AREA CALENDAR

FRIDAY, FEBRUARY 1

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — South Carolina Stingrays at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Blue Springs at Raymore-Peculiar

7 p.m. — Blue Springs South at Rockhurst

7 p.m. — Fort Osage at Ruskin

7 p.m. — Smithville at Grain Valley

7 p.m. — Park Hill South at Lee’s Summit North

7 p.m. — Oak Grove at Warrensburg

7 p.m. — St. Joseph Central at Truman

7 p.m. — Heritage Christian Academy at Van Horn

7 p.m. — Oak Park at William Chrisman

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

5:30 p.m. — Fort Osage at Ruskin

5:30 p.m. — Oak Grove at Warrensburg

5:30 p.m. — Heritage Christian Academy at Van Horn

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

5 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North at Suburban Big Six Championships swimming preliminaries, Lee’s Summit Aquatics Center

5 p.m. — Grain Valley at Suburban Small Seven Championships swimming preliminaries, Lee’s Summit Aquatics Center

5 p.m. — Truman at Suburban Large Seven Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center

5 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships swimming preliminaries, Gladstone Community Center

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — Fort Osage at Class 1 District 4 Girls Tournament, Smithville High School

6 p.m. — Blue Springs South, Lee’s Summit North, Truman, Van Horn, William Chrisman at Class 1 District 3 Girls Tournament, Nixa High School

 

SATURDAY, FEBRUARY 2

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — South Carolina Stingrays at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

MAJOR ARENA SOCCER LEAGUE

1:05 p.m. — Florida Tropics at Kansas City Comets, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Pleasant Hill Tournament

3:30 p.m. — Third-place game: Grain Valley vs. Clinton

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Pleasant Hill Tournament

2 p.m. — Championship: Grain Valley vs. Grandview

HIGH SCHOOL WRESTLING

10 a.m. — Blue Springs, Fort Osage, Oak Grove, William Chrisman at Oak Grove Panther Classic

10 a.m. — Blue Springs South, Lee’s Summit North, Truman, Van Horn, William Chrisman at Class 1 District 3 Girls Tournament, Nixa High School

10 a.m. — Fort Osage at Class 1 District 4 Girls Tournament, Smithville High School

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

9:30 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North at Suburban Big Six Championships diving, Lee’s Summit Aquatics Center

9:30 a.m. — Grain Valley at Suburban Small Seven Championships diving, Lee’s Summit Aquatics Center

1 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North at Suburban Big Six Championships swimming finals, Lee’s Summit Aquatics Center

1 p.m. — Grain Valley at Suburban Small Seven Championships swimming finals, Lee’s Summit Aquatics Center

1 p.m. — Truman at Suburban Large Seven Championships swimming finals, Gladstone Community Center

1 p.m. — William Chrisman at Suburban Middle Seven Championships swimming finals, Gladstone Community Center

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Friday’s Television

• Tennis: WTA St. Petersburg Ladies’ Trophy/Hua Hin, 5 a.m., 11 a.m., TENNIS (Comcast 277)

• Golf: European Tour Saudi International, 5:30 a.m., 10:30 a.m., GOLF (27)

• Curling: World Cup: Men: U.S. vs. Sweden, 9 a.m., OLY (208)

• Skiing: FIS World Cup: Slovenia, 11 a.m., NBCSN (46)

• Snowboarding: FIS World Championships: Snowboard cross, noon, NBCSN (46)

• Rugby: Six Nations: France at Wales, 1:45 p.m., NBCSN (46)

• Golf: PGA Waste Management Open, 2 p.m., GOLF (27)

• College basketball: Pennsylvania at Cornell, 4 p.m., ESPNU (269)

• Speed skating: ISU World Cup: Norway, 4:30 p.m., OLY (208)

• High school girls basketball: Lawrence (Kan.) at Olathe (Kan.) North, 5:30 p.m., Spectrum Sports KC (44)

• Ski jumping: FIS World Cup: Germany, 5:30 p.m., OLY (208)

• College basketball: Davidson at St. Bonaventure, 6 p.m., ESPN2 (29)

• College basketball: Michigan at Iowa, 6 p.m., FS1 (43)

• College wrestling: Michigan at Penn State, 6 p.m., BTN (255)

• College basketball: Yale at Harvard, 6 p.m., ESPNU (269)

• College gymnastics: Arkansas at Georgia, 6 p.m., SEC (284)

• NBA: Boston at New York, 6:30 p.m., ESPN (13)

• High school boys basketball: Lawrence (Kan.) at Olathe (Kan.) North, 7 p.m., Spectrum Sports KC (44)

• Motorsports: NASCAR Hall of Fame Induction Ceremony, 7 p.m., NBCSN (46)

• NBA: Oklahoma City at Miami, 7 p.m., FSKC (48)

• Track and field: IAAF World Indoor, 7 p.m., OLY (208)

• College basketball: Buffalo at Bowling Green, 7 p.m., CBSSN (274)

• College gymnastics: Alabama at Missouri, 7:30 pm., SEC (284)

• College wrestling: Ohio State at Illinois, 8 p.m., BTN (255)

• College basketball: Maryland at Wisconsin, 8 p.m., FS1 (43)

• College basketball: Wright State at Illinois-Chicago, 8 p.m., ESPNU (269)

• NBA: Houston at Denver, 9 p.m., ESPN (13)

• Curling: World Cup: U.S. vs. Sweden, 10 p.m., NBCSN (46)

Friday’s Radio

• High school basketball: Park Hill South at Lee’s Summit North, 7 p.m., KCWJ (1030 AM), ESPN KC (94.5 FM)