AREA CALENDAR

THURSDAY, NOVEMBER 29

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Phog Allen Invitational

At William Chrisman High School

3:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Columbia Father Tolton Catholic

5 p.m. — Truman vs. Camdenton

6:30 p.m. — William Chrisman vs. Springfield Central

8 p.m. — Kansas City Southeast vs. Norman (Okla.)

Van Horn Invitational

5:30 p.m. — Springfield Glendale vs. Kauffman

8:30 p.m. — Van Horn vs. Barstow

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

7:30 p.m. — Oak Grove at St. Paul Lutheran-Concordia

Van Horn Invitational

4 p.m. — Sumner vs. Kauffman

7 p.m. — Van Horn vs. Raytown South

Winnetonka Invitational

Gold Division

4:30 p.m. — Blue Springs South vs. Park Hill South (main gym)

6 p.m. — Lee’s Summit North vs. Raymore-Peculiar (main gym)

Savannah Invitational

7 p.m. — William Chrisman vs. Smithville

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — Fort Osage, St. Joseph Central at Lee’s Summit West

6 p.m. — Truman at Liberty

 

FRIDAY, NOVEMBER 30

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Tulsa Oilers at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Blue Valley (Kan.) Northwest

7 p.m. — Blue Springs South at Lee’s Summit

7 p.m. — Kearney at Fort Osage

Phog Allen Invitational

At William Chrisman High School

4 p.m. — William Chrisman-Springfield Central loser vs. Kansas City Southeast-Norman (Okla.) loser

5:30 p.m. — Truman-Camdenton loser vs. Lee’s Summit North-Columbia Father Tolton Catholic loser

7:05 p.m. — William Chrisman-Springfield Central winner vs. Kansas City Southeast-Norman (Okla.) winner

8:30 p.m. — Truman-Camdenton winner vs. Lee’s Summit North-Columbia Father Tolton Catholic winner

Van Horn Invitational

5:30 p.m. — Springfield Glendale-Kauffman loser vs. Kansas City Central-Pembroke Hill loser (gymnasium)

5:30 p.m. — Springfield Glendale-Kauffman winner vs. Kansas City Central-Pembroke Hill winner (fieldhouse)

8:30 p.m. — Van Horn-Barstow loser vs. Center-Winnetonka loser (gymnasium)

8:30 p.m. — Van Horn-Barstow winner vs. Center-Winnetonka winner (fieldhouse)

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Van Horn Invitational

4 p.m. — Kansas City Central-Barstow loser vs. Pembroke Hill (gymnasium)

4 p.m. — Van Horn-Raytown South winner vs. Sumner-Kauffman winner (fieldhouse)

7 p.m. — Kansas City Central-Barstow winner vs. Center (fieldhouse)

7 p.m. — Van Horn-Raytown South loser vs. Sumner-Kauffman loser (fieldhouse)

Winnetonka Invitational

Cardinal Division

4 p.m. — Third-place game: Fort Osage vs. Park Hill (auxiliary gym)

5:30 p.m. — Championship: Truman vs. North Kansas City (main gym)

Gold Division

5:30 p.m. — Third-place game: Blue Springs South-Park Hill South loser vs. Lee’s Summit North-Raymore-Peculiar loser (auxiliary gym)

7 p.m. — Championship: Blue Springs South-Park Hill South winner vs. Lee’s Summit North-Raymore-Peculiar winner (main gym)

Norm Stewart Classic

At Columbia College, Columbia, Mo.

8 p.m. — Blue Springs vs. Incarnate Word Academy

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — William Chrisman at Pleasant Hill Invitational

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs, Grandview, Warrensburg at Centennial Pool-Plex

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Thursday’s Television

• Golf: European Tour Mauritius Open, 2:30 a.m., GOLF (Comcast 27)

• College basketball: Basketball Hall of Fame Belfast Classic: Marist vs. Dartmouth, 10:30 a.m., CBSSN (274)

• Golf: PGA Hero World Challenge, 12:30 p.m., 4 p.m., GOLF (27)

• College basketball: Basketball Hall of Fame Belfast Classic: LIU-Brooklyn vs. Albany, 1 p.m., CBSSN (274)

• Swimming: USA Winter National Championships, 4 p.m., OLY (208)

• Women’s college basketball: Iowa at Notre Dame, 6 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Alabama at Central Florida, 6 p.m., ESPNU (269)

• Women’s college basketball: Kansas at LSU, 6 p.m., SEC (284)

• Women’s college basketball: Georgia Tech at Maryland, 6:30 p.m., BTN (255)

• MLS playoffs: Atlanta United FC at New York Red Bulls, 6:30 p.m., FS1 (43)

• NFL: New Orleans at Dallas, 7 p.m., WDAF 4 (6), NFL (180)

• NBA: Golden State at Toronto, 7 p.m., TNT (51)

• Figure skating: ISU Grand Prix: France, 7 p.m., OLY (208)

• Junior college football: NJCAA Championship: East Mississippi at Garden City, 7 p.m., CBSSN (274)

• High school basketball: Coronado at Bishop Gorman (Nev.), 8 p.m., ESPNU (269)

• Women’s college basketball: TCU at Mississippi, 8 p.m., SEC (284)

• MLS playoffs: Portland at Sporting Kansas City, 8:30 p.m., ESPN (13)

• Golf: European Tour Australian PGA Championship, 8:30 p.m., GOLF (27)

• NBA: Los Angeles Clippers at Sacramento, 9:30 p.m., TNT (51)

Thursday’s Radio

• NFL: New Orleans at Dallas, 7 p.m., ESPN KC (94.5 FM)

• MLS playoffs: Portland at Sporting Kansas City, 8:30 p.m., WHB (810 AM)