Examiner high school track and field 2010 honor roll through May 24

2010 AREA HIGH SCHOOL TRACK & FIELD HONOR ROLLS
(Area’s top times, heights and distances)
Through May 24
BOYS
100 METERS
1. Chris Gilyard, Blue Springs South, 10.5
2. Edward Pearl, Fort Osage, 10.6
3. E.J. Gaines, Fort Osage, 10.67
200 METERS
1. Jordan Dodd, Blue Springs South, 21.39
2. E.J. Gaines, Fort Osage, 21.97
3. Dominique Wright, Blue Springs South, 22.2
400 METERS
1. Tyler Banks, Oak Grove, 49.4
2. Nathan Hancock, Fort Osage, 49.86
3. Jay Todd, Blue Springs, 51.22
800 METERS
1. Jon LaPlante, Lee’s Summit North, 1:58.0
2. Tyler Banks, Oak Grove, 1:58.15
3. Tyree Meadows, Grain Valley, 1:59.70
1,600 METERS
1. Kolton Sheldon, Lee’s Summit North, 4:25.44
2. Jason Brown, Truman, 4:25.47
3. Collin Hubert, Lee’s Summit North, 4:30.27
3,200 METERS
1. Collin Hubert, Lee’s Summit North, 9:31.8
2. Ryan Podjenski, Blue Springs, 9:48.1
3. Simon Belete, Blue Springs, 9:48.4
110-METER HIGH HURDLES
1. Jayce Thomas, Blue Springs, 14.9
2. Jordan Perkins, Truman, 15.2
3. Stephen Addison, Blue Springs South, 15.3
300 INTERMEDIATE HURDLES
1. Jordan Dodd, Blue Springs,38.30
2. Nathan Hancock, Fort Osage, 39.50
3. Ben Harvel, Blue Springs South, 39.77
400-METER RELAY
1. Blue Springs South, 42.56
2. Fort Osage, 42.67
3. Grain Valley, 43.94
800-METER RELAY
1. Fort Osage, 1:27.72
2. Blue Springs South, 1:31.4
1,600-METER RELAY
1. Blue Springs, 3:24.72
2. Lee’s Summit North, 3:27.37
3,200-METER RELAY
1. Lee’s Summit North, 8:08.61
2. Grain Valley, 8:12.56
HIGH JUMP
1. Nathan Hancock, Fort Osage,  and Jordan Warner, William Chrisman, 6-8
3. Dan Bonner, Andrew Ridley, Lee’s Summit North; Jordan Perkins, Truman, 6-2
LONG JUMP
1. Jayce Thomas, Blue Springs, 22-2.5
2. Darrian Miller, Blue Springs; Jordan Warner, William Chrisman, 21-6.5
TRIPLE JUMP
1. Nathan Hancock, Fort Osage, 45-11
2. Jayce Thomas, Blue Springs, 45-6.5
3. Jordan Brennan, Lee’s Summit North, 43-8.25
POLE VAULT
1. Drake Duckworth, Lee’s Summit North, 13-10
2. Sam Patterson, Blue Springs, 13-9
3. Justin McDonald, William Chrisman, 13-0
SHOT PUT
1. Jordan Chrisman, Blue Springs, 58.5
2. Will Bruce, Lee’s Summit North, 55-6
3. Ben Pascal, Lee’s Summit North, 54-10.5
DISCUS
1. Will Bruce, Lee’s Summit North, 164-2
2. Ben Pascal, Lee’s Summit North, 161-8
3. Blaine Scott, Truman, 156-1

GIRLS
100 METERS
1. Waynieka Wheeler, William Chrisman, 12.3
2. Madison Smith, Lee’s Summit North, 12.4
200 METERS
1. Madison Smith, Lee’s Summit North, 25.79
2. Sierra Hawkins, Lee’s Summit North, 26.05
3. Waynieka Wheeler, William Chrisman, 26.36
400 METERS
1. Ashton Nibert, St. Mary’s, 57.97
2. Darian Grayson, Blue Springs, 59.58
3. Alisha Meyer, Truman, 59.73
800 METERS
1. Sara Ruckman, Truman, 2:23.55
2. Codi Fritchie, Lee’s Summit North, 2:23.7
3. Shannon Dahaner, Blue Springs, 2:23.8
1,600 METERS
1. Samantha Nightingale, Blue Springs South, 5:05.47
2. Taylor Hynes, Lee’s Summit North, 5:16.0
3. Codi Fritchie, Lee’s Summit North, 5:26.01
3,200 METERS
1. Samantha Nightingale, Blue Springs South, 11:06.6
2. Rachel Carpino, Lee’s Summit North, 11:38.3
3. Julia Dury, Blue Springs, 12:04.39
100-METER HIGH HURDLES
1. Remy Abrought, Lee’s Summit North, 14.61
2. Madison Smith, Lee’s Summit North, 14.7
3. Madi Wilkins, Lee’s Summit North, 15.5
300-METER LOW HURDLES
1. Madison Smith, Lee’s Summit North, 45.37
2. Sierra Hawkins, Lee’s Summit North, 45.91
3. Brooke Stetzler, Blue Springs South, 47.04
400-METER RELAY
1. Blue Springs, 49.8
2. Lee’s Summit North, 50.46
3. William Chrisman, 50.74
800-METER RELAY
1. Blue Springs, 1:44.56
2. Lee’s Summit North, 1:44.78
3. William Chrisman, 1:49.12
1,600-METER RELAY
1. Blue Springs, 4:04.65
2. Blue Springs South, 4:06.4
3. Lee’s Summit North, 4:07.03
3,200-METER RELAY
1. Blue Springs, 9:38.33
2. Blue Springs South, 9:47.07
3. Lee’s Summit North, 9:49.33
HIGH JUMP
1. Mariah Hernandez, Grain Valley; Jessica Holder, St. Mary’s, Kate Willits, Truman, 5-2
LONG JUMP
1. Andrea Locke, William Chrisman,17-7
2. Jackie Mesh, Grain Valley,17-3
3. Waynieka Wheeler, William Chrisman, 16-3
TRIPLE JUMP
1. Jackie Mesh, Grain Valley, 36-10.25
2. Andrea Locke, William Chrisman, 36-10
3. Bri Starr, Blue Springs, 34-8
POLE VAULT
1. Megan Wright, Blue Springs, 10-6.
2. Erin Flanagan, Lee’s Summit North, 9-6
3. Laura Stark, St. Mary’s, 8-9
SHOT PUT
1. Courtney Gapelu, Fort Osage, 41-11
2. Elaine McAlister, Fort Osage, 39-1
3. Monet Jackson, Blue Springs, 38-1
DISCUS
1. Sandra Hampton, Lee’s Summit North, 149-1
2. Courtney Gapelu, Fort Osage, 132-4.5
3. Monet Jackson, Blue Springs, 131-0

Races in minutes and seconds; distance and jumping events in feet and inches.