AREA CALENDAR

WEDNESDAY, OCTOBER 10

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6:30 p.m. — Lee’s Summit North at Blue Springs

6:30 p.m. — Blue Springs South at Pembroke Hill

6:30 p.m. — Truman at Park Hill South

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park

4:30 p.m. — Blue Springs vs. Fort Osage

4:30 p.m. — Grain Valley vs. Lee’s Summit

Class 4 District 14 Tournament

At Adair Park

4 p.m. — Raytown South vs. Ruskin

5:30 p.m. — Truman vs. Raytown South-Ruskin winner

Class 4 District 15 Tournament

At Liberty North High School

4 p.m. — William Chrisman vs. North Kansas City

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

4:30 p.m. — Blue Springs, Grain Valley, Truman, William Chrisman, St. Joseph Central at Missouri Western State University, St. Joseph

HIGH SCHOOL GIRLS GOLF

12:30 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Fort Osage, Grain Valley, Lee’s Summit North at Class 2 Sectional 4 tournament, Lakewood Oaks Golf Club

 

THURSDAY, OCTOBER 11

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

4 p.m. — Van Horn at Maranatha Christian Academy

6:30 p.m. — North Kansas City at Fort Osage

6:30 p.m. — Grain Valley at Raytown South

6:30 p.m. — Oak Grove at Odessa

6:30 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Clinton

6:30 p.m. — William Chrisman at Raytown

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

6 p.m. — Heritage Christian at Van Horn

7 p.m. — Blue Springs at Park Hill

7 p.m. — Blue Springs South at Lee’s Summit North

7 p.m. — Fort Osage at William Chrisman

7 p.m. — Grain Valley at Platte County

7 p.m. — Odessa at Oak Grove

7 p.m. — Truman at Park Hill South

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park

4:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Blue Springs-Fort Osage winner

4:30 p.m. — Blue Springs South vs. Grain Valley-Lee’s Summit winner

Class 4 District 14 Tournament

At Adair Park

5:30 p.m. — Championship: Truman, Raytown South or Ruskin vs. Raytown-St. Teresa’s Academy winner

Class 4 District 15 Tournament

At Liberty North High School

4 p.m. — Liberty vs. William Chrisman-North Kansas City winner

Class 3 District 14 Tournament

At Excelsior Springs High School

5 p.m. — Oak Grove vs. Excelsior Springs-St. Pius X winner

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

4 p.m. — Fort Osage, William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships, Osage Trail Middle School

4 p.m. — Grain Valley, Oak Grove at Warrensburg Invitational

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

6 p.m. — Blue Springs, Raytown, Raytown South at Raytown Wellness Center

 

FRIDAY, OCTOBER 12

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Allen Americans at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit West

7 p.m. — Park Hill South at Blue Springs South

7 p.m. — William Chrisman at Fort Osage

7 p.m. — Ruskin at Grain Valley

7 p.m. — Lee’s Summit North at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Oak Grove at Harrisonville

7 p.m. — St. Michael the Archangel at Center

7 p.m. — Truman at Columbia Hickman

7 p.m. — University Academy vs. Van Horn at William Chrisman High School

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

6:30 p.m. — Cristo Rey vs. St. Michael the Archangel Catholic at Lee’s Summit North High School

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Legacy Park

4:30 p.m. — Championship

Class 4 District 15 Tournament

At Liberty North High School

4 p.m. — Championship

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Wednesday’s Television

• Tennis: ATP Shanghai Masters, 5 a.m., 9 a.m., TENNIS (Comcast 277)

• Olympics: Youth Olympics, 6 p.m., OLY (208)

• College volleyball: Penn State at Purdue, 6 p.m., ESPNU (269)

• NBA preseason: Indiana at Chicago, 7 p.m., ESPN (13)

• NHL: Vegas at Washington, 7 p.m., NBCSN (46)

• College volleyball: Tennessee at Kentucky, 7 p.m., SEC (284)

• College volleyball: Texas at Kansas, 8 p.m., FSKC (48)

• College volleyball: Georgia at LSU, 8 p.m., ESPNU (269)

• NBA preseason: Golden State at Los Angeles Lakers, 9:30 p.m., ESPN (13)

• Golf: PGA CIMB Classic, 9:30 p.m., GOLF (27)