Area high school sports schedule for Saturday, Nov. 26 through Saturday, Dec. 3

SATURDAY, NOV. 26
CENTRAL HOCKEY LEAGUE
7:05 p.m. — Missouri Mavericks at Quad City Mallards, iwireless Center, Moline, Ill.
MAJOR LEAGUE INDOOR SOCCER LEAGUE
7:35 p.m. — Norfolk SharX at Missouri Comets, Independence Events Center

MONDAY, NOV. 28
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
7 p.m. — Oak Grove at Holden
Lee’s Summit North Invitational
5:30 p.m. — Blue Springs vs. Lincoln Prep (Fieldhouse)
5:30 p.m. — Truman vs. Notre Dame de Sion (Auxiliary Gym)
7 p.m. — William Chrisman vs. Lee’s Summit North (Fieldhouse)
7 p.m. — Lee’s Summit West vs. Staley (Auxiliary Gym)
Marshall Tournament
6 p.m. — Grain Valley vs. Warrensburg

TUESDAY, NOV. 29
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
7 p.m. — Kansas City Northeast at Lee’s Summit North
7 p.m. — Truman at Lee’s Summit
7 p.m. — William Chrisman vs. Kansas City East at Manual High School
7:30 p.m. — Oak Grove at Holden
Sedalia Sacred Heart Tournament
5:30 p.m. — Grain Valley vs. St. Mary’s
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
7 p.m. — Lafayette County (Higginsville) at Oak Grove
Marshall Tournament
7:30 p.m. — Fort Osage vs. Warrensburg
HIGH SCHOOL WRESTLING
6 p.m. — Raytown South at Blue Springs South
6 p.m. — Raytown at Truman

WEDNESDAY, NOV. 30
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Lee’s Summit North Invitational
5:30 p.m. — Blue Springs-Lincoln Prep winner vs. Truman-Notre Dame de Sion winner (Fieldhouse)
5:30 p.m. — Blue Springs-Lincoln Prep loser vs. Truman-Notre Dame de Sion loser (Auxiliary Gym)
7 p.m. — William Chrisman-Lee’s Summit North winner vs. Lee’s Summit West-Staley winner (Fieldhouse)
7 p.m. — William Chrisman-Lee’s Summit North loser vs. Lee’s Summit West-Staley loser (Auxiliary Gym)
HIGH SCHOOL WRESTLING
7 p.m. — Warrensburg at Oak Grove

THURSDAY, DEC. 1
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
7 p.m. — St. Joseph Central at Blue Springs
7 p.m. — Clinton at Oak Grove
Summit Christian Academy Eagle Invitational
6:30 p.m. — Van Horn vs. Imagine Renaissance Academy (Elementary Gym)
Sedalia Sacred Heart Tournament
5:30 p.m. — Grain Valley vs. Marshall
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
7 p.m. — Pembroke Hill at Blue Springs South
7 p.m. — Oak Grove at St. Paul Lutheran-Concordia
Marshall Tournament
6 p.m. — Grain Valley vs. Fort Osage
Summit Christian Academy Eagle Invitational
5 p.m. — Van Horn vs. Tower Grove (Elementary Gym)
HIGH SCHOOL WRESTLING
6 p.m. — St. Mary’s vs. Wentworth Military, West Platte at West Platte
7 p.m. — Lee’s Summit North at Liberty
CENTRAL HOCKEY LEAGUE
8 p.m. — Missouri Mavericks at Dayton Gems, Hara Arena, Dayton, Ohio

FRIDAY, DEC. 2
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
7 p.m. — Fort Osage at Truman
7 p.m. — Jack Bush Tip-Off: Lee’s Summit North vs. Lincoln Prep at Interscholastic League Fieldhouse
7 p.m. — William Chrisman at Park Hill South
Summit Christian Academy Eagle Invitational
5 p.m. — Van Horn vs. Metro Academy or Kansas City East Christian Academy
HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
Lee’s Summit North Invitational
5:30 p.m. — Seventh-place game (Auxliary Gym)
5:30 p.m. — Third-place game (Fieldhouse)
7 p.m. — Fifth-place game (Auxiliary Gym)
7 p.m. — Championship (Fieldhouse)
Marshall Tournament
Grain Valley, Fort Osage vs. opponents TBD
Summit Christian Academy Eagle Invitational
6:30 or 8 p.m. — Van Horn vs. Metro Academy or Imagine Renaissance Academy
HIGH SCHOOL WRESTLING
Kearney, Kansas City (Kan.) Turner at Blue Springs
CENTRAL HOCKEY LEAGUE
7:05 p.m. — Dayton Gems at Missouri Mavericks, Independence Events Center
MAJOR INDOOR SOCCER LEAGUE
7 p.m. — Missouri Comets at Milwaukee Wave, U.S. Cellular Arena, Milwaukee, Wis.

SATURDAY, DEC. 3
HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
Summit Christian Academy Eagle Invitational
11:30 a.m. or 2:30 p.m. — Van Horn vs. TBA
Sedalia Sacred Heart Tournament
5:30 p.m. — Grain Valley vs. Sedalia Sacred Heart
HIGH SCHOOL WRESTLING
8 a.m. — Blue Springs South, Fort Osage, Lee’s Summit North, Truman at Park Hill Duals Tournament
9 a.m. — Grain Valley at Grain Valley Eagle Invitational
9 a.m. — St. Mary’s at North Platte Invitational, Dearborn, Mo.