AREA CALENDAR

FRIDAY, DECEMBER 20

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Utah Grizzlies at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL

7 p.m. — Raytown at Blue Springs South

7 p.m. — Park Hill at Fort Osage

7 p.m. — Platte County at Grain Valley

7 p.m. — Truman at William Chrisman

7:30 p.m. — Blue Valley (Kan.) West at Blue Springs

7:30 p.m. — Marshall at Oak Grove

HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL

6 p.m. — Blue Valley (Kan.) West at Blue Springs

HIGH SCHOOL WRESTLING

5 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit North, Oak Grove at Lee’s Summit Holiday Invitational

5 p.m. — Fort Osage girls, Truman girls at Kansas City Stampede, Hy-Vee Arena

5 p.m. — Grain Valley, William Chrisman at Harrisonville Holiday Invitational

5 p.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Lone Jack Tournament

5 p.m. — Van Horn at Raytown South Christmas Tournament

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

2 p.m. — Grain Valley, Raytown, Raytown South, Park Hill at Raytown Wellness Center

 

SATURDAY, DECEMBER 21

ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY

7:05 p.m. — Tulsa Oilers at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena

MAJOR ARENA SOCCER LEAGUE

7:05 p.m. — Kansas City Comets at Mesquite Outlaws, Mesquite Arena, Mesquite, Texas

HIGH SCHOOL WRESTLING

8 a.m. — Blue Springs, Blue Springs South Lee’s Summit North, Oak Grove at Lee’s Summit Holiday Invitational

8 a.m. — Grain Valley, William Chrisman at Harrisonville Holiday Invitational

9 a.m. — Fort Osage girls, Truman girls at Kansas City Stampede, Hy-Vee Arena

9 a.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Lone Jack Tournament

9:30 a.m. — Van Horn at Raytown South Christmas Tournament

HIGH SCHOOL GIRLS SWIMMING & DIVING

10 a.m. — Blue Springs South vs. Blue Springs at Centennial Pool-Plex

10 a.m. — Lee’s Summit North, Lee’s Summit, Lee’s Summit West at Lee’s Summit Aquatics Center

11 a.m. — St. Michael the Archangel Catholic at Platte County Invitational, Platte County Community Center North

 

WHAT’S ON TODAY

Today’s television/radio highlights

Friday’s Television

• Tennis: Abu Dhabi semifinals, 5 a.m., 11 a.m., TENNIS (Comcast 277)

• Women’s college basketball: Illinois at Missouri, noon, SEC (284)

• College football: Bahamas Bowl: Charlotte vs. Buffalo, 1 p.m., ESPN (13)

• NBA G League: Raptors 905 vs. Santa Cruz, 2 p.m., ESPNU (269)

• NBA G League: Erie vs. Oklahoma City, 2:30 p.m., NBA (273)

• NBA G League: Westchester vs. Greensboro, 4:30 p.m., ESPNU (269)

• College basketball: Central Connecticut State at Penn State, 5 p.m., BTN (255)

• College wrestling: Oregon State at Nebraska, 6 p.m., FS1 (43)

• Snowboarding: FIS World Cup: Atlanta, 6 p.m., NBCSN (46)

• NHL: Toronto at New York Rangers, 6 p.m., NHL (276)

• College basketball: SMU at Georgia, 6 p.m., SEC (284)

• College football: Frisco Bowl: Utah State vs. Kent State, 6:30 p.m., ESPN2 (29)

• NBA: Dallas at Philadelphia, 7 p.m., ESPN (13)

• NBA: Phoenix at Oklahoma City, 7 p.m., FSKC (48)

• NBA G League: Northern Arizona vs. Fort Wayne, 7 p.m., ESPN News (102)

• College football: NCAA Div. III Championship: North Central vs. Wisconsin-Whitewater, 7 p.m., ESPNU (269)

• Skiing: FIS Alpine World Cup: Italy, 7:30 p.m., OLY (208)

• College basketball: North Dakota State at Marquette, 8 p.m., FS1 (43)

• Golf: European Tour: Australian PGA Championship, 9 p.m., GOLF (27)

• Skiing: FIS Freestyle World Cup: China, 9 p.m., OLY (208)

• MMA: Bellator MMA Live, 9 p.m., Paramount (220)

• NBA G League: Grand Rapids vs. Memphis, 9:30 p.m., ESPN News (102)

• High school football: Geico Bowl Series: Eastside Catholic vs. Marietta (Ga.), 10 p.m., ESPNU (269)

Friday’s Radio

• High school boys basketball: Raytown at Blue Springs South, 7 p.m., KCWJ (1030 AM)