What's Up Next area sports calendar for Oct. 29-31

AREA SPORTS CALENDAR

THURSDAY, OCTOBER 29
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Grain Valley at Harrisonville
Springfield Central at Lee’s Summit West
Oak Grove at Holden
St. Mary’s at Orrick
Kansas City Northeast vs. Truman at Independence All-School Stadium
Van Horn at Lathrop
William Chrisman vs. Winnetonka at North Kansas City High School
HIGH SCHOOL BOYS SOCCER
Fort Osage at Raytown South
Lee’s Summit West at Belton
Raytown at North Kansas City
Van Horn at Center

FRIDAY, OCTOBER 30
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Columbia Rock Bridge at Blue Springs
Blue Springs South vs. Liberty at William Jewell College, Liberty
North Kansas City at Fort Osage
Lee’s Summit North at Lee’s Summit
HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING
4 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit, Lee’s Summit North at Suburban Big Seven Championships preliminaries, Henley Aquatic Center
4 p.m. — Truman, William Chrisman at Suburban Big Six Championships preliminaries, Henley Aquatic Center
Lee’s Summit West, Raytown, Raytown South at Suburban Middle Six Championships preliminaries, Gladstone Aquatics Center

SATURDAY, OCTOBER 31
HIGH SCHOOL BOYS/GIRLS CROSS COUNTRY
Blue Springs, Blue Springs South, Fort Osage, Lee’s Summit, Lee’s Summit North, Raytown, Raytown South, Truman, William Chrisman at Class 4 Sectional 4 meet, Metropolitan Community College-Longview
Grain Valley, Oak Grove at Class 3 District 5 meet, Moberly Country Club, Moberly
Van Horn at Class 2 District 8 meet, Southview Park, Richmond
St. Mary’s at Class 1 District 7 meet, William Jewell College, Liberty
HIGH SCHOOL FOOTBALL
2 p.m. — Raytown South at Raytown
HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING
Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit, Lee’s Summit North at Suburban Big Seven Championships finals, Henley Aquatic Center (Diving starts at 8:30 a.m.; swimming finals begin at 2 p.m.)
Truman, William Chrisman at Suburban Big Six Championships finals, Henley Aquatic Center (Diving starts at 8:30 a.m.; swimming finals begin at 2 p.m.)
Lee’s Summit West, Raytown, Raytown South at Suburban Middle Six Championships finals, Gladstone Aquatics Center
HIGH SCHOOL BOYS SOCCER
Class 3 District 13 at Raymore-Peculiar High School
1 p.m. — Lee’s Summit West vs. Grandview
Class 2 District 7 at Moberly High School
4 p.m. — Grain Valley vs. Moberly
Class 2 District 8 at Excelsior Springs High School
2:15 p.m. — Oak Grove vs. Staley
Class 1 District 8 at Barstow School
10 a.m. — Van Horn vs. St. Joseph Bishop LeBlond
HIGH SCHOOL VOLLEYBALL
Class 4 Sectionals/State Quarterfinal
At Blue Springs South High School
3 p.m. — Truman vs. Park Hill South or Liberty
4:30 p.m. — Blue Springs vs. Lee’s Summit North
6 p.m. — State Quarterfinal: Truman-Park Hill South/Liberty winner vs. Blue Springs-Lee’s Summit North winner