AREA CALENDAR


TUESDAY, MARCH 3


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


Class 5 District 13 Tournament


At Lee’s Summit High School


7 p.m. — Lee’s Summit vs. Lee’s Summit West


8:30 p.m. — Raymore-Peculiar vs. Lee’s Summit North-Belton winner


Class 5 District 14 Tournament


At Raytown High School


4 p.m. — Blue Springs South vs. Rockhurst


Class 5 District 15 Tournament


At Liberty High School


5 p.m. — Fort Osage vs. Liberty


7 p.m. — William Chrisman vs. North Kansas City


Class 4 District 14 Tournament


At Oak Grove High School


5:30 p.m. — Raytown South vs. Odessa


7 p.m. — Grain Valley vs. Center


Class 4 District 15 Tournament


At Interscholastic Fieldhouse, Kansas City


5:30 p.m. — Van Horn vs. Kansas City Northeast


HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


Class 5 District 13 Tournament


At Lee’s Summit High School


4 p.m. — Raymore-Peculiar vs. Belton


5:30 p.m. — Lee’s Summit West vs. Lee’s Summit North-Lee’s Summit winner


THURSDAY, MARCH 5


HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


Class 5 District 15 Tournament


At Liberty High School


7 p.m. — Championship: Liberty-William Chrisman winner vs. Liberty North-North Kansas City winner


FRIDAY, MARCH 6


ECHL MINOR LEAGUE HOCKEY


7:05 p.m. — Allen Americans at Kansas City Mavericks, Silverstein Eye Centers Arena


HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL


Class 5 District 13 Tournament


At Lee’s Summit High School


7:45 p.m. — Championship


Class 5 District 14 Tournament


At Raytown High School


5:30 p.m. — Raytown vs. Blue Springs South-Rockhurst winner


7 p.m. — Truman vs. Blue Springs


Class 5 District 15 Tournament


At Liberty High School


7 p.m. — Championship: Fort Osage-Liberty winner vs. William Chrisman-North Kansas City winner


Class 4 District 14 Tournament


At Oak Grove High School


7:30 p.m. — Championship


Class 4 District 15 Tournament


At Interscholastic Fieldhouse, Kansas City


7 p.m. — Championship


HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL


Class 5 District 13 Tournament


At Lee’s Summit High School


6 p.m. — Championship


Class 4 District 14 Tournament


At Oak Grove High School


5:30 p.m. — Championship: Grain Valley-Oak Grove winner vs. Center-Odessa winner


Class 4 District 15 Tournament


At Interscholastic Fieldhouse, Kansas City


5:30 p.m. — Championship


WHAT’S ON TODAY


Today’s television/radio highlights


Tuesday’s Television


• Tennis: WTA Lyon, 4 a.m., 8:30 a.m., TENNIS (Comcast 277)


• Golf: Asian Tour New Zealand Open, 10 a.m., GOLF (27)


• Tennis: WTA Lyon/Monterrey, 10 a.m., TENNIS (277)


• MLB spring training: Boston vs. New York Yankees, noon, MLB (272)


• Soccer: German Cup: Bayern Munich at Schalke 04, 1:30 p.m., ESPNU (269)


• Tennis: WTA Monterrey, 2 p.m., TENNIS (277)


• MLB spring training: Houston vs. St. Louis, 3 p.m., MLB (272)


• College basketball: Mississippi State at South Carolina, 5:30 p.m., SEC (284)


• College basketball: Michigan State at Penn State, 6 p.m., ESPN (13)


• College basketball: Syracuse at Boston College, 6 p.m., ESPN2 (29)


• College basketball: Maryland at Rutgers, 6 p.m., BTN (255)


• College basketball: Cincinnati at South Florida, 6 p.m., ESPNU (269)


• NHL: Boston at Tampa Bay, 6:30 p.m., NBCSN (46)


• NBA: Brooklyn at Boston, 6:30 p.m., TNT (51)


• College basketball: Ohio at Akron, 6:30 p.m., CBSSN (274)


• MLB spring training: Royals vs. Arizona, 7 p.m., FSKC (48)


• College basketball: Marquette at DePaul, 7 p.m., FS1 (43)


• College basketball: Vanderbilt at Alabama, 7:30 p.m., SEC (284)


• College basketball: Tennessee at Kentucky, 8 p.m., ESPN (13)


• College basketball: Texas at Oklahoma, 8 p.m., ESPN2 (29)


• College basketball: Purdue at Iowa, 8 p.m., BTN (255)


• College basketball: West Virginia at Iowa State, 8 p.m., ESPNU (269)


• College lacrosse: Utah at Jacksonville, 8:30 p.m., CBSSN (274)


• NBA: Philadelphia at Los Angeles Lakers, 9 p.m., TNT (51)


Tuesday’s Radio


• NHL: St. Louis at New York Rangers, 6 p.m., KCWJ (1030 AM)


• MLB spring training: Royals vs. Arizona, 7 p.m., KCSP (610 AM)