AREA CALENDAR

THURSDAY, APRIL 25

HIGH SCHOOL BASEBALL

4 p.m. — William Chrisman vs. Van Horn at Roper Stadium

5 p.m. — Heritage Christian vs. St. Michael the Archangel Catholic at Legacy Park

HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER

4:30 p.m. — Grain Valley at Notre Dame de Sion

6:30 p.m. — Fort Osage at Belton

Kansas City Cup

At Van Horn High School

4 p.m. — Group C third place vs. Group D third place

5:30 p.m. — Semifinal

7 p.m. — Semifinal

At Bingham Middle School

5:30 p.m. — Group C second place vs. Group D second place

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

4 p.m. — Springfield Kickapoo at Blue Springs

4 p.m. — North Kansas City at Fort Osage

4 p.m. — Lee’s Summit North at Raymore-Peculiar

4 p.m. — Liberty vs. Truman at Santa Fe Trail Park

4 p.m. — William Chrisman at Oak Park

HIGH SCHOOL TRACK & FIELD

4 p.m. — Blue Springs South girls, Fort Osage, Grain Valley at Park Hill Invitational

 

FRIDAY, APRIL 26

HIGH SCHOOL BASEBALL

4 p.m. — Blue Springs at Lee’s Summit North

4 p.m. — Truman vs. St. Joseph Central at Phil Welch Stadium, St. Joseph

4 p.m. — Oak Park at William Chrisman

5 p.m. — Summit Christian Academy vs. St. Michael the Archangel Catholic at Legacy Park

6 p.m. — Grain Valley at Kearney

6:30 p.m. — Warrensburg at Oak Grove

HIGH SCHOOL GIRLS SOCCER

5 p.m. — Lee’s Summit North at Lee’s Summit West

6:30 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Bishop Miege (Kan.)

6:30 p.m. — Truman vs. St. Joseph Central at Bode Middle School, St. Joseph

6:45 p.m. — Blue Valley (Kan.) West at Blue Springs South

7 p.m. — Blue Springs at Liberty

Kansas City Cup

At Van Horn High School

4 p.m. — Group A third place vs. Group B third place

5:30 p.m. — Group A second place vs. Group B second place

7 p.m. — Championship

HIGH SCHOOL BOYS TENNIS

8 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South, St. Michael the Archangel Catholic at Blue Springs Tournament, Santa Fe Trail Park

HIGH SCHOOL BOYS GOLF

9 a.m. — Blue Springs, Oak Grove, St. Michael the Archangel Catholic at Richmond Invitational, Shirkey Golf Club

HIGH SCHOOL TRACK & FIELD

3:30 p.m. — Oak Grove, Van Horn at Platte County Invitational

4 p.m. — Blue Springs South boys, Lee’s Summit North at Darwin Rold Invitational, Lee’s Summit High School

4 p.m. — Truman, William Chrisman at Gardner-Edgerton (Kan.) Invitational

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s TV/radio highlights

Thursday’s Television

• Golf: European Tour Trophee Hassan II, 5:30 a.m., 9:30 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Curling: World Mixed Doubles Championship: Scotland vs. Norway, 5:30 a.m., OLY (208)

• Tennis: ATP Barcelona/Budapest/WTA Stuttgart/Istanbul, 5:30 a.m., TENNIS (277)

• Hockey: IIHF U-18 Men’s World Championship quarterfinal: Russia vs. Belarus, 8:30 a.m., NHL (276)

• Curling: World Mixed Doubles Championship: Canada vs. Japan, 9 a.m., OLY (208)

• Curling: World Mixed Doubles Championship: U.S. vs. Russia, 12:30 p.m., OLY (208)

• Hockey: IIHF U-18 Men’s World Championship quarterfinal: Czech Republic vs. Sweden, 12:30 p.m., NHL (276)

• MLB: Los Angeles Dodgers at Chicago Cubs, 1 p.m., MLB (272)

• Golf: PGA Zurich Clasic, 2:30 p.m., GOLF (27)

• Women’s college lacrosse: Northwestern at Ohio State, 3:30 p.m., BTN (255)

• Golf: LPGA L.A. Open, 5:30 p.m., GOLF (27)

• NHL playoffs: Columbus at Boston, 6 p.m., NBCSN (46)

• MLB: Detroit at Boston, 6 p.m., MLB (272)

• College baseball: Texas A&M at Mississippi, 6 p.m., SEC (284)

• College baseball: Auburn at Vanderbilt, 6:30 p.m., ESPNU (269)

• NFL: NFL Draft, 7 p.m., KMBC 9 (12), ESPN (13), NFL (180)

• NBA playoffs: Denver at San Antonio, 7 p.m., TNT (51)

• Hockey: IIHF U-18 Men’s World Championship quarterfinal: U.S. vs. Finland, 7 p.m., NHL (276)

• NHL playoffs: Dallas at St. Louis, 8:30 p.m., NBCSN (46)

• MLB: New York Yankees at Los Angeles Angels, 9 p.m., MLB (272)

• Golf: Asia-Pacific Women’s Amateur, 11 p.m., GOLF (27)

Thursday’s Radio

• NFL: NFL Draft, 7 p.m., WHB (810 AM)

• NHL playoffs: Dallas at St. Louis, 8:30 p.m., KCWJ (1030 AM)