AREA CALENDAR

THURSDAY, OCTOBER 17

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

5:30 p.m. — Maranatha Christian Academy at Van Horn

6:30 p.m. — Fort Osage vs. North Kansas City at Northgate Middle School

6:30 p.m. — Raytown South at Grain Valley

6:30 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Clinton

6:30 p.m. — Raytown at William Chrisman

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Blue Springs South High School

1:30 p.m. — Lee’s Summit North vs. Grain Valley

3:30 p.m. — Blue Springs South vs. Blue Springs

Class 4 District 14 Tournament

At Raytown High School

5 p.m. — Truman vs. Raytown

6:45 p.m. — William Chrisman vs. St. Teresa’s Academy

Class 3 District 14 Tournament

At Raytown South High School

5 p.m. — Odessa vs. Notre Dame de Sion

6:45 p.m. — Oak Grove vs. Raytown South

HIGH SCHOOL VOLLEYBALL

6 p.m. — Van Horn at Heritage Christian Academy

7 p.m. — Park Hill at Blue Springs

7 p.m. — Lee’s Summit North at Blue Springs South

7 p.m. — William Chrisman at Fort Osage

7 p.m. — Platte County at Grain Valley

7 p.m. — Oak Grove at Summit Christian Academy

7 p.m. — Park Hill South at Truman

HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING

4 p.m. — Blue Springs, Sedalia Smith-Cotton, St. Joseph Central at Centennial Pool-Plex

HIGH SCHOOL CROSS COUNTRY

4 p.m. — Grain Valley, Oak Grove, William Chrisman at Warrensburg Invitational

 

FRIDAY, OCTOBER 18

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Tulsa Oilers at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL FOOTBALL

7 p.m. — Lee’s Summit West at Blue Springs

7 p.m. — Blue Springs South vs. Park Hill South at Park Hill High School

7 p.m. — Fort Osage at William Chrisman

7 p.m. — Grain Valley at Ruskin

7 p.m. — Raymore-Peculiar at Lee’s Summit North

7 p.m. — Harrisonville at Oak Grove

7 p.m. — Center vs. St. Michael the Archangel Catholic at Lee’s Summit West High School

7 p.m. — Columbia Hickman at Truman

HIGH SCHOOL BOYS SOCCER

2:15 p.m. — Lee’s Summit North at Lee’s Summit

4 p.m. — Fort Osage at William Chrisman

HIGH SCHOOL SOFTBALL

Class 4 District 13 Tournament

At Blue Springs South High School

4 p.m. — Championship: Grain Valley-Lee’s Summit North winner vs. Blue Springs-Blue Springs South winner

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s television/radio highlights

Thursday’s Television

• Golf: European Tour Amundi Open de France, 5 a.m., 8:30 a.m., GOLF (Comcast 27)

• Tennis: ATP Stockholm/Antwerp/WTA Moscow/Luxembourg, 6:30 a.m., TENNIS (277)

• Golf: Buick LPGA Shanghai, 11:30 a.m., GOLF (27)

• Motorsports: NASCAR K&N Pro Series, 2 p.m., NBCSN (46)

• Motorsports: NASCAR Whelen Modified Tour, 3 p.m., NBCSN (46)

• Women’s college soccer: Nebraska at Minnesota, 4 p.m., ESPNU (269)

• Golf: PGA CJ Cup at Nine Bridges, 4:30 p.m., GOLF (27)

• Women’s college soccer: Indiana at Maryland, 5 p.m., BTN (255)

• NHL: New York Rangers at New Jersey, 6 p.m., NBCSN (46)

• Women’s college soccer: Alabama at Mississippi, 6 p.m., SEC (284)

• College football: Louisiana at Arkansas State, 6:30 p.m., ESPNU (269)

• NFL: Chiefs at Denver, 7 p.m., WDAF 4 (6), NFL (180)

• MLB playoffs: ALCS: Houston at New York Yankees, 7 p.m., FS1 (43)

• NHL: Vancouver at St. Louis, 7 p.m., FSKC (48)

• Women’s college soccer: Purdue at Rutgers, 7 p.m., BTN (255)

• NBA preseason: Atlanta at Chicago, 7 p.m., NBA (273)

• College football: UCLA at Stanford, 8 p.m., ESPN (13)

• Golf: PGA CJ Cup at Nine Bridges, 9 p.m., GOLF (27)

• NBA preseason: Los Angeles Clippers vs. Dallas (at Vancouver), 9:30 p.m., NBA (273)

Thursday’s Radio

• NFL: Chiefs at Denver, 7 p.m., KCFX (101.1 FM)

• NHL: Vancouver at St. Louis, 7 p.m., KCWJ (1030 AM)

• MLB playoffs: ALCS: Houston at New York Yankees, 7 p.m., WHB (810 AM)