AREA CALENDAR

THURSDAY, JANUARY 31

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Smithville at Grain Valley

7 p.m. — Lee’s Summit North at Liberty

7 p.m. — Truman at Staley

North Kansas City Invitational

6:30 p.m. — Fifth-place game: Blue Springs South vs. Park Hill South

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — Truman, Raytown at Van Horn

6 p.m. — Liberty at Blue Springs

6 p.m. — Grain Valley at Pleasant Hill

6:15 p.m. — Warrensburg at Oak Grove

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

4:30 p.m. — Truman at Suburban Large Seven Championships diving, Gladstone Community Center

4:30 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships diving, Gladstone Community Center

 

FRIDAY, FEBRUARY 1

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — South Carolina Stingrays at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Blue Springs South at Rockhurst

7 p.m. — Fort Osage at Ruskin

7 p.m. — Smithville at Grain Valley

7 p.m. — Park Hill South at Lee’s Summit North

7 p.m. — Oak Grove at Warrensburg

7 p.m. — St. Joseph Central at Truman

7 p.m. — Heritage Christian Academy at Van Horn

7 p.m. — Oak Park at William Chrisman

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

5:30 p.m. — Fort Osage at Ruskin

5:30 p.m. — Oak Grove at Warrensburg

5:30 p.m. — Heritage Christian Academy at Van Horn

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

5 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North at Suburban Big Six Championships swimming preliminaries, Lee’s Summit Aquatics Center

5 p.m. — Grain Valley at Suburban Small Seven Championships swimming preliminaries, Lee’s Summit Aquatics Center

5 p.m. — Truman at Suburban Large Seven Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center

5 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — Fort Osage at Class 1 District 4 Girls Tournament, Smithville High School

6 p.m. — Blue Springs South, Lee’s Summit North, Truman, Van Horn, William Chrisman at Class 1 District 3 Girls Tournament, Nixa High School

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Thursday’s Television

• Tennis: WTA St. Petersburg Ladies’ Trophy/Hua Hin, 5 a.m., 11 a.m., TENNIS (Comcast 277)

• Golf: European Tour Saudi International, 5:30 a.m., 10:30 a.m., GOLF (27)

• Curling: World Cup: Mixed doubles: U.S. vs. China, 9 a.m., OLY (208)

• Curling: World Cup: Mixed doubles: U.S. vs. China, 11 a.m., NBCSN (46)

• Curling: World Cup: Women: U.S. vs. Japan, 1 p.m., OLY (208)

• Golf: PGA Waste Management Open, 2 p.m., GOLF (27)

• College basketball: LIU Brooklyn at Fairleigh Dickinson, 4 p.m., ESPNU (269)

• Women’s college basketball: Iowa at Michigan, 5 p.m., BTN (255)

• Women’s college basketball: South Carolina at Kentucky, 5:30 p.m., SEC (284)

• Women’s college basketball: Connecticut at Louisville, 6 p.m., ESPN (13)

• College basketball: Temple at Houston, 6 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Purdue at Penn State, 6 p.m., FS1 (43)

• Women’s college basketball: Virginia Tech at Pittsburgh, 6 p.m., FSKC (48)

• College basketball: Austin Peay at Tennessee Tech, 6 p.m., ESPN News (102)

• College basketball: Tulane at East Carolina, 6 p.m., ESPNU (269)

• NHL: Philadelphia at Boston, 6 p.m., NHL (276)

• NBA: Milwaukee at Toronto, 7 p.m., TNT (51)

• Women’s college basketball: Nebraska at Purdue, 7 p.m., BTN (255)

• College basketball: Xavier at Georgetown, 7 p.m., CBSSN (274)

• Women’s college basketball: Vanderbilt at Texas A&M, 7:30 p.m., SEC (284)

• College basketball: Arizona at Arizona State, 8 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Oregon at Utah, 8 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Connecticut at UCF, 8 p.m., ESPNU (269)

• NBA: Philadelphia at Golden State, 9:30 p.m., TNT (51)

• College basketball: Gonzaga at BYU, 10 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: UC Irvine at UC Santa Barbara, 10 p.m., ESPNU (269)