See who had the high school sports performances of last week

The Examiner
The Blue Springs South girls cross country team poses with the team trophy after capturing the Green Division title of the Forest Park XC Festival Saturday in St. Louis. Mya Trober, holding the trophy, finished fourth overall to lead the Jaguars.

Here are the top Eastern Jackson Countyhigh school sports performers so far for the week of Sept. 6-11, 2021:

BOYS SOCCER

Omar Cano, Truman: 2 goals in 4-1 win over Oak Park.

Joey Lorek, Blue Springs South: 9 saves in 1-1 tie with Kansas state power St. Thomas Aquinas

Lucca Smith, Fort Osage: Hat trick (3 goals) in 4-0 win over Kearney.

Xander Shepherd, Fort Osage: 2 assists in 4-0 win over Kearney.

Ben Lampe, Lee's Summit North: 2 assists and top defensive effort in 3-1 win over Kansas City (Kan.) Wyandotte.

Cameron Wilcox, Lee's Summit North: Goal and an assist and a PK goal in the shootout in a 3-2 shootout victory over Wichita (Kan.) Kapaun Mt. Carmel.

• Jackson Reynolds, Lee's Summit North: Goalkeeper made 7 saves in regulation and 3 saves in the PK shootout in a 3-2 shootout victory over Wichita (Kan.) Kapaun Mt. Carmel.

SOFTBALL

Bailey Brumley, Blue Springs South: 3-3, 3-run HR, 6 RBIs, 3 runs at plate, 4-hit shutout with 4 strikeouts as pitcher in 17-0 win over Lee's Summit West.

Bailey Brumley, Blue Springs South: Pitched a 5-inning perfect game with three strikeouts and went 1-2 at the plate a double, a sacrifice and 1 RBI in a 10-0 win over Park Hill.

Elle Smith, Blue Springs South: 3-3, walk and two stolen bases in 10-0 win over Park Hill.

Lauren Good, Blue Springs South: 2-run HR and 3 RBIs in 10-0 win over Park Hill.

Kadence Shepherd, Blue Springs: 2-4, two doubles, 4 RBIs, 2 runs in 12-1 win over Park Hill

Aariana Paprocki, William Chrisman: 3-3, double, 1 RBI in 15-5 loss to Excelsior Springs.

Madison Martin, Truman: 4-5, double, HR, 4 RBIs in 14-11 win over Lee's Summit.

Mattie Sharp, Truman: 3-4, HR, 3 RBIs and complete-game victory pitching in 14-11 win over Lee's Summit.

Cece Mora, Truman: 3-5, double, HR, 3 RBIs in 14-11 win over Lee's Summit.

Lindsay Barker, Fort Osage: 2-3, 1 RBI at plate, 7-inning one-hitter with three walks and five strikeouts in 7-4 win over Oak Grove

Savannah Short, Fort Osage: 3-4, double, 3 RBIs in 7-4 win over Oak Grove.

Ashton Arndt, Blue Springs: 3-run home run in 5-3 come-from-behind win over Raymore-Peculiar.

VOLLEYBALL

Olivia Williams, Grain Valley: 9 kills, 7 aces in 3-0 win (25-19, 25-14, 25-19) over Kearney.

Jalyn Walruff, Blue Springs: 11 kiills in 3-1 win (25-13, 21-25, 25-11, 25-15) over Raymore-Peculiar.

• Sanoma Hunter, Van Horn: 11 kills on 19 swings with a .421 hitting percentage in a 3-0 win (25-10, 26-24, 25-13) over Lincoln Prep.

Olivia Williams, Grain Valley: 23 kills, 16 digs in 3-2 win (25-14, 21-25, 25-16, 23-25, 15-12) over Staley.

Dru Iles, Grain Valley: 24 assists, 10 digs in 3-2 win (25-14, 21-25, 25-16, 23-25, 15-12) over Staley.

Addi Bybee, Grain Valley: 15 kills in 3-2 win (25-14, 21-25, 25-16, 23-25, 15-12) over Staley.

Courtney Taylor, William Chrisman: 22 kills, 14 digs and 4 aces in 3-1 win (25-19, 20-25, 25-15, 25-10) over Winnetonka.

Makayla Wrigley, William Chrisman: 13 kills in 3-1 win (25-19, 20-25, 25-15, 25-10) over Winnetonka.

Brooklyn Burkey, William Chrisman: 39 assists in 3-1 win (25-19, 20-25, 25-15, 25-10) over Winnetonka.

BOYS SWIMMING & DIVING

Jack Johnson, Blue Springs: Win in the 200-yard freestyle (career best 1:54.43) and swam leg in 400 freestyle relay victory in team victory in 8-team meet at Carthage.

Bradyn Gilstorf, Blue Springs: Win in 500-yard freestyle (5:53.03) in first varsity meet in team victory in 8-team meet at Carthage.

