Cody McKee 2, John McKee 7, Noah Hardin 4, Dalton Gureara 3, Kezmon Johnson 5, Nick Colonado 2.

Bulls (Black) 48, Bulls (Red) 46 — Bulls (Black): Joel Ison 6, Jaleel Pruit 19, Jordan Ross 2, Chris Schlote 7, Mike Moutris 3, Kyle Millsap 2, Tler Durbra 4, James Loleman 4; Bulls (Red): Nick Riley 14, Noah Williams 4, Jordan Smiddy 23, Collin Paul 5.

SECOND/THIRD GRADE GIRLS

Foster Dental Hot Shots 26, Crosslin Plumbing Tigers 3 — Hot Shots: Angel Drummond 2, Lily Hamilton 2, Paige Miller 22; Tigers: Lauren Crosslin 2, Tori England 1.

Jaguars 31, K.C. Countertops Wildcats 10 — Jaguars: Jessica Hutchinson 2, Kayleigh Jenkins 15, Makenna Delany 8, Julia Ohland 2, Korryn Van Aeber 2, Mallory Bruce 2; Wildcats: Caitlin Lageman 4, Makayla Schinderling 2, Mikaila Van Hill 4.

Advantage Fire Protection Systems, Inc. Heat 25, Dolphins 13 — Heat: Emily Berry 12, Sydney Reeve 6, Diamond Young 4, Gabby Allen 2, Alexis Maring 1; Dolphins: Dezeray Banta 7, Holly Woods 4, Isabel Mulligan 2.

Storm 11, Durkin Roofing Lady Hawks 8 — Storm: Adrianna Nunnelly 6, Cora Watkins 1, Rien Moore 2, Madelyn McClanahan 2; Lady Hawks: Hannah Smith 2, Lucy Birkenmaier 4, Emma Eagleson 2.

FOURTH GRADE GIRLS

Quilico Sparks 14, Country Insurance Lightning 2 — Quilico Sparks: Mikylah Blackmon 2, Dalainey Knox 6, Joy Smith 4, Julianna Sloan 2; Country Insurance Lightning: Kaylan Richardson 2.

The Gold Rush Exchange Crushers 18, Waits Law Office Heat 16 — The Gold Rush Exchange Crushers: Eastin Woolf 2, Abigail Hudspeth 4, Mikayla Chairez 12; Waits Law Office Heat: Melaina Heaton 6, Averie Dorian 2, Aeria Desi 2, Julia Davis 4, Karissa Huckins 2.

Cornelius Girl Power 16, MVP Awards Sharks 10 — Cornelius Girl Power: Raelee Terry 4, Carley Lageman 2, Brianna White 4, Abby Cooper 6; MVP Awards Sharks: Jayalah Ingram 4, Sophia Miles 2, Brianna Cialis 2, Mia Nyquist 2.

SEVENTH/EIGHTH GRADE GIRLS

truckmovers.com Predators 34, VFW Post 1000 Indians 10 — truckmovers.com Predators: Valerie Cruz 15, Brittney McKay 8, Carson Harvey 4, Bailey McKay 4, Grace Gibler 2; VFW Post 1000 Indians: Alexandra Davidson 6, Rachel Buntin 2, Isabella Hernandez 2 .

Collins Clean-up Lady Mavs 26, Amundson Chiropractic Lil’ Katz 16 — (individual points not available due to scoring error).

Note: Names and scores provided by BSAA division coordinators. Because of space limitations, only those who scored are listed.