BLUE SPRINGS ATHLETIC ASSOCIATION

YOUTH BASKETBALL SCORES

Jan. 19 scores (unless otherwise noted)

SECOND GRADE BOYS

Blue Devils 22, Dragons 20 — Blue Devils: Jacob Schlutow 12, Quintin Hermosillo 8, Nehemiah Fuimaono 2; Dragons: Lukas Long 2, Tavin Vines 6, Easton Nichols 6, Christian Agee 6.

Russ Barnett Bobcat Service, Inc. Bucks 33, Champs 17 — Bucks: Cater Draveling 4, Calen Hodges 2, Atticus McMurray 2, Dylan Grebe 6, Killian Samudio-Harris 17, Griffen Jackson 2; Champs: Cayden Levy 1, Liam Foresee 4, Tymetrius Charles, 2, Connor Christensen 10.

Rebels 23, Yellow Jackets 10 — Rebels: Nolan Reeder 8, Jakob Reichert 6, Denton Callanan 2, Tyler Garnett 7; Yellow Jackets: Cash Kendrick 2, Anthony Venegas 4, Damontae Balmat 4.

THIRD GRADE BOYS

Tigers 26, Hawks 12 — Tigers: Titus Jackson 18, Nathan Russell 6, Sonny Chiarizio 2; Hawks: Tanner Burt 4, Kaven Terry 2, Emrik Durham 2, Jameson 2, Dillion Kelly 2.

Crusaders 22, Ballerz 8 — Crusaders: Alex Hedgepeth 14, Andon Sorm 8; Ballerz: Ashton Quinn 4, Liam Izatt 2, Abraham Zubia-Jimenez 2.

Hot Shots 21, Firehawks 6 — Hot Shots: Liam Davis 11, Zachary Marker 6, Jackson Stroud 2, Cameryn Rupp 2; Firehawks: Kason Morehouse 4, Rowen Gilbert 2.

FOURTH GRADE BOYS

Jaguars 15, Sandi’s Kids Gators 9 — Jaguars: Dammien Geiger 4, Seven Bady 9, Ethan Owings 2; Sandi’s Kids Warriors: Justin Lindsay 3, Caiden Goodwin 4, James Veal 2.

Lantel Lights Out 19, Redhawks 10 — Lantel Lights Out: Zavion White 15, Ryder Johann 4; Redhawks: Griffin Albrightson 4, Kade Samudio-Harris 2, Payton Crutcher 2, Tyler Lindsay 2.

Examiner Storm 21, Warriors 11 — Examiner Storm: Harper Pealer 4, Bradley Gleiser 8, Evan Johnson 2, Jack Fugitt 5, Brennan Sonnenberg 2; Warriors: Kishawn Todd-Bell 6, Landon Bird 3, Chayse Hagen 2.

SIXTH GRADE BOYS

Metro Media Group Net Rippers 29, Heat 7 — Metro Media Group Net Rippers: William Ahring 7, Noah Munoz 1, Adam Pierce 4, Dominick Brooks 3, AJ Snyman 8, Alijah Edwards 4, Charles Patton 2; Heat: Jimmy Shearer 1, Carson Keene 2, Dakota Glines 2, Finn Smith 2.

Wildcats 36, KC Hoop Dreams 12 — Wildcats: Fabian Brynjulson 6, Trent Fisher 6, Erick Whitworth 4, Reese Howell 2, Bryson Summers 2, Ben Kiehne 2, Hayden Gulley 2, Jacob Romo 12; KC Hoop Dreams: Brady Sipes 10, Kevin Kannas 2.

Pitbulls 27, Matt Agency Farmers Insurance Lightning 24 — Pitbulls: Dylan Schinderling 7, Jordan Hamlett 3, Destin Hounchell 5, Zander Nicotra 2, Jordan Hermosillo 8, Damien Mitchell 2; Matt Agency Farmers Insurance Lightning: Carson Coleman 10, Jordan McIntosh 2, Adeon Hayes 2, Mason Turner 10.

SEVENTH/EIGHTH GRADE BOYS

Cheetahs 18, KC Hoop Dreams 15 — Cheetahs: Michael Lulumia 10, Parker Calhoun 8; KC Hoop Dreams: Josh Wild 3, Brayden Gilchrist 2, Gavin Curp 2, Drew Markel 6, Brett Calvin 2.

Eagles 35, Dolphins 24 — Eagles: Kai Lewis 13, Axton Henderson 2, Jermon Strickland 12, Cameron Sporing 4, Mason Dryer 4; Dolphins: Deonta Mitchem 6, Gauge Eiland 7, Dante Castilleja 7, Bradley Gildehouse 4.

Knights 30, Jayhawks 23 — Knights: scorers unavailable; Jayhawks: scorers unavailable.

Bobcats 45, Rockets 36 — Bobcats: Donte Thomas 8, Owen McCurren 13, Sam Epperson 15, Ian Ludwig 2, Ayden Johnson 5, Braylon White 2; Rockets: Devon Schaedel 4, Ty Carpenter 16, Peyton Reid 2, Carson Henke 6, Trenton Brandes 8.

