AREA CALENDAR

THURSDAY, FEBRUARY 28

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Class 5 District 14

At Truman High School

5:30 p.m. — Blue Springs South vs. Grain Valley

7 p.m. — Truman vs. Raytown

Class 5 District 15

At North Kansas City High School

5:30 p.m. — William Chrisman vs. Liberty

7 p.m. — Fort Osage vs. Liberty North

Class 4 District 14

At Kearney High School

5 p.m. — Raytown South vs. Van Horn

6:30 p.m. — Oak Grove vs. Kearney

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Class 5 District 13

At Lee’s Summit North High School

5:30 p.m. — Lee’s Summit West vs. Ruskin

7 p.m. — Lee’s Summit North vs. St. Teresa’s Academy

 

FRIDAY, MARCH 1

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Idaho Steelheads at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Class 5 District 13

At Lee’s Summit North High School

5:30 p.m. — Championship: Lee’s Summit North vs. Rockhurst

Class 4 District 14

At Kearney High School

6:30 p.m. — Championship: Van Horn-Raytown South winner vs. Oak Grove-Kearney winner

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Class 5 District 13

At Lee’s Summit North High School

7 p.m. — Championship: Lee’s Summit North-St. Teresa’s Academy winner vs. Lee’s Summit West-Ruskin winner

 

SATURDAY, MARCH 2

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Idaho Steelheads at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

Class 5 District 14

At Truman High School

2:30 p.m. — Championship: Blue Springs South-Grain Valley winner vs. Truman-Raytown winner

Class 5 District 15

At North Kansas City High School

2 p.m. — Championship: William Chrisman-Liberty winner vs. Fort Osage-Liberty North winner

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

Class 5 District 14

At Truman High School

1 p.m. — Championship: Blue Springs South vs. Truman

 

SUNDAY, MARCH 3

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

4:05 p.m. — Kansas City Mavericks at Tulsa Oilers, BOK Center, Tulsa, Okla.

MAJOR ARENA SOCCER LEAGUE

4:05 p.m. — Harrisburg Heat at Kansas City Comets, Silverstein Eye Centers Arena