AREA CALENDAR

TUESDAY, NOVEMBER 27

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Kansas City Mavericks at Wichita Thunder, Intrust Bank Arena, Wichita, Kan.

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Ruskin at Blue Springs South

7 p.m. — Rockhurst at Lee’s Summit North

7 p.m. — Oak Grove at Frontier School of Excellence

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Van Horn Invitational

5:30 p.m. — Kansas City Central vs. Barstow

7 p.m. — Center vs. Pembroke Hill

Winnetonka Invitational

Cardinal Division

6 p.m. — Lee’s Summit at Fort Osage

7 p.m. — Truman vs. Grandview (Winnetonka auxiliary gym)

Gold Division

4:30 p.m. — Blue Springs South vs. Winnetonka (main gym)

6 p.m. — Lee’s Summit North vs. St. Joseph Lafayette (main gym)

Savannah Invitational

8:30 p.m. — William Chrisman vs. Maryville

HIGH SCHOOL WRESTLING

4 p.m. — Van Horn, Grandview, North Kansas City at St. Joseph Central

5 p.m. — Blue Springs South, Raytown at Raytown South

7 p.m. — Fort Osage at Park Hill South

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs South vs. Lee’s Summit West at Lee’s Summit Aquatics Center

4 p.m. — Lee’s Summit North vs. St. Teresa’s Academy at Lee’s Summit Aquatics Center

 

WEDNESDAY, NOVEMBER 28

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Van Horn Invitational

5:30 p.m. — Center vs. Winnetonka

7 p.m. — Kansas City Central vs. Pembroke Hill

Marshall Tournament

4 p.m. — Grain Valley vs. Sedalia Smith-Cotton

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Winnetonka Invitational

Cardinal Division

4 p.m. — Fort Osage-Lee’s Summit loser vs. Kansas City Southeast (main gym)

4 p.m. — Truman-Grandview loser vs. Park Hill-Platte County loser (auxiliary gym)

5:30 p.m. — Fort Osage-Lee’s Summit winner vs. North Kansas City (main gym)

7 p.m. — Truman-Grandview winner vs. Park Hill-Platte County winner (main gym)

Gold Division

5:30 p.m. — Blue Springs South-Winnetonka loser vs. Kansas City Northeast (auxiliary gym)

7 p.m. — Lee’s Summit North-St. Joseph Lafayette loser vs. Oak Park-Raymore-Peculiar loser (auxiliary gym)

Marshall Tournament

5:30 p.m. — Grain Valley vs. Kirksville

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs, Raytown, Raytown South, St. Michael the Archangel Catholic, Truman, Van Horn, William Chrisman at Raytown Wellness Center

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Tuesday’s Television

• Golf: Ladies European Tour Andalucia Costa Del Sol Open, 10 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Soccer: UEFA Champions: Ajax vs. AEK Athens, 11:55 a.m., TNT (51)

• Soccer: UEFA Champions: Real Madrid vs. Roma, 1:55 p.m., KUKC (17), TNT (51)

• College basketball: Maryland-Eastern Shore at St. John’s, 5:30 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Virginia Tech at Penn State, 6 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Illinois at Notre Dame, 6 p.m., ESPNU (269)

• College basketball: North Florida at Florida, 6 p.m., SEC (284)

• College basketball: Michigan State at Louisville, 6:30 p.m., ESPN (13)

• College basketball: Charleston Southern at Marquette, 7 p.m., FSKC (48)

• NHL: Vegas at Chicago, 7 p.m., NBCSN (46)

• College basketball: Nevada at Loyola-Chicago, 7 p.m., ESPN News (102)

• Figure skating: ISU Grand Prix, 7 p.m., OLY (208)

• College basketball: South Dakota at Baylor, 7 p.m., FSKC-Plus (925)

• College basketball: Fairleigh Dickinson at Providence, 7:30 p.m., FS1 (43)

• College basketball: North Carolina State at Wisconsin, 8 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Pittsburgh at Illinois, 8 p.m., ESPNU (269)

• NBA: Los Angeles Lakers at Denver, 8 p.m., NBA (273)

• College basketball: Temple at Missouri, 8 p.m., SEC (284)

• College basketball: Indiana at Duke, 8:30 p.m., ESPN (13)

Tuesday’s Radio

• College basketball: Temple at Missouri, 8 p.m., KMBZ (980 AM, 98.1 FM)