Alpha Mortgage Spartans 36, Rebels 14 — Alpha Mortgage Spartans: Cam Brown 4, Jake Godsey 5, Cody Habben 5, Mason Siefkas 20, Lotanna Okoli 2; Rebels: scorers unavailable.

HIGH SCHOOL BOYS

Nets 41, Crosslin Plumbing Lightning 25 — Nets: Michael Sanchez 1, Isaac Colson 10, Troy Fischer 9, Jarrett Nordike 1, Dylan Boyd 2, Sam Klosener 10, Andrew Castellenos 5, Camern Colson 3; Crosslin Plumbing Lightning: Zaeon Bausby 8, Olson Ahmu 6, JJ Rodger 4, Kaiden Curry 7.

Swish Kabobs 33, Thunder 25 — Tyler Boudreaux 4, Lucas Bell 7, Patrick Robinson 2, Anthony Boyer 8, Aiden Jorn 6, Jimmy Maxwell 6, Dylan Patrick 3; Thunder: Jayden Steele 8, Marcus Wright 9, Willyen Chavez 8.

Bulldogs 35, Heat 20 — Bulldogs: Elias Johnson 8, Alexander Jackson 9, Jack Durkin 1, Deiton Meisberger 6, Brody Nelson 2, Parker Cole 5, Christian Huls 4; Heat: Arman Alexander 3, Jordan Ivey 6, Robert Martin 2, Brody Due 4, Quinn Van Wyk 3, Justus Wenzl 2.

 

SECOND/THIRD GRADE GIRLS

Lady Hawks 8, Cheetahs 5 — Lady Hawks: Jaeda Wilson 2, Leah Morgan 6; Cheetahs: Rhegan Williams 1, Kennedy Williams 2, Skylar Watson 2.

Warriors 16, Savage Storm 10 — Warriors: Delaney Holmes 2, Maliyah Strong 8, Chole Ring 2, Adalyn Dillon 2, Mia Banks 2; Savage Storm: Zaylon Wallace 4, Bella Lopez 2, Elsie Duckworth 2, Gracie Buckner 2.

FOURTH/FIFTH GRADE GIRLS

BR Carpet Tigers 10, Fireballs 8 — BR Carpet Tigers: Jill Davis 4, Kennedy Morehouse 2, Joselyne Scoott 2, Elyse Graheck 2; Fireballs: Sharaiah Pittman 2, Grace Caldwell 2, Lola Lopez 2, Kamryn Waters 2.

Sparks 24, Stone Canyon Golf Club Dragons 14 — Sparks: Brianna Adams 8, Maya Brown 11, Rylee Godden 2, Brooklyn Harrington 3; Stone Canyon Golf Club Dragons: Kennedy Smith 12, Kierstyn Berry 2.

Bulldogs 18, Woods Chapel Church Strikers 10 — Bulldogs: Keileen Burrt 6, Laynic White 2, Hadassa Chipman 4, Emma Winship 2, Jorden Wilkerson 2, Keira Sinclair 2; Woods Chapel Church Strikers: Keira Scott 4, Joselyn Gartner 6.

SIXTH/SEVENTH GRADE GIRLS

Sariah Marketing Storm 17, Morgan Stanley Sparks 16 — Sariah Marketing Storm: Kamryn Sariah 8, Madison Williams 6, Reghan Martinez 2, Lovee Johnson 1; Morgan Stanley Sparks: Kendall Miller 2, Taylor Cobbins 8, Ella Ludwig 4, Jazymn Uberg 2.

SoundBytesKC Blues 26, BSAA Lady Cats 18 — SoundBytesKC Blues: Gretchen Freeman 6, Casey Acers 2, Lauren Crosslin 2, Alannah Hodges 9, Jasmine Lee 6, Maggie Davis 1; BSAA Lady Cats: Makayla Schinderling 4, Trinity Bessmer 2, Ainsle Kahler 7, Addison Kahler 5.

King Realty Wildcats 39, East 40 Brewing Sting 10 — King Realty Wildcats: Peyton King 3, Caitlin Lagemann 12, Jessica Hutchinson 5, Emma Eagleson 13, Emma White 2, Amany Hedgpeth 4; East 40 Brewing Sting: Jaylie Giles 6, Myanna Smith 2, Isabel Mulligan 2.

State Farm Lady Hawks 23, BSAA Blazing Diamonds 20 — State Farm Lady Hawks: Chloe Smith 4, Norah Durkin 8, Breckyn Terry 4, Mia Bristow 7; BSAA Blazing Diamonds: Tatiyana Manning 4, Catherine Barnes 6, Alexis Riddle 4, Jamison Timko 2, Abbi Barge 4.

 

Note: Because of space limitations, only those who scored are listed. Names and scores are provided by BSAA division coordinators.