Larry Baldwin, Blue Springs: Win in 100-yard backstroke (59.17) and legs in wins in the 200 medley relay (1:49.72) and 400 free relay (3:41.79) in team victory in 8-team meet at Carthage.

Hayden Cox, Truman: Win in 500-yard freestyle (5:28.73) and third in 200 free in five-team match against Liberty, Smithville, St. Michael the Archangel and William Chrisman

Isaac Burd, Grain Valley: Pair of second-place finishes in the 50-yard freestyle (24.70) and 100 freestyle (54.90) and anchored 400 freestyle relay victory (3:58.52).

Hayden Cox, Truman: Wins in the 200-yard freestyle (2:02.45) and 500 freestyle (5:27.29) in the Purple Division of the Belton Invitational Saturday.

Isaac Burd, Grain Valley: Win in 50-yard freestyle (24.79) and second in the 100 free (53.82) in the Purple Division of the Belton Invitational Saturday.

 George Bahr, Blue Springs South: Victories in the 200-yard freestyle (1:48.07) and 500 freestyle (5:02.00) in the Gold Division of the Belton Invitational Saturday to lead the Jaguars to a second-place team finish behind state power Rockhurst.

Carter McIntosh, Blue Springs South: Second in the 100-yard freestyle (51.20) in the Gold Division of the Belton Invitational.

JJ Davis, Blue Springs: Second in 1-meter diving (438.95 for 11 dives) in the Gold Division of the Belton Invitational.

GIRLS TENNIS

Autumn Smith, William Chrisman: 8-4 No. 2 singles win, teamed with Makayla Munger for an 8-6 No. 2 doubles win in 6-3 win over Fort Osage.

Carolyn Schultz, Truman: 8-6 No. 4 singles win and teamed with Michelle Gonzalez for an 8-3 doubles win in 6-3 loss to Oak Park.

Jacky Siegmeier, Lee's Summit North: 8-6 win at No. 3 singles to clinch win and teamed with Ashley Farmer for 8-4 win at No. 3 doubles in 5-4 win over Blue Springs South.

Sumerlyn Voracheck, Blue Springs South: 8-4 win in No. 1 singles and teamed with Molly Wells for an 8-3 No. 1 doubles win in 5-4 loss to Lee's Summit North.

Sumerlyn Voracheck, Blue Springs South: 8-1 win in No. 1 singles and teamed with Molly Wells for an 8-4 No. 1 doubles win in 8-1 win over Raymore-Peculiar.

Mazzy WhitesellAutumn Smith, William Chrisman: Finished second in Pool A doubles and each went 2-1 in singles play to help Chrisman finish second to Platte County in its own William Chrisman Tournament Saturday.

GIRLS GOLF

Maya McVey, Blue Springs South: Shot 76 for second place in the Blue Springs South Lady Jaguar Invitational, to help team finish third.

Lauren Mack, Blue Springs: Shot 86 to finish sixth in the Blue Springs South Lady Jaguar Invitational.

Julianna Marshall, Blue Springs: Shot 40 on par-36 Shamrock Hills Golf Club in 189-192 win over Lee's Summit

Lauren Mack, Blue Springs: Shot 41 to help lead Wildcats to a 180-180 tie for first place in a quad match with Blue Springs South and Lee's Summit North at par-36 Fred Arbanas Golf Course

Julianna Marshall, Blue Springs: Shot 41 to help lead Wildcats to a 180-180 tie for first place in a quad match with Blue Springs South and Lee's Summit North at par-36 Fred Arbanas Golf Course

GIRLS CROSS COUNTRY

Mya Trober, Blue Springs South: Finished fourth individually in 19 minutes, 6.90 seconds to lead the Blue Springs South girls to the Green Division title with 101 points at the Forest Park XC Festival in St. Louis. Amy Woolsey (19th, 20:12.80), Emmerson Allen (23rd, 20:16.20), Maggie Boley (26th, 20:25.20) and Caitlin Grover (29th, 20:44.20) also medaled for the Jaguars.

Ella Casey, Grain Valley: Finished ninth in the Raymore-Peculiar Invitational large class girls race in 20:18.70 to help her team finish fourth, highest among Eastern Jackson County teams.

BOYS CROSS COUNTRY

Carson Hill, Grain Valley: Claimed the individual title in the boys large class race at the Raymore-Peculiar Invitational in 16 minutes, 6 seconds.

Carson Clancy, Lee's Summit North: Finished eighth overall in the Raymore-Pecular Invitational large class boys race in 16:51.30.

Jack Wheeler, St. Michael the Archangel Catholic: Finished third in the varsity boys race in 18:32,43 to lead the Guardians to the team title in the 49th St. Mary's Cross Country Invitational.