What's Up Next area sports calendar for Oct. 28-31

AREA SPORTS CALENDAR

WEDNESDAY, OCTOBER 28
HIGH SCHOOL BOYS SOCCER
St. Joseph Central at Blue Springs South
Grain Valley at Oak Grove
Raymore-Peculiar at Lee’s Summit
Liberty at Lee’s Summit North
Lee’s Summit West at Pembroke Hill
Hickman Mills at Van Horn
HIGH SCHOOL VOLLEYBALL
Class 4 District 15 at Winnetonka High School
Championship
7 p.m. — Truman vs. Winnetonka
Class 4 District 14 at Blue Springs High School
Championship
6 p.m. — Blue Springs vs. St. Teresa’s Academy
Class 4 District 13 at Lee’s Summit North High School
Championship
6:30 p.m. — Lee’s Summit West vs. Lee’s Summit North
Class 3 District 15 at Excelsior Springs High School
Semifinals/Championship
4:30 p.m. — Grain Valley vs. Marshall
6 p.m. — Oak Grove vs. Excelsior Springs
7:30 p.m. — Championship: Semifinal winners
Class 2 District 14 at Higginsville High School
Semifinals/Championship
5 p.m. — St. Mary’s vs. Knob Noster-Lexington winner
6:30 p.m. — St. Paul’s-Carrollton winner vs. Higginsville-Lawson winner
8 p.m. — Championship: Semifinal winners

THURSDAY, OCTOBER 29
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Grain Valley at Harrisonville
Springfield Central at Lee’s Summit West
Oak Grove at Holden
St. Mary’s at Orrick
Kansas City Northeast vs. Truman at Independence All-School Stadium
Van Horn at Lathrop
William Chrisman vs. Winnetonka at Staley High School
HIGH SCHOOL BOYS SOCCER
Fort Osage at Raytown South
Lee’s Summit West at Belton
Raytown at North Kansas City
Van Horn at Center

FRIDAY, OCTOBER 30
HIGH SCHOOL FOOTBALL
Columbia Rock Bridge at Blue Springs
Blue Springs South vs. Liberty at William Jewell College, Liberty
North Kansas City at Fort Osage
Lee’s Summit North at Lee’s Summit
HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING
4 p.m. — Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit, Lee’s Summit North at Suburban Big Seven Championships preliminaries, Henley Aquatic Center
4 p.m. — Truman, William Chrisman at Suburban Big Six Championships preliminaries, Henley Aquatic Center
Lee’s Summit West, Raytown, Raytown South at Suburban Middle Six Championships preliminaries, Gladstone Aquatics Center

SATURDAY, OCTOBER 31
HIGH SCHOOL BOYS/GIRLS CROSS COUNTRY
Blue Springs, Blue Springs South, Fort Osage, Lee’s Summit, Lee’s Summit North, Raytown, Raytown South, Truman, William Chrisman at Class 4 Sectional 4 meet, Metropolitan Community College-Longview
Grain Valley, Oak Grove at Class 3 District 5 meet, Moberly Country Club, Moberly
Van Horn at Class 2 District 8 meet, Southview Park, Richmond
St. Mary’s at Class 1 District 7 meet, William Jewell College, Liberty
HIGH SCHOOL FOOTBALL
2 p.m. — Raytown South at Raytown
HIGH SCHOOL BOYS SWIMMING & DIVING
Blue Springs, Blue Springs South, Lee’s Summit, Lee’s Summit North at Suburban Big Seven Championships finals, Henley Aquatic Center (Diving starts at 8:30 a.m.; swimming finals begin at 2 p.m.)
Truman, William Chrisman at Suburban Big Six Championships finals, Henley Aquatic Center (Diving starts at 8:30 a.m.; swimming finals begin at 2 p.m.)
Lee’s Summit West, Raytown, Raytown South at Suburban Middle Six Championships finals, Gladstone Aquatics Center
HIGH SCHOOL BOYS SOCCER
Class 3 District 13 at Raymore-Peculiar High School
1 p.m. — Lee’s Summit West vs. Grandview
Class 2 District 7 at Moberly High School
4 p.m. — Grain Valley vs. Moberly
Class 2 District 8 at Excelsior Springs High School
2:15 p.m. — Oak Grove vs. Staley